Mérsékelt forinterősödést hozott a mai nap
Péntekre virradóra az árfolyam 281,10 közvetlen közelében mozgott a nemzetközi kereskedelemben, majd a devizák széles körével szemben erősödő eurót és gyengülő dollárt követve nap közben a forint - a térségbeli devizákkal együtt - folyamatosan erősödött. A forint 281-es euró jegyzésről 278 közelébe, a zloty 4,0950-es euróról 4,0700-re, a cseh korona 25,75-ös euróról 25,65-re erősödött.
A dollárt délután négy órakor 228,46 forinton jegyezték 1,2244 dolláros euró jegyzés mellett. Péntek délután a dollárt 231,85 forinton, az eurót 1,2111 dolláron jegyezték. A svájci frank jegyzése 200,87 forint 201,82 forint után, 100 japán jent 248,65 forinton jegyeztek 253,12 forint után.
Az elmúlt héten főként ázsiai makrogazdasági adatoktól kapott erőteljes támogatást a befektetői kockázatvállalási hajlandóság a nemzetközi piacokon. Leginkább a májusi kínai export növekedési adat cáfolt rá arra az aggodalomra, hogy az euróövezeti pénzügyi krízis kezelésére tett intézkedések áttételesen a világgazdasági fellendülés ütemére is fékező hatást gyakorolhatnak.
A piaci magatartásra meghatározó hatással volt hétfőn az euróövezet ipari termelésének várakozásokat felülmúló áprilisi növekedése. Az éves növekedési ütem ráadásul a statisztikák vezetésének kezdete, 1990 januárja óta a legnagyobbnak bizonyult. A kedvező makroadatok tőzsdei hangulatjavító hatását a devizapiacokon felvett short-euró pozíciók felszámolása erősítette tovább.
A javuló piaci kockázatvállalási hajlandóság az eurót erősítette a devizák széles körével szemben, a dollár pedig ezzel párhuzamosan gyengült. A kockázatosabb befektetési eszközök közé sorolt térségbeli devizák - és általában is a feltörekvő piaci devizák - árfolyam erősödést érhettek el hétfőn.
Piaci szakértők szerint azonban nem lehet egyértelmű fordulatról beszélni, mivel az eurót továbbra is komoly aggályok terhelik, főként az euróövezeti bankrendszer működőképességével és a pénzügyi rendszer stabilitásával kapcsolatban. A múlt pénteki kínai exportadatok és a hétfői jó európai ipari termelési adatok mindössze az euróövezet pénzügyi nehézségeinek kezelésére hozott intézkedéseknek tulajdonított világgazdasági fékező hatásra cáfoltak rá.
A térségi devizák árfolyama a nemzetközi befektetői kockázatvállalás alakulását szorosan tükröző euró árfolyamot követi a héten is, várhatóan mérsékelten erősödő tendenciával. A forint árfolyamának további alakulására emellett lényeges hatással lehet a magyar költségvetés állapotáról alkotott pozitív piaci vélemény, miután a gazdasági akcióterv ismertetése semlegesítette a főbb bizonytalansági tényezőket.
Ennek legfrissebb jeleként hétfőn a BNP Paribas heti rendes európai feltörekvő piaci áttekintésében költségvetési szempontból Magyarországot a három legjobban teljesítő EU-tagállam közé sorolta.