Milliókat lövünk az éterbe - van értelme ?
Az 1975-ös rekonstrukció során korszerűsítették a berendezést, s az újonnan épült 152 méter magas adóházba akkor modern, 20 kW-os adót telepítettek, ami ma is sugároz.
A VHF-1 esetében koránt sem beszélhetünk teljes lefedésről, hiszen a nagy teljesítmény ellenére megfelelő minőségben csak Budapest néhány 10 km-es körzetben fogható. (Mindössze még egy - jóval kisebb teljesítményű ilyen adó van nálunk, Nagykanizsa körzetében).
Az érintett vételi körzetben nincs olyan település, ahol ne lenne elérhető valamilyen multi-csatornás szolgáltatás. Ha valaki ragaszkodik az ingyenes földi vételhez, akkor a sokkal kisebb méretben nagyobb nyereséget biztosító antennával vehető magasabb frekvenciás ( UHF 41.csatorna) sávszegmens használata kézenfekvő. Olyan TV készüléket, amely kizárólag VHF (R1-R12 csatorna) vevővel rendelkezik, kb. 35 éve gyártottak utoljára. Európában egy-két volt szovjet tagállam kivételével már régen beszüntették ezt a fajta sugárzást gazdaságtalan, rossz minősegű mivolta miatt.
A nemzetközi szabályozás ezt a sávot évtizedekkel ezelőtt a amatőr rádiósok számára jelölte ki másodlagos céllal, ez a sáv ugyanis különleges terjedési sajátosságai miatt kiválóan alkalmas kommunikációs kísérletekre.
Mivel itt a műsorszórás a nagyvilágban már megszünt , ezért az 50MHz-es régiót mindenhol a rádióamatőrök használják. Ők olyan műszaki érdeklődésű emberek, akik az adott ország hatóságai által kiadott hivatalos engedéllyel rádió adó-vevő berendezéseket építenek,
üzemeltetnek, kísérleteznek és kapcsolatot létesítenek a világ más rádióamatőreivel. Számukra hosszú ideig Európában szinte egyedüliként tiltott volt e sáv használata a TV adó miatt.
Egyik budapesti amatőr rádiós a következő történetet mesélte: "Egyik este egy román és egy lengyel kollegám társaságában egy kanadai és egy karib-tengeri rádióssal voltunk összeköttetésben rövidhullámon.
A tengerentúliak felvetették, hogy tegyünk egy kísérletet az 50MHz-es sávban. Nem akartak hinni a fülüknek mikor jeleztem, hogy én egyedül kimaradok az akcióból mivel nincs engedélyem arra a sávra, jóllehet a legmagasabb vizsgafokozattal rendelkezem. Ekkor először kellemetlenül éreztem magam, hogy Magyarországon vagyok."
Időközben kitartó emberek hosszú munkájának köszönhetően a hatóság engedélyezett egy kísérletet, mely a célt szolgált, hogy kiderítsék: az amatőr adások hány TV nézőnél okoznak interferenciát. Egyetlen panasz sem érkezett, amiből arra lehet következtetni, hogy gyakorlatilag ezt a vételi-sávot a nézők nem használják. Ennek köszönhetően korlátozva engedélyezték az amatőröknek a használatot, de a TV adó továbbra is teljes gőzzel üzemel napi 20 órában.
Az adó nagy teljesítményű kép-vivője olyan szélessávú interferenciát okoz, hogy a rádiósok számára lehetetlen a nagy távolságú vétel. Komplikált és költséges szűrőkkel próbálják kioltani a szörnyeteg jelét; kevés sikerrel.
Idén junius 29-én a parlamentet is megjárta az ügy. Petkó János független képviselő felszólalásában sürgette a sugárzás beszüntetését a már említett érvek alapján. Interpellációját így zárta: "Mire jó e sáv sugárzásának fenntartása, amikor már elkezdődött a digitális földfelszíni sugárzás? A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy ezeket a sávokat a tévénézők nem használják, talán nem is ismerik őket. Meddig kell még milliókat fölöslegesen ellőni az éterbe ?"
Baja Ferenc államtitkár válaszában türelmet kért. Arra hivatkozott, hogy nem készítettek és nem is szándékoznak készíteni olyan felmérést mely meghatározná, hány néző használja a VHF-1-et. Méltatta ugyanakkor a rádióamatőrök tevékenységét és elismerte hogy jelenleg törvényi rendelkezés rögzíti, miszerint a digitális átállásnak 2011. december 31-éig kell megvalósulnia a digitális televízió-műsorok elérhetősége tekintetében, de addig nem szándékoznak leállítani a TV adót.
Még mindig nem értjük miért kell ezzel az utolsó pillanatig (még mindig több, mint két év) várni. Egyáltalán - miért kell ezzel már évek óta Európában egyedüliként várni, miközben milliók enyésznek el az éterben.