Mit tud a növényi tej?
A tej és a növényi tejek harca
A növényi tejek legismertebb fogyasztói természetesen a laktózérzékenyek, tejfehérje-érzékenyek és a vegánok. Ők egészségügyi és elvi okokból kerülik a tehéntejet és általában a legtöbb állati eredetű tejet.
Mi a helyzet azonban azokkal, akiket ezek egyike sem érint? Ők ne fogyasszanak növényi tejet? A válasz bonyolult. Azt tudni kell, hogy a tehéntej sokkal zsírosabb, mint a növényi tejek, azonban sokkal több fehérje van bennük.
Ezért vannak olyan esetek, amikor érdemes lecserélni a tehéntejet növényire, ám van, amikor nem. Nézzük meg, mit kell tudni az egyes növényi tejekről, ugyanis sok tévhit kering a kérdésben.
Mikor jöhet jól a növényi tej?
Több olyan eset is lehetséges, amikor egy nem vegánnak vagy épp nem tejérzékenynek is jó ötlet lehet növényi tejet innia. Egyrészt például, mivel a hagyományos tej zsíros, ezért fogyókúra közben érdemes növényi tejre váltani.
Persze ez nem jelenti azt, hogy minden növényi tej automatikusan jó döntés diéta alatt. Ugyanis vannak olyan növényi tejek, melyeknek magasabb a szénhidráttartalma, mint a tehéntejé. Ezért a zsírosat szénhidrátra cseréljük, ha ilyen tejet választunk. A fogyókúrának pedig ez nem fog jót tenni.
Persze ez sem feltétlenül igaz. Például alapvető fogyókúrás szabály, hogy zsíros ételt nem fogyasztunk szénhidráttal. Ezért egy egészséges és diétás, rostos növényből készült tészta mellé tejszínes szósz helyett nyugodtan készíthetünk növényi tejből szószt. Persze azért számoljuk ki kalóriák terén is a dolgot.
Mit kell tudni a mandulatejről és a szójatejről?
A mandulatej őrölt mandulából és lisztből készül. Cukortartalma és zsírtartalma alacsonyabb, mint a tehéntejé, ezért könnyebben fogyhatunk, ha ezt a növényi tejet választjuk.
A mandulatej nagyon sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, éppen ezért egészséges alternatívája a tehéntejnek. Azonban fontos megjegyezni, hogy alacsony a fehérjetartalma, ez negatívan befolyásolja a fogyókúrát, legalábbis ha azt mozgással kombinálva szeretnénk véghezvinni.
A szójatej viszont nagyon jó fehérjeforrás, egyúttal fele annyi zsír található benne, mint a tehéntejben. Éppen ezért a szójatej nagyon jó növényi alternatívája a tehéntejnek, mind fogyókúra közben, mind általában.
Magasabb kalóriatartalmú növényi tejek
Magasabb kalóriatartalmú növényi tejek a rizstej, a kókusztej és a mogyorótej. A rizstejnek a szénhidráttartalma magas, míg a mogyorótej és a kókusztej telített zsírtartalma miatt nem támogatja a fogyást.
Ráadásul a magas zsírtartalom sok kalóriával is jár. Persze ezeket a tejeket is fogyaszthatjuk a mindennapok során, mértékkel. Ahogy a tehéntejet is, ha nem vagyunk rá allergiásak. De fogyókúra alatt a szójatej és a mandulatej a nyerő.