Mobiltelefonok, táblagépek, hibrid autók – ezért lett a méregdrága földfém
A ritkaföldfémeket alapvetően a gépgyártásban, technológiai iparban, valamint a hadiiparban használják fel, felpörgött a síkképernyős kijelzők, okos telefonok, valamint számítógépes alkatrészek gyártása és szintén dinamikus növekedés előtt áll a hibrid autók piaca, valamint a szélturbinákban és gépekben használt ipari mágnesek kereslete is. A világ ritkaföldfémek iránti kereslete az elmúlt 4 évben megduplázódott és a jelenlegi 140 ezer tonnáról tovább növekedve 2015-re elérheti a 210 ezer tonnás mennyiséget. A széles körű ipari alkalmazásnak köszönhetően a legkönnyebb fém, a lítium ára 2000 óta me gháromszorozódott, az iparág volumene elérte az évi 1 milliárd dollárt.
Mivel a lítium korántsem olyan gyakori, mint például a szilícium, bányászata és használata nagyon drága. A lítiumot kerámiák készítéséhez, valamint alumínium és egyéb fémek ötvözésénél is használják, de a gyógyszeriparban is fontos alapanyag. A táblagépek iránti vásárlói igény bőven túlszárnyalja a várakozásokat, az Apple idén több mint 107 millió iPadet tervez eladni. Manapság elsősorban a hibrid és elektromos meghajtású járművek gyártása felé tolódó autóipar dobja meg keresletét. 1997-es bevezetése óta a Toyota 4 millió Priust értékesíte tt, a következő ugrás 2016-17-ben várható az elektromos autók elterjedésével, melynek hatására 2020-ig a lítiumigény megduplázódik az elemzők szerint. „A lítium jó célpont lehet olyan befektetők számára is, akik a megújuló energiatermelésbe szeretnének invesztálni”- összegzi Länger Péter, a Solar Capital elemzője.
A világ ritkaföldfém kitermelésének 97 százaléka Kínában zajlik, ennek köszönhetően az ázsiai ország jelentős befolyással bír a nyersanyagok árfolyamára, amelyet importkvóta-rendszerével tart fenn. A kínai bányatársaságok több kihívással is küzdenek; az emelkedő bérek, valamint a környezetvédelmi kiadások megnövelték kitermelési költségeiket.
A Kínán kívüli területeken jelentős beruházási költségek terhelték meg a bányatárságokat, ahogy az az egyik legjelentősebb kanadai bányatársaság az Avalon Rare Metals esetében is nyomon kövehető. A legtöbb ritkaföldfém készlettel rendelkező és kitermelő ország - USA, Kanada, Ausztrália - felismerte mennyire fontos, hogy függetleníteni tudják magukat Kínától a ritkaföldfémek tekintetében, ezért újabb lelőhelyeket igyekeznek feltárni. Az így megnövekedett kitermelési költségek középtávon a nyersanyagárak emelkedéséhez vezetnek. Magasabb árszinteken azonban elképzelhető, hogy a kínai kormányzat az állami tartalékok egy r& eacute;szének felszabadítása mellett dönthet.
„Mindent egybevéve, alapvetően a ritkaföldfémek árának emelkedésére számíthatunk. Akik ebből profitálni szeretnének, érdemes figyelemmel kísérniük a szegmensben aktív bányatársaságokat. Ilyen többek között a Mollycorp Inc. is, amely nemrégen azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy felvásárolta kanadai versenytársát a Neo Materialt, annak érdekében, hogy kitermelési kvótáit növelni tudja Kínában.”- emelte ki Länger Péter. (MTI)