Nagy pofont kaptak az orosz tőzsdék
A rubelben számított MICEX-index 1,42 százalékkal 1492,27 pontra, a dollárban számított RTS-index pedig 3,15 százalékkal 1012,16 pontra süllyedt. Év eleji értékéhez képest a MICEX 0,79, az RTS pedig 29,84 százalékkal gyengült.
A moszkvai tőzsdét egész nap nyomás alatt tartották a rossz hírek. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára 80 dollár alá esett, miután az egyik legnagyobb globális pénzügyi szolgáltató csoport, a JP Morgan elemzői legfrissebb elemzésükben azt jósolták, hogy az olaj ára rövid távon 70, de akár 65 dollár alá is eshet, ha a kőolajkitermelő országok nem fogják vissza termelésüket.
Nyomást gyakorolt a tőzsdére az is, hogy az Európai Unió tagállamai az Oroszországot sújtó szankciók szigorítását fontolgatják. Emellett kedvezőtlen makroadatok érkeztek Kínából: az ipari termelés növekedésének lassulása nem kedvez az exportra termelő orosz vállalatoknak.
A vállalatok közül 6,1 százalékkal drágult a RuszAl, a világ legnagyobb alumíniumtermelője erős gyorsjelentésének, valamint a Nornikeltől, a legnagyobb orosz nikkelkitermelőtől várható busás osztaléknak köszönhetően. Az Aeroflot légitársaság árfolyama viszont 3 százalékkal esett, miután kizárta jegyfoglalási rendszeréből a Tez Tour utazási irodát annak tartozására hivatkozva. A legnagyobb orosz pénzintézet, az állami tulajdonban lévő Szberbank árfolyama szintén 3 százalékkal csúszott le, mert tartalékának jelentős növelése a nyereség erős csökkenését eredményezte.
A fent említett okok miatt esett a rubel árfolyama a dollárral és az euróval szemben. A rubel elveszítette szerdai nyereségét és kedd esti szintjére tért vissza. A moszkvai tőzsde devizapiacán csütörtök este határidős jegyzésekben egy dollár 45 kopejkával 46,41 rubelre erősödött, az euró jegyzése pedig 97 kopejkával 57,99 rubelre növekedett. Az azonnali piacon a dollár jegyzése 6 kopejkával 46,36 rubelre emelkedett, az euróé viszont 3 kopejkával 58,81 rubelre csökkent.