Nem fizet osztalékot a Takarék Jelzálogbank

A jelzálogbank IFRS szerinti egyedi beszámolóját 342,897 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 2,446 milliárd forint adózott nyereséggel és 2,140 milliárd forint tárgyévi eredménnyel fogadta el az igazgatóság.
Az igazgatóság felhatalmazást kapott saját részvények megszerzésére, egy időpontra vonatkoztatva az alaptőke össznévértékének 25 százalékáig. A legalacsonyabb vételár a 100 forint névértékű "A" és "B" sorozatú, valamint az 1000 forint névértékű "C" sorozatú részvények esetében egyaránt 1 forint, a legmagasabb vételár pedig az "A" és "B" sorozatú részvények esetében legfeljebb az "A" sorozatú részvények ügyletkötés időpontját megelőző egy hónap forgalommal súlyozott tőzsdei átlagárfolyamának 125 százaléka, a "C" sorozatú részvények esetében pedig 1250 százaléka. A felhatalmazás 18 hónapig érvényes.
A Takarék Jelzálogbank az MTI-hez pénteken eljuttatott sajtóközleménye szerint idén a világjárványra tekintettel mérsékelt bővülésre, de továbbra is pozitív eredményre számít, és további hatékonyságjavító lépéseket tervez.
A jelzálogbank üzleti állományai tavaly - a refinanszírozási piac bővülésével párhuzamosan - jelentősen, 28,2 százalékkal nőttek, és az év végére elérték a 217 milliárd forintot. A pénzintézet hosszútávú stratégiájával összhangban a saját ügyfél-hitelállomány - amely szinte kizárólag lakossági jelzáloghitel, kezelését a Takarékbank végzi - az év végére 11,2 milliárd forinttal, 58,8 milliárd forintra csökkent, míg a refinanszírozó hitelállomány 47,7 milliárd forinttal nőtt.
Tőzsde – értesz hozzá? - Tőzsdei, értékpapírpiaci ismeretek felmérő kalkulátor
A közleményben felidézik: a Takarék Jelzálogbank 2017-ben megkezdett átalakítása keretében 2018-ban befejezte a közvetlen ügyfélhitelezést, tavaly ősszel pedig a tulajdonában lévő Takarék Kereskedelmi Bankot értékesítette a Takarék Csoport központi bankjának, hogy kizárólag jelzálogbanki feladataira fókuszáljon. Az átalakítás részeként hatékonyságnövelő intézkedéseket hozott, működési költsége tavaly 657 millió forinttal csökkent, a teljes munkaidőre számított munkavállalói létszám 14 fő volt.
A jelzálog-hitelintézet forgalomba hozott jelzálogleveleinek volumene tavaly majdnem 20 százalékkal, 266,7 milliárd forintra nőtt, jelzáloglevél-piaci részesedése a 2018 év végi 18,3 százalékról 2019 végére 21 százalék közelébe emelkedett. A pénzintézet bocsátotta ki tavaly a legtöbb jelzáloglevelet: a 160,9 milliárd forintos állományból 37 százalék, 59,7 milliárd forint volt a részesedése.
A világjárvány miatt befagyott jelzáloglevél-piac visszaveti a kibocsátási aktivitást 2020-ban, de a Takarék Jelzálogbank a piac újjáépülése után a rendszeres és transzparens kibocsátás folytatását tervezi. A válsághelyzet miatti bizonytalanságra tekintettel a várható üzleti növekedésre még nem ad útmutatást a bank, ugyanakkor hosszú távon továbbra is stabil üzletmenetre számít - írják.
A Takarék Jelzálogbank 100 forint névértékű törzsrészvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. A részvények a pénteki kereskedést 420 forinton zárták, ami megegyezik az előző záróárral, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyam 722 forint, a legalacsonyabb 266 forint volt.