Nem zavarja a jegybankot a gyenge forint

Változatlanok a monetáris kondíciók. Az előzetes várakozásoknak megfelelően nem változtak a kamatszintek, az alapkamat 0,9 százalékon, a betéti kamatszint -0,05 százalékon maradt.

Nem zavarja a jegybankot a gyenge forint

Galamb hangvételű közlemény. A megjelent közlemény több kisebb, de annál fontosabb változást tartalmazott. Egyrészt korábban januárra várták az infláció tetőzését, most már az első negyedévre, erről korábban Nagy Márton alelnök már nyilatkozott. Fontosabb változás, hogy a közlemény utolsó bekezdésében korábban az "inflációs kilátások jövőbeni alakulását" tekintették meghatározónak, a friss közleményben az "inflációs kilátások tartós megváltozása" szerepel, tehát nem fognak reagálni az ideiglenes inflációs túllövésre, ez egyértelműen galamb üzenet. Az inflációs kilátások feljebb tolódtak, a decemberi közleményben úgy várták, hogy az előrejelzési horizont második felére a 3 százalékos cél közelébe csökken vissza a drágulás üteme, a maiban az idei év végére a toleranciasávba (a felső széle 4 százalék) való visszatérést prognosztizálják. A döntéshozók kiemelték, hogy a koronavírus megjelenése fokozta a bizonytalanságokat. A járvány terjedése a globális növekedési kilátások újbóli romlását és a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülést okozhatja. Összességében galamb hangvételű közleményt olvashattunk, a jegybank üzenete, hogy magasabb infláció esetén sem fognak érdemben szigorítani a monetáris politikai kondíciókon.

Zajlik a forintlikviditás finomhangolása. A fentieknek némileg ugyanakkor ellentmond, hogy a jegybank januárban két alkalommal csökkentette a bankrendszeri többletlikviditás teljes állományát, mely a monetáris politika normalizációja felé tett, nagyon apró lépésnek tekinthető. Ugyanakkor az első negyedévre változatlanul 300-500 milliárd forintnyi kiszorítandó likviditást határoztak meg decemberben, de az állományt rugalmasan alakítják annak érdekében, hogy a kamattranszmisszió a Monetáris Tanács döntésének megfelelően alakuljon. A kiszorítandó likviditás a mai közleményben sem módosult. Korábban mindig a negyedév végén határozták meg a következő negyedévre esedékes, megcélzott kiszorítás nagyságát, tehát legközelebb márciusban születhet ilyen döntés, de természetesen a körülmények jelentős változása esetén ettől eltérhetnek. A kiszorítandó likviditás csökkentése hatékony eszköze lehet a későbbiekben a monetáris politika első normalizációs lépésének.

Cél felett az infláció, de a toleranciasávon belül. A tavalyi évben a fogyasztói-árindex átlagos emelkedése 3,4 százalékos volt, a maginfláció 3,8 százalékos, míg a jegybank által kiemelten követett, indirekt adóhatásoktól szűrt maginfláció 3,4 százalékos volt. Nagy Márton alelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy várakozása szerint az inflációs folyamatok az idei év első negyedévében tetőzhetnek, majd a második negyedévben alacsonyabb lehet a lendület. Továbbra is egymásnak ellentétes hatások érik Magyarországot, az eurózónából dezinflációs hatás érkezik, míg a forint gyengülése felfelé mutató kockázatként jelentkezik. Az Equilor várakozása szerint az idei év egészében 3,4 százalékos, jövőre pedig 3,2 százalékos lehet az infláció. Amíg a jegybank nem látja tartósan veszélyben az inflációs célszint toleranciasávjának felső szélét (4 százalék), nagy valószínűséggel nem fog határozott lépéseket tenni. Ugyanakkor a forintgyengülés ütemének intenzívebbé válása nem lenne túl komfortos, így ez esetben jelzésértékű beavatkozás(ok)ra sor kerülhet.
 


Forrás: Magyar Nemzeti Bank

Egyelőre nem várható módosítás a nagyobb jegybankoknál. Mind a Federal Reserve, mind az Európai Központi Bank kiváró álláspontra helyezkedett, amennyiben a jelenlegi alapfolyamatok nem változnak meg, hosszú ideig változatlanul maradhatnak a monetáris kondíciók az Egyesült Államokban és az eurózónában. A Fed legutóbb december 11-én tartott kamatdöntő ülést, és megerősítették a korábbi kommunikációt, miszerint amennyiben nem lesz komolyabb változás a makrogazdasági folyamatokban, illetve a kilátásokban, a kamatszint hosszabb ideig változatlan maradhat. A következő ülés ma kezdődik, és holnap este ismerhetjük meg a döntéshozók álláspontját. Fontos kérdés, hogy kitérnek-e a kínai koronavírus terjedése miatt várható negatív gazdasági hatásokra. Az Európai Központi Bank múlt hét csütörtökön tartott ülést, ahol szintén nem történt módosítás, de bejelentették, hogy megkezdik a monetáris stratégia teljes felülvizsgálatát, mely a tervek szerint év végégi tarthat. A felülvizsgálat a monetáris politikai eszköztárra, a jegybanki elemzésekre, és a tájékoztatási gyakorlatra is ki fog terjedni.

Történelmi mélyponton a forint. A tegnapi kereskedésben új történelmi rekordot ért el az euró-forint árfolyama, de a lilával jelzett kevésbé meredek emelkedő trendcsatorna felső trendvonala alatt zárt a jegyzés. A mai közlemény megjelenését követően ismét intenzív forintgyengülési hullám indult, és jelenleg pontosan a trendvonalon tartózkodik. Az indikátorok alapján rövid távon még van tér felfelé, a 338-as szint átlépése esetén 340-nél lehet a következő potenciális megálló, mely csak lélektani ellenállást képezne. Amennyiben a következő napokban jelentősen javulna a nemzetközi befektetői hangulat, és egy korrekciós hullám indulna a forintban, 332,50-nél adódna az első fontosabb támasz.
 

 



Forrás: Equilor

Emelte célszámait a Duna House a2021 Q2-es negyedéves jelentés után

A Duna House Group (a „Csoport”) 2021. második negyedévében szintet lépett: negyedéves árbevétele 3,4 milliárd Ft-ra (+78% év/év), tisztított core EBITDA-ja pedig a 629 mFt-ra ugrott (+72% év/év). A Csoport számviteli konszolidált EBITDA-ja 512 millió Ft volt, 49%-kal meghaladva 2020 azonos időszakát.
2021. 08. 28. 18:00
Megosztás:

Még mindig megéri MÁP Pluszba fektetni a Babaváró hitel összegét?

Biztosan sok fiatal párnak eszébe jutott, hogy a Babaváró hitel befektetési célokra is használható. A kamatok emelkedése azonban rontja a helyzetet, hiszen minél drágább a hitel, annál alacsonyabb a befektetők nyeresége. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, lehet-e még nyerni a babaváró és az állampapír kombinálásával.
2021. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Mire számítsunk ma a magyar tőzsdén?

Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) pénteken az Equilor Befektetési Zrt. junior elemzője szerint.
2021. 08. 27. 08:58
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kora reggel

A forint az euróhoz és a dollárhoz képest erősödött, a frankkal szemben viszont gyengült péntek kora reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.
2021. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Esik az arany árfolyama a Fed elnökének beszéde előtt

Az arany 1.784 dollárig süllyedt ma reggel.
2021. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző estihez képest a nemzetközi devizapiacon.
2021. 08. 26. 08:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Kicsit erőre kapott a forint

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2021. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Ma is alulteljesített a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 540,05 pontos, 1,05 százalékos csökkenéssel, 51 093,80 ponton zárt szerdán.
2021. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Csökkenhet a BUX

Ismét gyengülhetnek az árfolyamok szerdán, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az 51 500-52 300 pontos tartományban mozog - jelezte az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek eljuttatott szerdai kommentárjában.
2021. 08. 25. 09:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Alig mozdult a forint

Alig változott, vegyesen mozgott a forint árfolyama a vezető devizákkal szemben szerda reggel a bankközi piacon kedd kora estéhez viszonyítva.
2021. 08. 25. 07:00
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás:

Emelkedett a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet (dkj) keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 24. 23:59
Megosztás: