Németország szerint a görög népszavazás belpolitikai kérdés
A berlini minisztérium hangsúlyozta, hogy az euróövezeti vezetők világos elvárásokat fogalmaztak meg az előző heti brüsszeli tanácskozás alkalmával. "Ennek alapján a második görög mentőcsomagot az év végéig véglegesíthetik. Mindannyian nagy intenzitással dolgozunk rajta" - fogalmaz közleményében a német pénzügyminisztérium.
Jóval élesebb hangnemben bírálta a görögországi fejleményeket a német BdB banki lobbicsoport ügyvezető igazgatója, Michael Kemmer, aki kijelentette: a bejelentés "jelentős bizonytalanságot okozott a piacokon". A népszavazás miatt az euróövezeti csúcsot követő, rendkívül fontos, a részletek kidolgozására irányuló munkát "késleltethetik, de rosszabb esetben az egész kérdéskört jegelhetik" - vélekedett a banki képviselő.
Kemmer kiemelte: egyáltalán nem világos, hogy mi történne akkor, ha a görög lakosság nemet mondana a mentőcsomagra. A piaci bizonytalanság még több hétig is eltarthat, ami nem tesz jó a helyzet stabilizálása szempontjából - tette hozzá. Olaszországban, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: "kétségen kívül áll", hogy a görög bejelentés zavart okoz a tőkepiacokon.
Az olasz kormányfő közleményében kiemelte: "a görög bejelentés váratlan volt és bizonytalanságot szül az előző heti euróövezeti csúcs után, illetve a cannes-i G20-as csúcs előestéjén". Az olasz reformtörekvésekkel kapcsolatosan arról tájékoztatott: több miniszterrel együtt cselekvési tervet dolgoznak ki azoknak a gazdasági reformoknak a végrehajtására, amelyekről az előző héten tett ígéretet az európai vezetőknek.
Úgy fogalmazott: "a kormány a választott lépéseket a helyzetnek megfelelő elszántsággal, szigorral és gyorsasággal hajtja végre". A finn kormány mindeközben olyan javaslat benyújtására készül, amely lehetővé tenné hogy tagállamok elhagyják az euróövezetet - írta kedden a Talouselama hetilap. A lap úgy tudja, a finn miniszterelnök Jyrki Katainen egy kormányülésen úgy fogalmazott: "Finnország kész megvizsgálni annak lehetőségét, hogy miként módosítsák az alapszerződéseket úgy, hogy lehetővé váljon, hogy egyes államok elhagyják az euróövezetet". (MTI)