Nicsak! Történelmi mélyponton a munkanélküliség Németországban
Decemberben 2,780 millió volt a regisztrált munkanélküliek száma, ami ugyan az egy hónappal korábbihoz képest 67 ezres növekedés, de az emelkedés csupán szezonális hatás következménye, mértéke pedig elmarad a decemberben szokásostól. Az egy évvel korábbihoz képest 231 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma a 82 milliós országban. A munkanélküliségi ráta 6,6 százalékra csökkent 2011 decemberében az egy évvel korábbi 7,1 százalékról. Az exportra alapozott gazdaságot 2011-ben a belső fogyasztás növekedése is segítette, a munkanélküliséget így mélypontra, a foglalkoztatottság pedig történelmi csúcsra emelkedett.
Az év egészében átlagosan 41,04 millióan álltak munkaviszonyban, vagyis óvódástól nyugdíjasig a teljes lakosságot tekintve minden második ember dolgozott Németországban. A BA nyilvántartásában decemberben 467 ezer állásajánlat volt, ami 78 ezres növekedés az egy évvel korábbihoz képest, a munkaerőpiaci helyzet így várhatóan 2012 elején is tovább javul. Ugyanakkor szakértők felhívják a figyelmet, hogy a folyamat az idén várhatóan lassul, és tavaly sem az optimista, hanem a borúlátó előrejelzések igazolódtak be.
A 2008 őszén kiteljesedett világméretű gazdasági válság munkaerőpiaci hatásai korábban is viszonylag mérsékeltek voltak. Eleinte nőtt ugyan a munkanélküliség, de meg sem közelítette a 2005-ben mért 12,6 százalékos történelmi csúcsot, és az Európai Unió (EU) legnagyobb országa sikerrel kapcsolódott rá a nagy feltörekvő gazdaságok növekedésére, így az EU átlagához képest gyorsabban jutott túl a válságon. 2010-ben minden előrejelzést felülmúlt a foglalkoztatottság növekedése és a munkanélküliség csökkenése, tavaly viszont már lassult az ütem, 2012-re tekintve pedig a legtöbb kutatóintézet már lefelé módosította az előrejelzését.
Az esseni RWI például korábban azzal számolt, hogy 2,5 millióra csökken a regisztrált munkanélküliek száma 2012-ben, de a világszerte gyengülni látszó konjunktúra miatt 2,82-2,95 millióra módosították a prognózist. Az úgynevezett gazdasági bölcsek - a kormány mellett működő makrogazdasági tanácsadó testület - vezetője, Wolgang Franz arra számít, hogy az idén lényegében nem változik a munkanélküliek száma, a mérséklődés az év elején még folytatódik, aztán lassanként leáll, így 2012 végén is nagyjából 2,9 millió regisztrált munkanélküli lesz majd Németországban. A lassulás egymást erősítő tényezők eredője.
Az egyik a szakképzett munkaerő iránti fokozott igény, illetve az alkalmas munkaerő szűkössége. A német ipari és kereskedelmi kamarák szövetsége (DIHK) egy decemberi felmérésében kimutatta, hogy a cégek 37 százalékánál van olyan állás, amelyre legalább 2 hónapja nem találnak alkalmas jelentkezőt. Ez nagyobb arány, mint amelyet 2007-ben, a válság előtti fellendülés utolsó évében regisztráltak, vagyis nehezebb betölteni az állásokat, mint a gazdaság állapotát tekintve legutóbbi hasonló időszakban. Ugyanakkor a BA nyilvántartása szerint a munkanélküliek 44 százaléka nem rendelkezik szakképzettséggel, 16 százalék pedig nem rendelkezik semmilyen iskolai végzettséggel, ami nagyban nehezíti az elhelyezkedést.
A társadalom elöregedése is korlátok közé szorítja a munkaerőpiacot. A munkaképes korú népesség az idén 200 ezerrel csökken 2010-hez képest, 2015-re pedig már egymillió ember szorul ki a munkaerőpiacról - idézte a minap a Handelsblatt című üzleti lap a német országos statisztikai hivatal elemzését, amely szerint a lehetséges munkavállalók számának csökkenése hosszabb távon lassítja a foglalkoztatási helyzet javulását. Elemzők a munkanélküliséget mérő és nyilvántartó statisztikai eljárások megbízhatóságát is kifogásolják. Hangsúlyozzák, hogy milliós tömegek élnek a munkanélküliség állapotához igen hasonló helyzetben, a statisztikában azonban nem szerepelnek. Ilyenek például az úgynevezett egyeurós munkát végző alkalmazottak, akiket a magyarországi közmunkához hasonló konstrukcióban foglalkoztatnak, és olyan rosszul keresnek, hogy az állami bérkiegészítés nélkül szegény sorba süllyednének. (MTI)