Növekvő importot, nagyobb fogyasztást ígér a kínai elnök
Kína nem törekszik szándékosan aránytalanságra kereskedelmi mérlegében - jegyezte meg az elnök, hozzátéve, hogy a következő öt évben 8 ezer milliárd dollárra, vagyis a jelenleginek nagyjából az ötszörösére kívánja növelni importját. Eközben az országban a vásárlóerő egyértelmű bővülésére számítanak, ami azt jelenti, hogy 2015-ig a fogyasztás 15 százalékkal - mintegy 5000 milliárd dollárra - fog emelkedni.
Pekingben szombaton tették közzé a külkereskedelmi forgalom aktuális adatait, amelyek szerint a novemberi többlet az októberi 17 milliárd dollárról 14,5 milliárd dollárra esett vissza. A központi intézkedésekkel a belső kereslet növelését célozzák, különösen azután, hogy az eurozónából és az Egyesült Államokból jelentősen visszaesett a kereslet.
Hu a központi televízió által élőben közvetített beszédben méltányos, stabil és átlátható befektetési körülményeket ígért a hazai és a külföldi beruházóknak, mint mondta, csökkenteni tervezik a mikrogazdaságban a kormányzati beavatkozást és megerősítik a szellemi tulajdonjog védelmét. A technológiai megújulás elősegítése érdekében ösztönözni kívánják a külföldi kutató-fejlesztő központok létrehozását is. Hu arra szólította fel a különböző országokat, hogy mielőbb ismerjék el Kína teljes piacgazdasági státusát és lazítsanak a csúcstechnológiai termékek exportját érintő megszorításokon.
Kína 2001. december 11-én lett a WTO 143. tagja, s a világ második legnagyobb gazdasága; a kelet-ázsiai ország a különböző árucikkek legnagyobb exportőre és második legnagyobb importőre. Az elmúlt évtizedben kínaiak milliói kerültek ki a nyomor közeli állapotból, a szegénységből - jegyezte még meg a kínai elnök az országos Népi Gyűlés Házában tartott ünnepségen, amelyen részt vett Pascal Lamy, a WTO vezérigazgatója, valamint a Világbank és Nemzetközi Valuta Alap (IMF) vezetői. (MTI)