Nyereséget termelt a Danubius szállodalánc
A háromnegyedéves nyereség így is 45 százalékkal alacsonyabb az előző évi bázisnál. A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint a Danubius bevételei 5 százalékos csökkenés mellett 34,2 milliárd forintot értek el az év első kilenc hónapjában. Az alacsony keresletet ellensúlyozták a költségcsökkentő intézkedések - a működési ráfordítások 7 százalékkal 31,84 milliárd forintra csökkentek -, így az üzemi eredmény 52 százalékkal haladta meg az előző évi bázist, 2,34 milliárd forintot tett ki 2009 első kilenc hónapjában.
A forint euróval szembeni leértékelődése pozitív hatással volt az árbevételre, ugyanakkor jelentős árfolyamveszteséget okozott a pénzügyi eszközök és kötelezettségek átértékelésén, így az első kilenc hónap pénzügyi eredménye 1,18 milliárd forint veszteség, szemben a tavalyi bázisidőszak 658 millió forintos nyereségével.
A magyarországi szállodák háromnegyedévi bevétele 20,1 milliárd forint volt, ami 11 százalékos csökkenés, elsősorban a 65,7 százalékról 56,7 százalékra csökkenő szállodai foglaltsági mutató miatt.
A magyarországi üzemi eredmény 565 millió forintos nyereség, míg az adó előtti eredmény 503 millió forint veszteség volt, döntően a pénzügyi veszteség miatt. A társaság cseh, szlovák és román leányvállalatai nyereségesek voltak mind üzemi szinten, mind az adózás előtti eredményt tekintve, bár a román szállodák nyeresége csökkent az előző évhez képest.
A cseh egységek adózás előtti nyeresége az előző évi 558 millió forintról 828 millió forintra nőtt, a szlovák szállodáké 422 millió forintról 541 millió forintra emelkedett, míg a román szegmensé 474 millió forintról 291 millió forintra csökkent. A vállalat beruházásainak és befektetéseinek értéke 1,4 milliárd forintot tett ki 2009 első három negyedévében, szemben az előző évi 3,6 milliárd forinttal.
A Danubius részvényei a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában forognak, kedden kora délután 3.515 forintot értek, 75 forinttal kevesebbet az előző napi záróáruknál. Az elmúlt egy évben a papírok legmagasabb árfolyama 4.900 forint, a legalacsonyabb 3.410 forint volt.