Az első félév során tovább mérséklődött a lakásbiztosítások átlagdíja

Az átlagdíjak fokozatos csökkenésében fontos szerepet játszott az idén márciusban már második alkalommal zajlólakásbiztosítási kampány, amelynek során ügyfelek százezrei vizsgálták felül korábban megkötött lakásbiztosítási szerződéseiket, és váltottak olyan lakásbiztosításra, amely az adott vagy akár szélesebb fedezeti kört a korábbinál kedvezőbb áron nyújtja. A koncentrált piaci figyelem a biztosítókat is díjaik felülvizsgálatára, versenyképesebbé tételére ösztönözte.
„Az újonnan kötött szerződések átlagdíjának csökkenése a következő 12 hónapban tovább folytatódhat, mivel a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezése nyomán a lakásbiztosítást kínáló társaságok vállalták, hogy díjaikat nem emelik a tavaly év végén alkalmazott díjszintjük fölé – magyarázza dr. Kozma Gábor, az Insura vezérigazgatója. – Ezzel párhuzamosan a biztosítók azt is vállalták, hogy a biztosítási összegeket az inflációnak megfelelő mértékben emelik. Mindez azt jelenti, hogy javul az egyes módozatok ár-érték aránya, így a korábbinál is érdemesebb lesz felülvizsgálni, és adott esetben lecserélni a meglévő lakásbiztosítási szerződéseket.”
Az elmúlt félévben is a társasházi lakások tulajdonosai szerződtek a legolcsóbban biztosítókkal: ők átlagosan csupán 23 000 forintos éves díjat fizettek. A családi házak esetében ugyanakkor 52 900 forint volt a lakásbiztosítások átlagos mértéke. Bár az egyes ingatlantípusokhoz Budapesten tartoznak a legmagasabb díjszintek, a jelentős számú társasházi lakásokhoz kapcsolódó biztosítások lefelé húzzák az átlagot. Emiatt a fővárosban az idei első hat hónapban 39 300 forintba kerültegy átlagos online lakásbiztosítás, míg a megyeszékhelyeken ez az összeg évi 38 500 forint, az egyéb településeken pedig 44 900 forint körül alakult.
Nem csak a díjak alapján döntenek az ügyfelek
Noha a díj értelemszerűen fontos szempont a lakásbiztosítás kiválasztása során, a lakásbiztosítást kötők más szempontokat is figyelembe vesznek a választásuk során. A biztosítók lakásbiztosítási csomagjai között igen jelentős eltérések lehetnek mind a fedezetbe bevont káresemények, mind az azokhoz tartozó biztosítási összegek között.
Az első féléves adatok szerint az ügyfeleknek csupán 40 százaléka választja a kalkulációs listán szereplő legolcsóbb ajánlatot, ami arra utal, hogy a többség inkább magasabb díj mellett a nagyobb fedezettel bíró biztosítást köti meg. A második legkedvezőbb díjú módozatot az ügyfelek 20 százaléka választja, a harmadikra pedig 13 százaléknyian kattintanak.
Népszerűek a kiegészítő biztosítások is
Az előző évben tízből hét szerződés mellé kötöttek legalább egy kiegészítő biztosítást is. A legnépszerűbb kiegészítő termékek a beázásból (a szerződők 67 százaléka választotta), a dugulásból (51%), illetve a besurranó tolvajlásból (36%) fakadó károkat térítő szolgáltatások voltak. Emellett népszerű volt a családi balesetbiztosítás (31%), valamint a klímaberendezés biztosítása (30%) is.