Olcsó vagy drága most az olaj?
A kérdésre a válasz csak több részletben határozható meg. Itt nem elég, ha fogjuk magunkat és megpróbálunk bármit is varázsolni a grafikonon néhány indikátorral és vonalakkal. Ehhez tényleges kereslet-kínálat vizsgálatra van szükség, valamint statisztikai adatok, vagyis múlt béli adatok számbavételére. Előreláthatólag, ha 2010-ben nem is, de 2011-ben már számítani lehet arra, hogy a világ olajpiaca szűkülni fog, vagyis az olaj iránti kereslet fokozódni fog és a kitermelési kapacitás, valamint a felhasználás kereslet –kínálat egyensúlyi árfolyama biztosan el fog tolódni, ami tökéletesen látszódni fog minden olajszármazék árfolyamában is.
Az olaj árfolyamának emelkedése mellet azon tényezők szólnak, mint a gazdasági recessziót követő stabilizálódás felgyorsulása, melynek jeleit pillanatnyilag kételyek övezik a 2010-es évet illetően, valamint az OPEC által rögzített olaj kitermeléssel kapcsolatos céladatok (lásd a fenti ábra), mely azt is jól mutatja, hogy 2009-ben az olajkitermelést 2,2 millió hordóval fogták vissza napi szinten, hogy stabilizálódni tudjon az ideálisnak mondható 70$-80$ közti árfolyamszinteken. Az optimizmust jól mutatja, hogy 2010 és 2011-re már fokozott kitermelés lesz indokolt.
Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a magas volumenű fogyasztói társadalmakban a készletek egyelőre magasnak mondhatóak, mely az igazat megvallva inkább az ellenkező irányba hatnak, tehát egymást szinte teljesen kioltó erőviszonyokról beszélhettük. Továbbá fontos, hogy hosszabb távú előrejelzések is arról tanúskodnak, hogy nem az amerikai stabilizálódás fogja kihúzni a nehéz szituációból a világot, hanem inkább az ázsiai régiók, különösen Kína. Ezzel azonban van egy kis probléma. Már régóta, egészen pontosan a 2010-es esztendő kezdete óta, ha csak 25 bázisponttal is, de apránként megkezdték a kínai gazdaságban a monetáris szigorításokat a kötelező tartalékráták emelésével. Ennek több mint valószínű, hogy hosszabb távon meglesz a maga fogyasztást korlátozó hatása. Egészen eddig, de még előreláthatólag az elkövetkezendő évek során a legtöbben nem fogják feladni azt a reményt, hogy a kínai gazdaság fogja kihúzni a világot abból a gödörből, amibe belekerült. Azonban fontos, hogy az expanzív kínai monetáris politika, is megtette az inflációs hatásait, amit idővel kezelni kell. Vagy nyílt piaci műveletekkel, vagy kamatpolitikával.
Az alább látható grafikonon is jól látható, hogy az átlagos készletalakulások több évtized adatait kiátlagolva sokkal magasabban állnak, mint amúgy kellene. Tehát fontos, hogy a kereslet egyelőre nem mutat gazdasági stabilizálódást, sőt az elmúlt hetek készletalakulásnak csökkenése is annak köszönhető, hogy az olajfinomítók működési rátájának drasztikus lecsökkentésére került sor, ami egyelőre csökkenő tendenciában tartózkodik.
AZ EIA (Energy Information Administration) olajfelhasználást érintő előrejelzéseit is korrigálta, mely szerint a 2011-es évben már látható fogyasztói erősödés az ázsiai térségből, azonban a már említett tényezők miatt fokozatosan kell csak kiigazítani az előrejelzéseket az optimizmussal kapcsolatban.
Egy kis statisztikai perspektívát is érdemes figyelembe venni a közeljövőbeli árfolyam alakulások meghatározásához. Elsődlegesen érdemes megfigyelni a szezonális mozgását az olajnak, mely 17 éves átlagolásra épül. A következő grafikon is jól mutatja, hogy az olajnak megvannak a maga árfolyamcsúcsai az április szezonban, valamint az októberi hónapban. Az áprilisi erős árfolyam emelkedés a nyári fokozott üzemanyag felhasználás előtti készletfeltöltésnek, valamint az októberi az újbóli készletfeltöltésnek köszönhető.
A másik nagyon fontos mutató, amit gyakran elfelejtenek az arany/olaj ráta, mely az 1 unciányi arany 1 hordó olajban kifejezett értékét mutatja. Mindez azért fontos mutató, mert a racionális befektetők nemcsak kockázat elutasítóak, de inflációkerülőek is. Tehát a két termékből, ha kiszűrjük a dollárt, mint köztes tényezőt, az inflációs kockázatot is kiszűrtük. Ennek a mutatónak az alkalmazása jól mutatja mind az arany, mind az olaj túlvett, illetve túladott szintjét. Ha az arany szempontjából nézzük a dolgot, akkor a 8-as és 10-es értékeknél van komoly támasza a rátának, tehát akkor mondható, hogy túladott az arany és túlvettnek számít az olaj, amikor ezeknél a szinteknél tartózkodik. A 20-as, valamint 30-as értéknél pedig pontosan az ellenkezője. Jelenleg látható, hogy a grafikonon egy éppen köztes szinten mozog a két termék egymáshoz viszonyított jegyzése. Talán még azt is mondhatnánk, hogy egyensúlyban vannak.
Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni a dollár aktuális túlvettségét (vagy erősségét), köszönhetően a Görög költségvetési problémáknak, melyekkel kapcsolatban egyelőre a piac konkrétabb megoldási javaslatokat, egészen pontosan a konkrét megszorítási csomagot várja. A másik nagyobb hatás az európai régióból a Brit költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak, valamint a közelgő választásokkal kapcsolatos kételyek, melyek arról tanúskodnak, hogy egyetlen párt sem élvez magas bizalmat a választók oldaláról. Ennek eredménye egy szoros választási verseny lesz, melynek végkimenetele egy döntésképtelen kormány lesz és az aktuális gazdasági intézkedések kivitelezhetetlenné válnak.
Tehát fokozott elbizonytalanodás tapasztalható a világ, vezető valutáival kapcsolatban, kivétel ezek alól a dollár, mely nem a mögötte álló amerikai gazdaság aktuális állapota miatt ennyire stabil, hanem a történelem során már több alkalommal is bebizonyított SafeHeaven tulajdonságának köszönhetően. A másik kivétel pedig az ausztrál dollár, ami magas kamatkülönbözeti tulajdonsága miatt, illetve stabil gazdaság miatt is jó valutának számít, azonban elterjedtsége nem hasonlítható a többi vezető devizához képest.
A fenti grafikon a lehetséges árfolyam alakulásokat mutatja a különböző gazdasági folyamatok mellett, azonban talán a legfontosabb, hogy a változatlan ütem mellet mind a felhasználás, mind a kitermelés oldaláról az átlagos 70$-tól 90$-ig terjedő sávban valószínűsíthető az elkövetkezendő egy évben, az energiahordozó jegyzése, így a stratégiákat is ezen gondolatmenetre alapozva tartjuk érdemesnek kiépíteni.