Románia - IMF boxmeccs - Ki lesz a győztes?
Románia tavaly májusban követte Magyarország példáját, és kötött készenlétihitel-megállapodást az IMF-fel, az EU-val és más nemzetközi intézményekkel, két évre összesen 20 milliárd euró értékben.
Előzőleg Románia hazai összterméke (GDP) 2007-ben 6,2 százalékkal, 2008-ban 7,1 százalékkal nőtt. Ám az ország a jobb időket nem használta ki tartalékképzésre és reformokra, ellenkezőleg, az államháztartás hiánya GDP-hez képest a 2007-es 3,1 százalékról 2008-ban 4,9 százalékra nőtt, és közbelépés nélkül tavaly már 9 százalékos hiány fenyegetett, ugyanis közben a gazdaság lefelé indult.
A hitelszerződés előtt a román kormány már a GDP 3 százalékának megfelelő költségvetési intézkedést (bevételnövelést és kiadáscsökkentést) irányzott elő a 2009-re szólt költségvetési törvény szerint. Az IMF-fel kötött hitelmegállapodásban a GDP további, 1,1 százalékának megfelelő intézkedést vállalt, azért, hogy az államháztartás hiányát az IMF-fel egyeztetett szintre, a GDP 4,6 százalékára szoríthassa le a tavalyi évben, illetve 3,6 százalékára az idén. Nemsokára kiderült, hogy az egyezményes államháztartási cél nem teljesíthető, mert a gazdasági hanyatlás nagyobb volt a vártnál, és a kisebbségbe és választási küzdelmekbe szorult kormány nem tudta teljesíteni vállalásai egy részét.
Az IMF-hitelprogram abból indult ki, hogy a román GDP tavaly 4,1 százalékkal csökken, ehelyett a visszaesés 7,2 százalékos lett a román statisztikai hivatal február közepén megjelent előzetes becslése szerint. Az IMF erre teljesítette a román kormány kérését, és tavaly októberben közösen módosították a hitelprogram feltételeit.
Az IMF beleegyezett, hogy az államháztartási hiánycélt tavaly a GDP 7,3 százalékára, idénre a GDP 5,9 százalékára emeljék. Ettől azonban a román polgárok helyzete nem lett könnyebb, sőt. A módosított hitelprogram - az addigiakon felül - a gyorsan csökkenő GDP további 0,8 százalékának megfelelő megszorításokat írt elő, köztük az állami alkalmazottak számára fizetés nélküli kényszerszabadságot, bérbefagyasztást, a jutalmak és a létszám csökkentését és az állami beruházások visszafogását. A jelek szerint sikerült: tavaly az államháztartási hiány a GDP 7,2 százaléka lett - közölte nemrég a román pénzügyminiszter.
Sebastian Vladescu elmondta, hogy a konszolidált költségvetés bevételei 5,4 százalékkal csökkentek 2009-ben az előző évhez képest, a kiadások pedig csak 1,4 százalékkal nőttek, 5,6 százalékos évi átlagos infláció közepette. Idénre újabb, a GDP 2,0 százalékával egyenértékű megszorítások szerepelnek a tavaly októberben egyezményesen módosított programban, amely azt feltételezi, hogy a román GDP idén 0,5 százalékkal nő.