Startup sikersztori Magyarországon: garázsból indultak, ma hazánk legnagyobb okosotthon gyártói
Itthon is vannak igazi sikertörténetek
Sokan nem is sejtik azonban, hogy nem kell a Szilícium-völgyig utaznunk az ilyen és ehhez hasonló történetekért, hiszen Magyarországon szintén akad példa hasonló sikersztorikra – még ha nem is túl gyakran. Elég csak megnézni a Chameleon Smart Home fejlődéstörténetét, akik egy nagyszerű ötletnek köszönhetően aprócska startupként kezdték működésüket, mára pedig Magyarország legnagyobb okosotthonos gyártóiként jegyzik őket.
Az amerikai gigavállalatokhoz mérten annyi a különbség, hogy honfitársaink nem garázsból, hanem egy nagyon aprócska, mindössze 20 négyzetméteres irodából kezdték meg tevékenységüket. Mára azonban több mint 20 fős létszámmal és 22 befektetővel rendelkeznek, 2020-ban közel 200 millió forintos árbevételt tudtak felvonultatni, a cél pedig, hogy 2021-ben ez a szám duplázódjon, majd a Chameleon Smart Home kijusson a tőzsdére.
Lássuk azonban a konkrétumok tükrében, hogy honnan indult ez a magyar startup, és minek köszönhetik az őket övező hatalmas sikert!
Minden egy lakásfelújítással kezdődött
A Chameleon Okos Otthon története egy lakásfelújításhoz vezethető vissza. Mindez 2014-ben történt, amikor Szarvas Péter, a cég alapítója elhatározta, hogy otthona felújításával egyidőben kipróbál néhány okos funkciót is, azaz megpróbál kiépíteni önerőből egy saját okosházat. Csakhogy egyik probléma jött a másik után, és Péter csakhamar felismerte: óriási hiányosságoktól szenved az iparág!
Az okosotthonos megoldások ugyanis drágák, rugalmatlanok és zártak voltak, a részegységek nehezen vagy egyáltalán nem kommunikáltak egymással – ami nagy általánosságban sajnos még ma is elmondható. Ezt a helyzetet pedig Péter úgy próbálta orvosolni, hogy a szoftverfejlesztésre fókuszáló IGNIS Computer Kft. részeként nekilátott egy olyan jól skálázható, kommunikatív, tolmácsszerepet is betöltő, mindemellett pedig megfizethető rendszer kidolgozásának, ami később a Chameleon Smart Home alapjává vált.
Mintegy hároméves fejlesztést követően az első rendszer és a kapcsolódó eszközök 2016-ban piacra kerültek, a 2017-es első telepítést követően pedig hivatalosan is megtörtént a cégalapítás, amit egy kifejezetten sikeres 2018-as év követett. Azon túl ugyanis, hogy elindult a termékek értékesítése, illetve folyamatos fejlesztés zajlott hardveres és szoftveres oldalról egyaránt, ekkor született a döntés arról is, hogy a költségek csökkentése, valamint a terjeszkedés és a programozhatóság elősegítése miatt a Chameleon egy önálló okosotthonos rendszerré alakul, ami hatalmas előrelépés volt a cég életében.
Ugrásszerű növekedés 2019-től
Az első üzleti év sikerét követően 2019-ben hatalmas növekedésnek indult a Chameleon Smart Home! Ebben az évben már közel 100 ingatlanban működött a rendszer, és mivel egyre nagyobb volt a kereslet a vállalat termékeire, egy kínai cégnek köszönhetően elindulhatott az eszközök tömeggyártása, ezzel párhuzamosan pedig a saját kivitelezői csapat felállítása is. A terjeszkedés azonba nem állt le, a Chameleon elindult a B2B irányba, a cél pedig a társasházi beruházók meghódítása volt.
Ebben az évben jelentős fejlesztések is zajlottak a cég háza táján! Elkészült például egy API könyvtár, amivel már nemcsak a Chameleon tudott csatlakozni más gyártók termékéhez, hanem ennek a fordítottja is megvalósíthatóvá vált. Ezen felül automatizálásra kerültek a legnépszerűbb funkciók, a korábban fejlesztett mobilalkalmazás távoli vezérlési lehetőséget kapott, miközben kifejlesztésre került megannyi új hardver a teljes okosotthonos élmény eléréséhez. Mindezeknek köszönhetően a cég 2019 végére 151 millió forintos árbevételt ért el.
Növekedés a járvány alatt
Miután a Chameleon Smart Home magabiztos alapokra épült fel, természetesen a járványhelyzet sem tudta megtörni a növekedést, noha érezhetően hátráltatott bizonyos folyamatokat. A jelentős céges változások (a korábbi 3 főről 15 főre növekedett a létszám, valamint megtörtént a zárt részvénytársasággá alakulás) mellett létrejött egy külön értékesítési csapat, de maga az okosotthonos rendszer is bővült, például automata biztonsági mentés funkcióval, sőt megjelent a Chameleon mobilalkalmazás második verziója is.
Ezen felül a cég megkezdte kifejleszteni saját vezeték nélküli eszközeit, és bár a járványhelyzet miatt nőttek a gyártási idők, a vállalat egyik nagy büszkeségeként számon tartott bemutatólakás is ebben az évben nyitotta meg kapuit, ahol az érdeklődők a saját bőrükön tapasztalhatják meg egy jól működő okosotthon minden előnyét. A vállalat csak 2020-ban 150 millió forint befektetéssel büszkélkedhetett, árbevételük pedig év végére elérte a 193 millió forintot.
A Chameleon Smart Home sikerének kulcsa
Mint a fentiekből kiderült, a Chameleon Smart Home valóban egy igazi sikertörténet nemcsak hazai, hanem külföldi viszonylatban is, azonban adja magát a kérdés: mi lehet a cég sikerének a kulcsa? Alapvetően nem lehetne csak egyetlen dolgot kiemelni a sorból, hiszen a vállalat egyszerre több problémára is képes volt gyorsan és megfelelő minőségben reagálni.
Megoldották a mai okosotthonok egyik legnagyobb problémáját
A siker tekintetében a Chameleon Smart Home alighanem azzal emelkedett ki a leginkább a sorból, hogy sikerült túllendülniük a modern okosotthonok egyik legnagyobb problémáján, a zárt rendszereken. A magyar vállalat ehhez egy rendkívül biztonságos, teljes és költséghatékony megoldást hozott tető alá, mely teljesen rendszerfüggetlen, ezáltal határtalanságot és szabadságot ad a felhasználók kezébe.
Ez korábban az ágazaton belül teljesen szokatlan volt! A megoldás segítségével nem kell tartanunk többé okosotthonunk bővíthetőségétől vagy jövőálló tulajdonságaitól, a modulok szabadon cserélhetők. Sőt, használatával az sem jelent problémát, ha a lakás minden elemét más gyártótól választjuk ki, ami néhány évvel ezelőtt még teljességgel elképzelhetetlen lett volna.
Saját gyártás
Azon túl, hogy a Chameleon Smart Home felismerte és megoldotta az okosotthonos piac egyik jelentős problémáját, sikerüket megtámogatták még a saját tervezésű és gyártású hardverekkel, melyeket saját fejlesztésű szoftverekkel egészítettek ki. Ez azért óriási előny, mert így gyakorlatilag teljes szabadság került a kezükbe, nincsenek kiszolgáltatva más gyártóknak, szinte bármit meg tudnak valósítani, amit az ügyfél elképzelt.
A saját gyártás mellett szól továbbá, hogy a Chameleon ki tudja vonni magát a beszállítói problémák alól, az eszközök mindig a rendelkezésükre állnak, sőt meghibásodás vagy esetleges bővülés esetében egyaránt gyors intézkedésre számíthatnak az ügyfelek. Mindezt ráadásul állandó raktárkészlet támogatja meg.
Saját mobilapplikáció
A saját szoftverek mellett kiemelendő a Chameleon Smart Home sikere kapcsán a saját mobilapplikáció megléte. Kezdetben a cég a hardveres termékcsalád kifejlesztésére és stabilizálására fókuszát, és a kiépül rendszer vezérlését és programozását csak külső rendszerek alkalmazásaival lehetet megoldani. Áttörést jelentett amikor elkészült az első önálló vezérléssel és alkalmazással működő rendszer, ami egy komplett rendszerré alakította a korábban hardver fókuszú termékcsaládot. Sokévnyi fejlesztést követően mára a Chameleon mobilapp a mai okosotthonos piac egyik leglátványosabb és legkönnyebben kezelhető megoldását nyújtja a felhasználók számára.
Nagy előnye, hogy használatával nincs szükség egy okosotthon üzemeltetéséhez tucatnyi, vagy még annál is több alkalmazás feltelepítésére, a funkciókat teljesen testre szabhatjuk, a lakás minden elemét könnyedén irányíthatjuk, sőt társasházi funkciók is helyet kaptak benne, ezáltal akár a kaputelefon vagy a garázskapu vezérlése sem okoz neki problémát.
A következő nagy cél: a tőzsde
Jól látható tehát, hogy a Chameleon Smart Home valóban egy igazi sikertörténetet tudhat maga mögött az elmúlt néhány év tükrében. A jövőben ráadásul további folyamatos fejlődésre számíthatunk tőlük, állandó befektetések mellett. Jelenleg egy közel 1 milliárd forintos tőke bevonása előtt áll a cég, az egyik következő nagy mérföldkő pedig a tőzsdére való kijutás lehet, amivel újabb utak nyílnak meg előttük.