Támad a természet?
Pollenek mindig is voltak a levegőben! Most mégis sokkal több ember válik allergiássá, asztmássá, mint korábban, és számuk rohamosan nő. Az emberi tevékenységből (közlekedés, ipar, energiatermelés stb.) rendkívül sok olyan anyag kerül a levegőbe, ami korábban vagy egyáltalán nem volt jelen, vagy csak a jelenleginél jóval kisebb mennyiségben. Ezek a szennyező anyagok rátapadnak az egyébként ártalmatlan pollenek felületére, így azok tulajdonságai módosulnak és immunrendszerünket gyengítve allergiás tüneteket alakítanak ki szervezetünkben.
Hiba lenne azt gondolnunk, hogy az allergiát okozó növények kiirtásával a probléma megoldódik. Ezt a folyamatot csak a légszennyezés és különösen a gépjármű-közlekedésből származó káros anyagok nagymértékű csökkentésével lehet visszafordítani. Ezért is folytatja a „Hagyd otthon az autódat – tedd tisztábbá Budapest levegőjét!” szlogennel még február elején indított kampányát a Levegő Munkacsoport. Évtizedek óta igazolt adat, hogy a gépjármű-közlekedésből származó finom eloszlású korom, amely főként a dízelmotorokból származik, jelentősen fokozza a pollen allergiát kiváltó hatását.
A közlekedési eredetű kén-dioxid, a nitrogén-oxid és az ózon bizonyítottan gyengíti az immunrendszert, marja a nyálkahártyát, így a veszélyessé vált pollenek sokkal könnyebben jutnak a szervezetünkbe. Nem segít ezen a helyzeten az autók ablakainak bezárása vagy a klímaberendezések használata sem, mert a légszűrők nem alkalmasak a légszennyező aeroszol-molekulák kiszűrésére. A civil szervezet munkatársai arra figyelmeztetnek, hogy a megoldást a közúti forgalom jelentős csökkentése jelentheti.
Becslésük alapján Budapesten százezer személygépkocsival kellene csökkenteni a napi forgalomban részt vevők számát ahhoz, hogy járulékos hatásként az allergiás tünetegyüttesben szenvedők száma is csökkenhessen. A gépjárművek számának mérséklése pozitív hatással lenne a városi zajszintre, és jelentősen csökkentené a stresszterhelést, amelyek együttesen szintén felelősek az allergia kialakulásáért. A Levegő Munkacsoport „Hagyd otthon az autódat – kampány a fenntartható közlekedésért” kampánya a Közép-magyarországi Operatív Program (KMOP) keretében, az Európai Unió támogatásával valósul meg.