Tőkepiac, avagy szelídíthető-e egy nagy állat?

A világ vezető politikusai mostanában előszeretettel reguláznák a tőkepiacot. Milyen állatra akarnak hirtelen lasszót dobni?

A piac lehet "bika" (bullish), ha épp emelkedik, vagy lehet "medve" (bearish), ha fordítva, csökkennek az árfolyamok. Ám vannak, akik szerint a tőkepiac ma már egyik sem, hanem hétfejű sárkány, amely uralma alá hajtotta a világot, ráadásul mesebeli elődjétől eltérően már nem is királykisasszonyokat, hanem egész országokat eszik ebédre. Ebben lehet igazság, de a szám téves: a nemzetközi tőkepiac sokkal inkább hétmilliárd fejű, semmint hétfejű sárkány. Hogyan került ide ez a szörnyeteg? A politikai vezetők közül szerte a világon sokan úgy vélik, hogy a szabályozás, a reguláció hiánya szabadította a világra a tőkepiac sárkányát.

 

A második világháború utáni nemzetközi pénzügyi rendszer, amelyet az 1944-es Bretton Woods-i egyezmények alakítottak ki, nem tett lehetővé korlátlan tőkeáramlást - nem is tehetett, mivel a nemzetközi rendszer alapja a valuták rögzített, habár kiigazítható árfolyama volt. A fejlett országok 1973-ban felmondták a tarthatatlanná vált Bretton Woods-i rendszert, áttértek a szabadon lebegő valutaárfolyamokra. A nemzetközi tőkemozgást korlátozó szabályokat ugyan nem rögtön, de az 1990-es évek közepére, végére minimálisra csökkentették a legtöbb fejlett országban.

 

 

Való igaz, hogy szoros időbeli összefüggés látszik a szabályozás felszámolása és a tőkepiac növekedése között. A legfejlettebb ipari országok közötti nemzetközi tőkemozgásban a működőtőke-befektetések 1970-ben 14,5 milliárd dollárt, 1997-ben 448,3 milliárd dollárt tettek ki az amerikai kongresszus kutatási szolgálata (CRS) szerint. A portfólió-befektetések áramlása viszont lélegzetelállító ütemben gyorsult ugyanezen országok között: az 1970-es 5,3 milliárd dollárról 1997-re 1040 millió dollárra. A világ teljes tőkepiaci kapitalizációja 2006-ban 167 billió dollár volt az 1990-es 43 billió helyett. A fejlett országokban a növekedés többé-kevésbé hasonlóan alakult.

 

Az Európai Unió átlagában a tőkepiac mérete - a részvények és az adósságot megtestesítő értékpapírok év végi piaci tőkeértékében és a bankok év végi mérlegfőösszegében mérve - már 1990-ben az össz-GDP 1,83 szorosa, 1995-ben a 3,24-szerese volt. Az arány 2001-re 6,52-szeresre emelkedett, de nem utolsó sorban a válság miatt 2008 végén a 17,134 billió dolláros GDP-nek "csak" 5,1-szeresét tette ki a tőkepiac 87,35 billió dolláros értéke az EU-ban. Az Egyesült Államokban hasonló volt a folyamat: 1990-ben 2,56-szoros, 1995-ben 3,16-szoros, 2001-ben 5,4-szeres, 2007 végén 4,42-szeres, 2008 végén 3,9-szeres volt az akkor ott 56,314 billió dolláros tőkepiac mérete az akkori 14,44 billió dolláros amerikai GDP-hez képest, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) statisztikája szerint. A tőkepiaci eszközök értéke 1990 és 2006-között Japánban a GDP 3,74-szereséről a 4,46-szorosára nőtt.

 

Ugrásszerű növekedés volt viszont sok más térségben. A kelet-európai országokban és Oroszországban átlagosan 1,46-szorosra nőtt a tőkepiaci eszközérték a GDP-hez képest 2006-ra, míg 1990-ben a tőkepiac még csak a GDP 13 százalékával volt egyenértékű. A piacosítást korábban kezdő Kínában ugyanezen idő alatt 82 százalékról 3,07-szeresre, a többi ázsiai országban 1,01-szeresről 3,27-szeresre, Latin-Amerikában 39 százalékról 1,59-szeresre ugrott az arány a McKinsey Global Instutite statisztikája szerint. Arról azonban szó sincs, mintha mindezt kizárólag az ellenőrzés hiánya idézte volna elő.

 

Egy másik állatot említvén: "Kecske sót keres", írta Karinthy Frigyes az "Így írtok ti" házassági rovatában. Éppen így, "minden külön értesítés helyett" örök igazság, hogy a tőke megtérülést keres. A megtérülési lehetőségek is ugrásszerűen szaporodtak. Tőzsdére ment az egész világ az elmúlt húsz-huszonöt évben: mindent privatizáltak mindenütt, majd mindent újra meg újra fel- és kivásároltak: az 1990-es évek és a 2000-es évek eleje a vállalat-felvásárlások és -egyesülések szezonja volt szerte a világon. Ehhez nagyon sok hitelre volt szükség. A tőkeáramlást megkönnyítette és olcsóbbá tette a távközlés és az adatkezelés fantasztikus fejlődése. És így ma már gyakorlatilag az egész emberiség - 6,8 milliárd ember - kint van a tőkepiacon, befektetőként és adósként egyaránt, akár tud róla, akár nem.

 

Akinek a fizetése megérkezik a bankba Magyarországon, nem is tudja, hogy - amíg föl nem veszi a pénzkiadó automatánál - miként forog a pénze akár Új-Zélandig és vissza. Ráadásul nem csak bankba tesszük a pénzünket, hanem kényszerűen vagy önkéntesen más megtakarításokba is: nyugdíj-, egészség- és életbiztosításba, vállalati részvényekbe és államkötvényekbe. Ezek mind piacon forgó termékek. Ugyanezt teszik a bankok, a vállalatok és a kormányok: befektetőként, azaz hitelezőként vagy adósként valamennyien kint vannak a tőkepiacon. Ha a tőkepiac mérete a reálgazdasági teljesítmény sokszorosa, arról nem csak a spekuláció, a nyerészkedési vágy tehet, hanem a kereslet is. 1990-ben az amerikai lakosság évi összjövedelme a teljes év végi adósságállományának a másfélszeresét tette ki, 2000-ben még a 105,9 százaléka, de 2008-ban már csak 57,3 százaléka volt.

 

A világ hét legfejlettebb ipari országában (G7) a bruttó közadósság 1973 táján a GDP 40 százaléka alatt volt, közvetlenül a válság előtt, 2004-06 táján már meghaladta a 80 százalékot, és most 120 százalék felé közelít. Ebben a helyzetben elképzelhető, hogy a tőkepiac legszélsőségesebb, szerencsejátékszerű módszereinek - például a fedezet nélküli eladásoknak - a korlátozása inkább csak ingerelni fogja a sárkányt, semmint szelídíteni, és kettőzött haraggal támad, amikor és ahol meggondolatlan kijelentések hangzanak el.(MTI)

Július 20-ig kell adatot szolgáltatniuk az EPR alá tartozó gyártóknak

Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára: az előző negyedévre vonatkozó mennyiségi adatszolgáltatási kötelezettségüket július 20-ig kell teljesíteniük az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren (OKIRkapu) keresztül - hívta fel a figyelmet a MOHU az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 13. 13:00
Megosztás:

Több lányt tudományos pályára: ezért nem lesznek informatikusok a lányokból, még akkor sem, ha érdekelné őket

Június közepén háromnapos táborral zárult le a Smartiz oktatási program hetedik évada, melynek során egy osztálynyi diáklány kapott támogatást ahhoz, hogy egy támogató közegben kipróbálja magát a programozásban, elmélyítse matematikai tudását. A Morgan Stanley és a Nők a Tudományban Egyesület (NATE) programjában immár összesen több mint 150 lány vett részt hét év alatt. Azt minden résztvevő megerősítette, hogy fejlődött a logikus gondolkodása és nőtt az önbizalma és sokan közülük a STEM-területeken (természettudomány, informatika, mérnöki tudományok és matematika) folytatták tanulmányaikat. A programra legközelebb szeptemberben lehet jelentkezni.
2025. 07. 13. 12:00
Megosztás:

Ethereum időversenyben: jön a natív zkEVM, ami újraszabja a blokkláncok jövőjét

Az Ethereum nem hagyja magát leírni. Míg a riválisok, mint a Solana vagy a különféle Layer 2 megoldások agresszívan skáláznak, Vitalik Buterin vezetésével a világ egyik legfontosabb blokklánca forradalmi újítással készül visszavenni a piacvezető szerepet: jön a natív zkEVM a layer 1-en. Nem csupán optimalizálásról van szó – hanem egy technológiai túlélési stratégiáról, ami radikálisan átalakíthatja az Ethereum működését és jövőjét.
2025. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Elindult az Ethereum-ETF lavina: 900 millió dolláros kereslet robbanthatja be az árfolyamot

Úgy tűnik, az Ethereum újra reflektorfénybe került – de ezúttal nem a DeFi vagy az NFT-k miatt, hanem az intézményi tőke agresszív beáramlása miatt. Az Ethereumhoz kötött tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) már több mint 908 millió dollár értékű ETH-t halmoztak fel, ami egyértelmű jele annak, hogy a nagyhalak készülnek valamire. És ha az eddigi kriptotörténelem bármit is megtanított nekünk, akkor az az, hogy amikor az ETF-ek jönnek, az árfolyam hamarosan követi őket.
2025. 07. 13. 09:00
Megosztás:

Trump új kereskedelmi megállapodása Vietnámmal a kriptovaluta piacokra is hatással lesz

Donald Trump és Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök július eleji kereskedelmi bejelentése új lendületet adott a globális piacoknak – és ezzel együtt új spekulációk egész sorát indította el.
2025. 07. 13. 08:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2025. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Már 126 napja nincs telitalálat Magyarország legismertebb lottójátékán - mennyi a nyeremény?

Immáron 18 hete halmozódik az Ötöslottó főnyereménye, így ezen a héten már 3,7 milliárd forint - minden idők 9. legnagyobb nyereménye - várja a játékosokat szombaton. A vasárnap is tartogat izgalmakat, a Hatoslottón - 42 nap halmozódás után - 707 millió forinttal lehet gazdagabb az a szerencsés, aki egymaga ikszelte be helyesen a 6 találatot.
2025. 07. 13. 06:00
Megosztás:

Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar

Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán, 49 beruházás több mint 95 milliárd forint támogatásban részesül - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter szombaton.
2025. 07. 13. 05:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: az amerikai vámemelés is a brüsszeli vezetés alkalmatlanságát bizonyítja

Az Európai Unióval szemben frissen bejelentett amerikai vámemelések is a brüsszeli vezetés alkalmatlanságát bizonyítják, ezért itt lenne az ideje egy patrióta fordulatnak - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebookon.
2025. 07. 13. 04:00
Megosztás:

Idősebb korosztályok nyomulnak a hitelpiacon – ők vállalják a nagyobb kockázatot

Bár a 10 százalékos önerő lehetősége miatt sokan a fiataloktól várták a bátrabb hitelfelvételt, a valóság ennek épp az ellenkezője: sokkal inkább az 50 év feletti korosztály veszi fel az ingatlan értékének mind nagyobb részét hitelként – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2025. 07. 13. 03:00
Megosztás:

Megbüntetnek! Így változik a kerítés építés szabálya!

A kerítés műszaki építménynek számít, de általában nem engedélyköteles, tehát nem szükséges hozzá építési engedély ám ez nem jelenti azt, hogy bármit szabad építeni.
2025. 07. 13. 02:00
Megosztás:

Elfogadták! Így változott a 65 év felettiek kedvezményes utazása

A közforgalmú személyszállítás során a 65. életévüket betöltött személyek életkoruk alapján díjmentesen utazhatnak, pusztán személyazonosító okmányuk felmutatásával. Számukra már nincs szükség utazási utalványra az ingyenes utazáshoz. Azok a személyek viszont, akik még nem múltak el 65 évesek, de nyugdíjban vagy egyéb meghatározott ellátásban részesülnek, éves utalvány alapján vehetik igénybe az utazási kedvezményeket.
2025. 07. 13. 01:00
Megosztás:

Hyperliquid áttörése: 10,6 milliárd dolláros nyitott pozícióval új DeFi rekord született

A decentralizált pénzügyek világa új korszakba lépett. A Hyperliquid nevű derivatíva-kereskedési platform lenyűgöző teljesítményt nyújtott: nyitott pozícióinak (open interest) összértéke meghaladta a 10,6 milliárd dollárt, ezzel új csúcsot állítva fel a DEX-ek (decentralizált tőzsdék) történetében. De mitől lett ilyen népszerű ez az eddig kevéssé ismert szereplő? És mit árul el mindez a kriptopiac fejlődési irányáról?
2025. 07. 12. 23:00
Megosztás:

Ethereum újra lendületben: Négy nap alatt 5,46 milliárd dolláros láncon belüli forgalom!

Miközben a kriptopiac ingadozó hangulatban van, az Ethereum (ETH) látványos aktivitással hívta fel magára a figyelmet: alig négy nap alatt 5,46 milliárd dollárnyi tranzakció zajlott le a blokkláncán. Vajon mit jelez ez a masszív növekedés? Csak átmeneti fellángolásról van szó, vagy valóban újabb felfutás küszöbén állunk?
2025. 07. 12. 22:00
Megosztás:

Íme 50 bolt, ahol már most fizethetsz kriptovalutával

A kriptovaluták már rég túlléptek a spekuláció határán – egyre több helyen válhatnak valódi fizetőeszközzé. Ha Bitcoinod vagy más digitális valutád van, már most is akad bőven olyan üzlet, ahol szívesen fogadják el a virtuális pénzed. Nézd meg, hol vásárolhatsz közvetlenül vagy közvetve kriptóval – és miért lehet ez forradalmi lépés a globális pénzügyi rendszerben.
2025. 07. 12. 21:00
Megosztás:

A megfelelő folyadékellátás biztosítása úton lévő járművek számára

Eszünkbe jut-e vajon, hogy a hosszú utak során a járművezetők megfelelő folyadékellátása mennyire kulcsfontosságú? Az utazások során a megfelelő ivóvízellátás nem csupán kényelmi kérdés, hanem alapvető szükséglet is. Bár sokan talán nem gondolnák, a kamionok és más haszongépjárművek egyik leglényegesebb felszerelése a vizeskanna és a víztartály, amelyek lehetővé teszik, hogy a sofőrök mindig hozzáférjenek friss vízhez, bárhol is járjanak.
2025. 07. 12. 20:00
Megosztás:

A Bitcoin már nagyobb, mint a Google és az ezüst – Az Amazon a következő célpont?

A Bitcoin újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett: piaci kapitalizációja immár meghaladja az Alphabet (Google) és az ezüst értékét is. Miközben sokan még mindig kétkedve tekintenek a kriptovalutákra, a legnagyobb digitális eszköz feltartóztathatatlanul tör előre – a következő kihívott pedig nem más, mint az Amazon.
2025. 07. 12. 19:00
Megosztás:

Kitört az XRP árfolyama? Indul az „XRP-szezon” – Erődemonstráció a Bitcoinnal szemben

Az XRP hetek óta a háttérben gyűjtötte az erőt, most viszont végre áttörte azt az ellenállási szintet, amely korábban rendre visszafogta a mozgását a Bitcoinhoz képest. Alex Cobb elemző szerint „elég volt, most indul az XRP-szezon”. Vajon tényleg új altcoin-ciklus elé nézünk? Elemzünk, értékelünk, és megmutatjuk, mit érdemes figyelni.
2025. 07. 12. 18:00
Megosztás:

A Binance áttöri a falakat: Halal kriptostaking a muszlim világ számára

A kriptovaluták világa új korszakba lépett: a Binance elindította a világ első, hivatalosan is saría-kompatibilis staking szolgáltatását. A Sharia Earn névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy elérhetővé tegye a passzív kriptojövedelmet azok számára is, akik eddig vallási okokból tartózkodtak az ilyen típusú pénzügyi termékektől. Ez az újítás akár több mint 1,9 milliárd ember pénzügyi életét formálhatja át világszerte.
2025. 07. 12. 17:00
Megosztás:

Így hoz megtérülést a jól tervezett reklám

A vizuális jelenlét ma már minden vállalkozás számára nélkülözhetetlen. Egy jól megtervezett, látványos molinó pedig bármelyik cég számára hatalmas versenyelőnyt jelenthet. Így ha jól tervezzük meg reklámeszközünk gyártásának lépéseit, akkor egy kiváló, hosszú távú befektetést jelentő eszköz lehet arra, hogy hosszú távon is erősítse a márkajelenlétet, valamint hogy a vállalkozás kommunikációjának látványos eleme legyen.
2025. 07. 12. 16:00
Megosztás: