VPOP 9 bírságot szabott ki tavaly a pénzmosás elleni előírások ellenőrzése során
A bírság 100 ezertől 1 millió forintig terjedhet, de a kiszabott összegek az alsó határ közelében maradtak. A pénzmosás esetén történő bejelentést a PIO-n olyan munkatársak fogadják, akik ismerik a gazdasági folyamatokat, és ha kockázatot látnak, akkor értesítik a felderítő osztályt. Ha azonnali intézkedés szükséges, akkor pedig a kiemelt ügyek vizsgálati osztálya veszi át a bejelentést - tette hozzá Kanta Tünde, a VPOP bűnügyi igazgatója.
A VPOP 2007 december 15-től - az új pénzmosás elleni törvény hatályba lépésével - kapta meg a bejelentések fogadását, illetve az ellenőrzéseket, korábban ezeket a rendőrség végezte. Bírságot idáig csak a kirívó szabálytalanságok esetén szabott ki a PIO, például ha a szolgáltató nem jelölt ki olyan személyt, akinek kötelessége a pénzmosás gyanúját jelenteni, illetve ha elmaradt az ügyfelek átvilágítása.
A vizsgálatok 45 százalékában valamilyen hiba kiküszöbölésére hívta fel a cégek figyelmét a PIO, míg 34 százalékuknál javaslatot tett a változtatásra megelőzésre. A rendezvény egyik témája a VPOP vámügyekben végzett helyszíni ellenőrzése volt. Jelenleg 6 ezer ilyen ügy van folyamatban, s 19 büntető eljárás indult - mondta Kanta Tünde, kiemelve, hogy 10 évre visszamenőleg évi 20 alatti a büntető eljárások száma, de ezek egy része is vádemelés nélkül szűnik meg.
A helyszíni vámellenőrzést uniós szabályok írják elő, a kiválasztást a nagyobb kockázatú cégek körével kezdi a VPOP, de kerülnek a mintába minden évben közepes- és kis vállalatok is, valamint használják a véletlen kiválasztás módszerét is. Ha az ellenőrök bűncselekmény alapos gyanújával találkoznak, akkor mindig ismeretlen tettes ellen indul eljárás. Kérdésre válaszolva Puszta Jánosa a VPOP vámigazgató helyettese elmondta, hogy az ilyen eljárás elrendelését nem kell közölni az érintett cég képviselőjével.