Van-e élet a csúcson túl, avagy a családi vállalatok életciklusai

Családi jövőképek - Vállalati dinamikák címmel rendezi meg idei, negyedik konferenciáját a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H) június 1-én Debrecenben. A rendezvény résztvevői családi példák, hazai és nemzetközi esetek, tematikus előadásokkal felvezetett tapasztalatcserék formájában hallhatnak a gazdasági válság és a generációváltás összekapcsolódásának aktuális vállalkozói és családi kihívásairól, problémáinak megoldásairól. Az esemény fővédnöke Debrecen város főpolgármestere, Kósa Lajos lesz.

Idén negyedik éve rendezi meg az FBN-H az év legjelentősebb családi vállalkozásoknak szóló eseményét június 1-3 között, Debrecenben. A konferencia, melynek házigazdája a Vaszkó család, fővédnöke pedig Kósa Lajos lesz, a Gutmann Privát Bank, a Széchenyi Bank, a Microsoft és az Ernst and Young támogatásának köszönhetően jöhetett létre.

 

Az FBN-H alelnöke, Kürti Tamás vezetésével „A belső koordinátor” címmel a résztvevőknek tapasztalatcserére nyílik lehetősége a gazdasági válság és a generációváltás családjainkra és vállalkozásainkra gyakorolt hatásairól, és e stratégiai folyamatok kiaknázási lehetőségeiről. „A családi generációváltás a világ, a történelem rendje, így akár anélkül, hogy tudnánk, mindnyájan évezredes gyakorlattal rendelkezünk ezen a területen. A rendszerváltást és a gazdasági válságot azonban saját bőrünkön tapasztaltuk meg, amihez alkalmazkodnunk kellett, és amiből teljesen új dolgokat tanultunk” – mondta Kürti Tamás. – „Tapasztalataink gazdagságára alapozva, néhány bevált nemzetközi gyakorlat megismerésével képesek lehetünk úgy alakítani vállalkozói, tulajdonosi és családi működésünket, terveinket, hogy az új energiával töltse fel családjainkat és vállalkozásainkat.”

 

A konferencián a családi vállalatok életciklusainak bemutatása és vizsgálata szintén kiemelt szerepet kap. Mivel nincs olyan „genetikai program”, amely a vállalkozásokat tekintve törvényszerűen felnőtté váláshoz vagy öregedéshez vezet, a tulajdonosok felelőssége és lehetősége, hogy cégük sorsát maguk alakítsák. Ehhez azonban szükség van arra, hogy időben felismerjék, vállakozásuk melyik életszakaszában van és számukra ez milyen feladatokat jelent. A műhely során az FBN-H szakértő szervezetfejlesztők segítségével ezt a modellt mutatja be, friss, hazai esetpéldákkal illusztrálva.

 

A konferencia szakpolitikai szekciója azt mutatja be, hogy a családi vállalkozások a hazai gazdaság és társadalom alapkövei, így fennmaradásuknak, további fejlődésüknek előmozdítása az állam érdeke is. „Az FBN-H nem kiváltságokat vár el a gazdaság más szereplőivel szemben, hanem egyenlő feltételeket” – mutat rá Rudas László, az egyesület elnöke, a szakpolitikai fórum vezetője. – „Célunk az, hogy a hazánk gazdaságpolitikai szövetében a sikeres és hosszútávra tervező családi vállalkozások különleges státuszukra tekintettel és ennek megfelelően kitüntető figyelmet kapjanak.” Az egyesület szakpolitikai fórumának vezetői mellett a tapasztalatcserében részt vesz Dr. Vejkey Imre ügyvéd, a Kereszténydemokrata Párt országgyűlési képviselője is.

A geopolitikai átrendeződés, a klímaváltozás és az MI formálják a felelős befektetéseket 2026-ban

A geopolitikai átrendeződés, valamint a gyorsuló éghajlati és technológiai trendek alapvetően formálják át a befektetési prioritásokat és az eszközallokációt idén - derül ki az Amundi MTI-nek küldött közleményéből.
2026. 01. 21. 21:30
Megosztás:

Varsóban megkezdődött az előző kormány idején működő Igazságosság Alap pere

Megkezdődött szerdán a varsói kerületi bíróságon az előző kormány idején működő Igazságosság Alap első vádlottjainak pere, a bíró elutasította a kérelmet a tárgyalás elnapolásáról, amelyet a hat vádlottat képviselő ügyvédek nyújtottak be.
2026. 01. 21. 21:00
Megosztás:

Vitalik Buterin hátat fordít a központosított közösségi médiának – a decentralizált jövő felé tart

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója újabb határozott lépést tesz a decentralizáció felé – ezúttal a közösségi média világában. Egy friss bejelentés szerint 2026-tól teljesen elhagyja a központosított platformokat, hogy kizárólag decentralizált közösségi felületeken legyen aktív.
2026. 01. 21. 20:30
Megosztás:

Bálnák hagyják el a Polkadot hálózatát 2,21 dolláros árfolyamon, hogy csatlakozzanak a Digitap ($TAP) típusú kriptopresale-ekhez 2026-ban

A 2,21 dolláros árfolyamra történő emelkedés fellélegzést jelentett a Polkadot (DOT) birtokosainak a hónapokig tartó csökkenő trend után. Azonban ez csupán rövid napfénynek bizonyult, mielőtt ismét sötét felhők gyülekeztek volna.
2026. 01. 21. 20:00
Megosztás:

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek - közölte a kormány a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 01. 21. 19:30
Megosztás:

Közvetlen tárgyalásokat akar Grönlandról Donald Trump

Közvetlen tárgyalásokat akar kezdeményezni Grönland megszerzéséről Donald Trump amerikai elnök, aki szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon a Dániához tartozó területtel kapcsolatos vitáról is beszélt felszólalásában.
2026. 01. 21. 19:00
Megosztás:

A kormány januári rezsistopot vezet be

Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. 01. 21. 18:30
Megosztás:

Kampány indul a belföldi forgalom élénkítésére

A belföldi utazási kedv élénkítését célzó kampányt indít a Visit Hungary, amelyhez szálláshelyszolgáltatók és fürdők jelentkezését várják - ismertette Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója a TV2 Mokka műsorában szerdán reggel.
2026. 01. 21. 18:00
Megosztás:

Bhután és a Sei összefog: blokkláncvalidátor node indul 2026-ban

Bhután, a Himalája egyik leginnovatívabb királysága, újabb mérföldkőhöz érkezett digitális stratégiájában: partnerségre lépett a Sei Development Foundationnel egy blokkláncvalidátor node telepítése érdekében. A projekt célja nem csupán a technológiai fejlődés, hanem a nemzeti szintű adómonetizáció, fintech-innováció és digitális önrendelkezés megerősítése is. A kezdeményezés azt jelzi, hogy a blokklánc technológia immár nem csupán kísérleti eszköz, hanem állami stratégiák része lehet Délkelet-Ázsiában.
2026. 01. 21. 17:30
Megosztás:

Az online piacterek kockázataira figyelmeztet az NMHH

Egyre nagyobb arányban jelennek meg hamisított vagy rossz minőségű termékek az online piactereken – mutat rá egy, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült friss kutatás. A szakértők átfogó nemzetközi másodelemzéssel és 200 próbavásárlással vizsgálták az online piacterek megbízhatóságát, és az esetek mintegy ötödénél, összesen 37 esetben találtak valamilyen visszásságot. A tanulmány azt is megállapította, hogy hosszú távon elsősorban a gyors, átlátható és korrekt panaszkezelés alapozza meg az online piacterekbe vetett vásárlói bizalmat.
2026. 01. 21. 17:00
Megosztás:

A kínai UBTECH megállapodást kötött az Airbusszal

A kínai UBTECH humanoid robotokat fejlesztő vállalat megállapodást kötött az Airbus európai repülőgépgyártóval ipari robotok szállításáról - közölte szerdán a dél-kínai Sencsen városában működő technológiai cég.
2026. 01. 21. 16:30
Megosztás:

Stabilcoinok veszik át a globális elszámolás szerepét – Mi lesz így az XRP-vel?

A Ripple elnöke, Monica Long szerint 2026-ban új korszak kezdődik a kriptovaluták történetében: a stabilcoinok lesznek a globális pénzügyi elszámolás alaprétegei. Ezzel párhuzamosan a piac erőteljes intézményesedésen megy keresztül, a vállalati kincstárak pedig fokozatosan lépnek az on-chain térbe. De vajon milyen szerep jut ebben az új világban az XRP-nek, amelyet eredetileg épp globális elszámolási eszköznek szántak?
2026. 01. 21. 15:30
Megosztás:

Ipari méretű droglaboratóriumokat számoltak fel több európai országban

Ipari méretű, összesen 24 droglaboratóriumot számoltak Hollandiában, Belgiumban, Németországban és Lengyelországban, 85 embert előállítottak - közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete (Europol) szerdán.
2026. 01. 21. 15:00
Megosztás:

Tavaly 4 százalékkal nőtt a nemzetközi turisták száma tavaly

A nemzetközi turisták száma 4 százalékkal nőtt 2025-ben. Mintegy 1,52 milliárd ember utazott világszerte tavaly, közel 60 millióval több, mint 2024-ben az ENSZ madridi székhelyű idegenforgalmi szervezetének (UNWTO) keddi jelentése szerint.
2026. 01. 21. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beköltözött a nyugdíjasok és nyugdíjak világába is

A kriptopiac újabb mérföldkőhöz érkezett: a Delaware Life biztosítótársaság bejelentette, hogy Bitcoin-kitettséget kínál fix indexált nyugdíjbiztosítási termékeiben. A lépés mögött a BlackRock által menedzselt, szabályozott index áll, amely újabb jele annak, hogy a hagyományos pénzügyi szektor fokozatosan integrálja a digitális eszközöket. De mit jelent mindez a befektetők és a piac jövője szempontjából?
2026. 01. 21. 14:00
Megosztás:

Európa válaszút előtt: radikális vállalati lépések nélkül elmaradhat a gazdasági fordulat

Európa gazdasági jövője kritikus ponthoz érkezett. Bár az uniós intézmények és a tagállamok az elmúlt években példátlan reform- és beruházási programokat indítottak el, a kontinens versenyképességi lemaradása továbbra is jelentős az Egyesült Államokhoz és Kínához képest. Egy friss, nemzetközi figyelmet kapó tanulmány szerint a fordulat kulcsa nem kizárólag az állami intézkedésekben, hanem mindenekelőtt a nagy európai vállalatok bátor, stratégiai beruházási döntéseiben rejlik - vélekednek a McKinsey elemzői friss tanulmányukban.
2026. 01. 21. 13:30
Megosztás:

Megnőtt az érdeklődés az új építésű lakások iránt januárban

Az új építésű lakások iránti érdeklődés többéves csúcsra emelkedett 2026 elején, míg a használt lakások kereslete jelentősen visszaesett az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlan.com az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 21. 13:00
Megosztás:

Lengyelország 700 tonnára növeli aranytartalékát

A lengyel jegybanki tanács úgy döntött, hogy 700 tonnára növeli az ország aranytartalékát, aminek révén Lengyelország a legnagyobb aranykészlettel rendelkező tíz állam közé kerül - írta szerdán a Rzeczpospolita napilap.
2026. 01. 21. 12:30
Megosztás:

Az átlagnál jóval kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területén tavaly

A sokévi átlagnál 23 százalékkal kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területére tavaly - derül ki a tó vízháztartásáról készített előzetes értékelésben.
2026. 01. 21. 12:00
Megosztás:

Folytatódott a hozamemelkedés a fejlett piacokon

Hétfőt követően kedden ismét érdemben emelkedtek a hozamok a fejlett piacokon. Ehhez a Grönland körüli geopolitikai feszültség és az újabb vámfenyegetések mellett hozzájárult a japán állampapírpiacon folytatódó eladási hullám is, aminek az élelmiszerekre kivetett forgalmi adó eltörlése és a kiírt időközi választás adott újabb löketet.
2026. 01. 21. 11:30
Megosztás: