Visszatér Csehországba az EBRD
Az EBRD közölte ugyanakkor azt is, hogy visszatérése a cseh gazdaságba csak ideiglenes, időtartama nem haladja meg az öt évet. A felújított csehországi tevékenység kiterjedése is korlátozott lesz, elsősorban a magánszektorra összpontosul, és az Európai Beruházási Bank (EIB), valamint az Európai Unió által nyújtott támogatásokat egészíti ki.
A tájékoztatás szerint az EBRD elsősorban kockázatitőke-befektetéseket hajt majd végre innovatív, magas növekedési potenciálú helyi kis- és közepes vállalatokban, amelyek korlátozottan férnek hozzá külső finanszírozáshoz.
A közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására éppen harminc éve létrejött londoni fejlesztési pénzintézet már 2006-ban bejelentette, hogy az addig EU-taggá lett nyolc legfejlettebb közép-európai gazdaság, köztük Magyarország és Csehország is várhatóan 2010-re "graduál" bankból, vagyis azután nem lesz már szüksége közvetlen EBRD-finanszírozásra.
A folyamat első és eddigi leglátványosabb mozzanataként a londoni bank 2008-tól befejezte befektetési tevékenységét Csehországban.
Csehország így az első volt a kedvezményezett országok közül, amelyben az EBRD felhagyott a fejlesztési programok közvetlen finanszírozásával.
A bank azonban 2008 őszén, a globális pénzügyi válság elhatalmasodásának idején bejelentette, hogy a kialakult helyzetben visszafordítja közép-európai befektetéseinek akkor már megindult csökkentési folyamatát, és újból növeli a térségnek nyújtott finanszírozásokat. Az EBRD annak idején közölte, hogy a közép-európai országok "külön kérték" a bank további támogatását, amire az igazgatótanács "kedvezően reagált".
Az EBRD azóta is jelen van a legtöbb közép- és kelet-európai EU-tagországban, így Magyarországon is - a közép-európai és a balti EU-gazdaságoknak a bank tavaly 1,41 milliárd euró értékű finanszírozást folyósított -, de Csehországban egészen mostanáig nem kezdte újra tevékenységét.
A bank ebben a hónapban fogadta el 2026-ig szóló új Magyarország-stratégiáját, amelynek elemei között szintén szerepel a segítségnyújtás a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak felszámolásához.
Az EBRD a fennállása óta eltelt három évtizedben 189 magyarországi fejlesztési programban vett részt, és ezekhez 3,2 milliárd euró közvetlen befektetési finanszírozást nyújtott.