A fenntarthatóságot támogató eszközöknek a válságkezelésben is kiemelt szerepet kell kapniuk - az MNB Zöld konferenciájának fontos üzenete

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedik alkalommal rendezte meg zöld pénzügyi konferenciáját. Az október 6-ai rendezvény középpontjában a közelmúltban, illetve a jelenben kibontakozó gazdasági válsághelyzet és a fenntarthatósági fordulathoz vezető út tovább finanszírozhatóságának kérdései álltak. A nemzetközi szakmai eseményen fontos üzenetek hangoztak el a jelen és a jövő irányaival kapcsolatban, többek között, hogy a zöld eszközöket a válságkezelés során is kiemelt szereppel szükséges illetni.

A fenntarthatóságot támogató eszközöknek a válságkezelésben is kiemelt szerepet kell kapniuk - az MNB Zöld konferenciájának fontos üzenete

2022: a történelemkönyvek nyitófejezete

2022 a határokon átívelő, világszerte elmélyülő krízisek kibontakozásáról lesz emlékezetes. Az év, amikor Európa közepén fegyveres konfliktus vette kezdetét, az orosz-ukrán háború végkifejletével kapcsolatban pedig egyelőre még csak szerteágazó forgatókönyvek alapján tekinthetünk a jövő elé. 2022 a koronavírus-járvány harmadik éve is, amely következtében a modern világnak korábban nem tapasztalt pandémiás állapottal volt szükséges szembenéznie és bár az elmúlt hónapok statisztikái kedvezőnek bizonyultak, a veszélyhelyzet kockázatát még nem sikerült teljes egészében magunk mögött hagynunk. A krízisekből pedig aligha volt még időnk kilábalni, máris tovább mélyülnek. A csúcsokat döntő energiaárakkal és a gazdasági tényezőkkel összefüggésben nap mint nap megtapasztalható élelmiszeráremelkedés akár megélhetési válsággá; sőt; globális válsággá gyűrűzhet. 2022 lehet az év, amelyben a globalizáció arany korszaka véget érhet; és amelyre az alapvetéseket is megbolygató kereskedelmi átrendeződés; új gazdasági körforgás adhat választ. 

A krízishelyzet sokkja a klímaválság súlyosbodásának kockázatot is magával hozta

Az utóbbi években világszerte számos pozitív fejlemény övezte a fenntarthatósági célok közelebb kerülését. A 2021-ben tartott glasgow-i klímacsúcs valódi áttörést jelentett főként a szén- vagy metánkibocsátás visszaszorítása érdekében; az erdőírtások vonatkozásában pedig az országok egy átfogó megállapodást is lefektettek, célul kitűzve, hogy 2030-ig meg kell állítani, sőt vissza kell fordítani a nagyipari méretű erdőirtást. A globális célok érdekében a kormányzatok, a vállalati és banki szereplők részéről egyaránt megannyi vállalás született; azonban az idei év sokkszerű válsághelyzetei úgy tűnik, a megrekedés kockázatát is magukban hordozzák. Annak ellenére, hogy a jelen krízisekre adott sikeres válaszok mögött is a biodiverzitás és a klímaválság kezelése tűnnek kiemelt szempontoknak. A helyzetet súlyosbítja, hogy Európán kívül több nemzetközi nagyhatalmat is sújtanak a globális felmelegedés hatásai; Kínát soha nem látott aszály érte el 2022 nyarán, Kaliforniában pedig a vízhasználatot is korlátozták a vízhiány mérséklése érdekében. 

A válságkezelés során nem maradhatnak alul a fenntarthatósági szempontok

A konferencia hangsúlyos üzenete volt, hogy a válságkezelési stratégia eszközrendszere nem okozhatja egy másik válság kibontakozását, főként olyanét, amely hosszú távon a legnagyobb hatást gyakorolja a gazdaság teljesítőképességére. A fenntarthatósági célokat tehát nem szabad szem elől téveszteni, sőt, épp ellenkezőleg: növelni szükséges az ezzel kapcsolatos erőfeszítéseinket, és krízishelyzetre pedig további indokként kell tekintenünk a törekvések felgyorsítása érdekében. Az energiahiány és a klíma kockázatok, illetve azokra adható válaszok közötti szinergiák erősek, az energiabiztonság és klímavészhelyzet feloldása kéz a kézben járnak. A megújuló energiaforrások felé történő elmozdulás a társadalom energiabiztonságát is támogatja. A szinergiák pedig az energia és a klímakérdések összefüggésrendszerén túl is mutatnak, többek között az élelmiszeriparra és zöld pénzügyek területére is kivetülnek. 

Az EU tagállamok továbbra is kiállnak a párizsi klímacélok iránt

Frank Elderson az Európai Központi Bank Igazgatótanácsának tagja videóüzenetében világított rá arra, hogy az EU tagállamok kormányai továbbra is elkötelezettek a párizsi klímacélok iránt. A központi bankok és felügyeleteknek pedig folyamatosan szem előtt kell tartaniuk azokat a szcenáriókat is, amelyek az egyre fokozódó klímakockázatokkal következhetnek be. Az előadók között, az MNB vezetői mellett jelen voltak a tevékenységük „zöldítésében” élenjáró hazai és külföldi piaci szereplők, többek között Thomas Steiner, az Osztrák Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója; Pepijn Rijvers, a Nemzetközi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) alelnöke; Eric Usher, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) fenntartható pénzügyi témákkal foglalkozó vezetője éppúgy, mint neves nemzetközi, fenntarthatósággal foglalkozó intézetek képviselői. A konferencián megvilágításba került, hogy az elmúlt évek tendenciái alapján a zöld finanszírozás eszközei nagy teret nyertek a hazai és európai színtéren egyaránt, és továbbra is kulcsfontosságúak lesznek abban, hogy a nemzetközi tőke olyan beruházásokat támogasson, amelyek a zöld szempontoknak megfelelnek. A zöld pénzügyi eszközök a háztartások és nagyvállalatok számára egyaránt fenntartható, tudatos finanszírozási formát kínálnak, a jegybankoknak pedig fontos szerepe van a zöld tőkeáramlás koordinálásában. 

Az MNB elkötelezett a fenntarthatóság mellett

A zöld megújulás terén az MNB eddig is a legprogresszívebb jegybankok közé tartozott, aktív szerepe pedig a jelenlegi, kihívásokkal teli környezetben is fennmaradt. 2019-ben indította el Zöld Programját, amely a pénzügyi szektorra vonatkozó programpontokat tartalmaz, úgy, mint az ökológiai és pénzügyi kockázatok elemzése, a pénzügyi szolgáltatások zöldítése. A megfogalmazott irányelvek, ajánlások és elvárások alapján számos pénzintézet alakította ki saját zöld sztenderdjeit és bővítette szolgáltatásait. A Program fontos része továbbá az MNB belső működésének fenntarthatóbbá tétele és ökológiai lábnyomának csökkentése is. Az MNB 2021 júliusában publikálta Zöld eszköztár-stratégiáját, amelynek célja, hogy egységes keretben fektesse le azokat az irányokat, amelyek mentén az MNB a felügyelet mellett a monetáris politika gyakorlatába is át tudja ültetni a zöld szempontokat. A fenntarthatóság szempontjait támogatják az egyre komplexebb mérések, klíma stressztesztek is, valamint azon szabályozási környezet kialakítása, amelynek megfelelően a környezeti kritériumok megjelennek a pénzügyi termékek kondícióiban. Az MNB továbbra is példaként kíván elöl járni abban, hogy elkötelezett marad a fenntarthatóság mellett és a zöld fordulathoz vezető stratégiai gondolkodást irányozza elő a bankszektor számára, valamint saját működésmódja tekintetében egyaránt. 

Újabb vámbejelentések érkeztek a Fehér Házból, estek a vezető tengerentúli indexek

A tengerentúlon is a vámháború hírei voltak a középpontban: Scott Bessent úgy nyilatkozott, hogy a következő 48 órában számos kereskedelmi megállapodást jelentenek majd be.
2025. 07. 08. 09:00
Megosztás:

A vámháború hírei voltak a középpontban, többségében emelkedtek a vezető európai indexek

A Donald Trump által április 2-án bejelentett, ún. kölcsönös vámok felfüggesztésének július 9-ei lejárata tartja lázban a piacokat és bár az Egyesült Államok és az Európai Unió továbbra sem tudott tető alá hozni új kereskedelmi megállapodást, úgy tűnik, hogy a pénteki mínuszok után megnyugvást hozott Scott Bessent hétvégi nyilatkozata, miszerint augusztus 1-től lépnek életbe a korábban bejelentett vámok azokkal a partnerekkel szemben, akikkel nem sikerül addig megállapodni.
2025. 07. 08. 08:30
Megosztás:

Fókuszban a vidéki kkv-beruházások – már több mint 1300 vállalkozás kapott pozitív támogatói döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében

A magyar kormány tovább dolgozik a hazai kkv-k termelékenységének növelésén, méretugrásuk elősegítésén és mindent megtesz beruházásaik támogatása érdekében. A 130 milliárd forintra emelt keretösszegű Demján Sándor 1+1 Program nyerteseinek listája jelentősen bővült, már több mint 1300 vállalkozás kapott pozitív támogatói döntést, összesen 104,3 milliárd forint értékben. A támogatások zöme a legkevésbé fejlett térségekbe kerül, a beruházások többsége az ipari, építőipari és logisztikai szektorokat érinti.
2025. 07. 08. 07:00
Megosztás:

Májusban 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában

A nyers adatok szerint májusban 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában éves összevetésben - közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 08. 06:30
Megosztás:

Újabb állomáshoz érkezett az MBH Bank Fenntartható Jövő Bankja programja

Az MBH Bank Fenntartható Jövő Bankja programjának keretében a hitelintézet a hazai nemzeti park igazgatóságokkal együttműködve olyan rendszerszintű kezdeményezéseket valósít meg, amelyek valódi gazdasági és társadalmi értéket teremtenek. Az átfogó biodiverzitás program újabb fontos állomása a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal közösen elindított, hosszútávú székicsérvédelmi projekt, amely már az első évben kiemelkedő eredményeket hozott a faj megóvása területén. A 2024-ben indult ötéves projekt célja a veszélyeztetett madárfaj állományának növelése, költőhelyeinek védelme, valamint a faj életmódjára vonatkozó tudományos adatok gyűjtése. A projekt szorosan illeszkedik a hitelintézet agrárüzletágának törekvéseihez is, hogy ösztönözze a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazását, és elősegítse a hazai agrárium fenntartható, zöld átmenetét.
2025. 07. 08. 06:00
Megosztás:

Csökkent a kiskereskedelem lendülete májusban

A húsvéti költések után lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése májusban: a teljes forgalom 2,1%-kal bővült éves szinten, havi alapon azonban 1,3%-os csökkenés történt. A 2021-es bázist 1,7%-kal haladja meg a kiskereskedelmi forgalom. Bár az ünnepi időszak után a vártnál nagyobbat fékezett a bővülés üteme, a kiskereskedelmi forgalom továbbra is növekvő pályán van, és várakozásaink szerint a növekvő trend kitart 2025-ben. Az első öt hónapot tekintve a bővülést a nem élelmiszer kategória hajtja, míg az élelmiszer kategória folyamatosan veszít lendületéből.
2025. 07. 08. 05:00
Megosztás:

Két gyorsított ágazati vizsgálatot is lezárt a Gazdasági Versenyhivatal

Lezárultak a tejtermékek, valamint az étkezési tyúktojás piacán végzett gyorsított ágazati vizsgálatok, az ezek alapján készült jelentéstervezeteket nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta a versenyhatóság, az észrevételeket augusztus 25-ig lehet írásban megtenni - közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 08. 04:30
Megosztás:

Már nem elég beszélni róla: hét kiemelt fenntarthatósági téma szerepel a magyar vállalatok napirendjén

A jelentéstétel nemcsak jogi kötelezettséggel, hanem stratégiai előnnyel is jár – derül ki az EY friss tanulmányából, amely több mint 200 – köztük 16 magyar – vállalat első, uniós irányelvek (CSRD) szerint készült fenntarthatósági beszámolóját elemezte. Az érintett cégek döntő többségének már van ESG felelőse és stratégiája. A társaságok átlagosan hét kritikus területet azonosítottak a működésük szempontjából.
2025. 07. 08. 04:00
Megosztás:

Koronavírus - Ejtették a vádakat a korábbi francia kormány tagjai ellen

Vádemelés nélkül lezárta a vizsgálatot a francia igazságszolgáltatás Édouard Philippe volt miniszterelnök (2017. május - 2020. július) és kormányának két egykori egészségügyi minisztere ellen a koronavírus-járvány franciaországi kezelése miatt folyó eljárás keretében, amelyet mások élete veszélyeztetésének gyanújával indítottak.
2025. 07. 08. 03:30
Megosztás:

Ezek a tényezők befolyásolták az árakat a tej- és a tojáspiacon

Két gyorsított ágazati vizsgálatot is lezárt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Egyet a tejtermékek, egyet pedig az étkezési tyúktojás hazai piacán. A GVH vizsgálói számos tényezőt azonosítottak, amelyek hatással voltak az egyes értékláncok árképzésére, így a fogyasztói árak alakulására. A GVH megállapította, hogy a tejtermékek piacán több korábbi javaslata is hasznosult, a 2023 nyarán elindított online Árfigyelő rendszer, illetve a 2025 márciusától alkalmazott árréscsökkentés pedig mérsékelte a fogyasztói árakat. A 2024-2025-ben történt áremelkedéseket – amelyek növelték az élelmiszerinflációt – összetett hatások, jellemzően a takarmány- és energiaárak növekedése, a munkaerőhiány, az értékláncon belüli jövedelmi viszonyok átrendeződése, illetve egyes kiskereskedők beszerzési gyakorlata okozták.
2025. 07. 08. 03:00
Megosztás:

Újra mindkét futópályával üzemel a Liszt Ferenc-repülőtér

Újra mindkét futópályával üzemel a budapesti Liszt Ferenc-repülőtér, a légi forgalom folyamatosan áll helyre - közölte a Budapest Airport a honlapján hétfő este.
2025. 07. 08. 02:30
Megosztás:

Olcsóbb lehet a lakás hiteltörlesztője, mint a bérleti díja – az albérletpiacra is lecsaphat az Otthon Start

A magyar ingatlanpiacon új fejezetet nyithat a „venni vagy bérelni” dilemmájában az Otthon Start program, amelynek keretében legfeljebb 50 millió forintos, kedvezményes kamatozású lakáshitelt vehetnek fel az érintettel az első lakásuk megvásárlására, 10 százalékos önrésszel. A lakhatási költségek mérlegelésénél a vásárlás egyre vonzóbb alternatívává válhat az ingatlan.com elemzése szerint, amely egy-egy használt 50 négyzetméteres megvásárlásához felvett kedvezményes hitel törlesztőrészletét vetette össze a különböző fővárosi kerületek és a vármegyeszékhelyekre jellemző eladási árakkal és a bérleti díjakkal.
2025. 07. 08. 02:00
Megosztás:

Több vármegyében is áramszünetet okozott a vihar

Áramszünetet okozott az országon átvonuló vihar a többi között Baranya, Fejér, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém és Zala vármegye több településén is - tudatta az E.ON a Facebook-oldalán hétfőn, az MVM pedig arról tájékoztatott, hogy eddig 150 ezer ügyfelük maradt áram nélkül.
2025. 07. 08. 01:30
Megosztás:

Trump már 14 országnak küldött kereskedelmi megállapodást sürgető levelet

Donald Trump elnök már hétfőn 14 országnak küldött kereskedelmi megállapodást sürgető levelet, miközben az új amerikai vámok bevezetésének határidejét hivatalosan augusztus 1-re módosította - közölte a Fehér Ház szóvivője hétfőn.
2025. 07. 08. 01:00
Megosztás:

A heves zivatarok elhagyták az országot

A heves zivatarok elhagyták az északkeleti határvidéket is, így a piros (harmadfokú), valamint a narancssárga (másodfokú) zivatarriasztás is lekerült a veszélyjelzési térképekről - közölte a Hungaromet Zrt. a Facebook-oldalán hétfő kora este.
2025. 07. 08. 00:30
Megosztás:

Szárnyal a FARTCOIN, belendült a TOKEN6900 előértékesítése

Bár a kriptovaluta piacot 2025-ben főként a bizonytalanság jellemezte, az utóbbi időben fellendülés tapasztalható. Erre több pozitív fejlemény van hatással, mint például Donald Trump kriptobarát politikája, az intézményi befektetők egyre nagyobb érdeklődése és a Bitcoin csúcsdöntései.
2025. 07. 08. 00:01
Megosztás:

Rekordot döntött a Duna House hitelkihelyezése a második negyedévben

A Duna House franchise ingatlanhálózata a második negyedévben 4,3 milliárd forint jutalékbevételt ért, ami 6,2 százalékkal marad el az első negyedévi rekordtól, miközben éves szinten 5,6 százalékkal nőtt; a társaság által közvetített hitelvolumen új történelmi csúcsra ugrott az április-június közötti időszakban - közölte az ingatlan- és pénzügyi közvetítő társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 07. 23:00
Megosztás:

Ezeket a részvényeket keresik leginkább a magyar befektetők a nemzetközi piacokon

A magyar befektetők élénk érdeklődést mutatnak a technológiai szektor, a kriptovaluta-piac és a nemesfémek iránt, kiegészítve olyan ETF-ekkel, amelyek kriptovalutákra, széles piacra és defenzív kötvényekre fókuszálnak. A legnépszerűbb eszközök listája jól tükrözi az innováció (pl. mesterséges intelligencia, kripto) és a konzervatív eszközök (pl. arany, kötvények) iránti érdeklődés egyensúlyát. Ez a keverék illeszkedik Magyarország helyzetéhez: fejlett EU-tagállamként befektetési piaca még fejlődőben van. A következtetések a Freedom24 kereskedési platform elemzéséből származnak, amely közel 2900 magyar felhasználó elmúlt évi befektetési szokásait vizsgálta.
2025. 07. 07. 22:00
Megosztás:

Üzemeket zár be Németországban az amerikai Dow vegyipari konszern

A magas működési költségek és a csökkenő kereslet miatt üzemeket zár be Németországban az amerikai Dow Inc. vegyipari konszern.
2025. 07. 07. 21:30
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött az MKIK és a NAV

Együttműködési megállapodást kötött hétfőn a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a megállapodás célja a vállalkozások működési feltételeinek javítása és az üzleti környezet átláthatóságának erősítése - közölte a NAV hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 07. 21:00
Megosztás: