A lakosság várakozásai javultak, a vállalatoké romlottak márciusban
Az MTI-nek eljuttatott közlemény szerint a negatív tartomány hátterében továbbra is az orosz-ukrán háború, a magasabb inflációs környezet és a gazdasági szankciók által okozott bizonytalanság húzódik meg. A kiszámíthatatlanság ugyanakkor az elmúlt időszakban csökkent a pénzügyi, a devizapiaci és az árupiaci turbulenciák mérséklődésével és az árak, árfolyamok csökkenésével - jegyezték meg. A konjunktúraérzet jelentősebb javulására akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér, az infláció jelentősen mérséklődik, továbbá az energiapiacokon megszűnik a bizonytalanság és tartósan alacsony árak alakulnak ki - vetítették előre.
A lakossági területen a legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi -2,5-ről -1,3-re emelkedett. Legnegatívabban a háztartások az inflációs folyamatokat ítélik meg, ennek alindexe -88,0 maradt. A gazdasági környezet megítélése az előző havi -27,1 pontos értékről -25,7-re emelkedett, míg az anyagi helyzeté -18,1 után -16,9 lett.
A vállalati felmérés esetében mind a négy alindex értéke kedvezőtlenebbé vált az előző hónaphoz képest. A gazdasági környezet mutatója az előző havi -23,9-ről -26,8-re, az iparági környezeté -8,9-ről -9,4-re, a termelési környezeté -8,8-ről -11,2-re, míg az üzleti környezeté -21,0-ről -22,5-re romlott. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2019 augusztusa óta havonta készíti el a vállalati, illetve a lakossági konjunktúraindexet. Felmérésükben 1000 vállalatvezetőt, illetve 1000 felnőtt korú lakost kérdeznek meg a gazdasági helyzet értékeléséről és a várakozásaikról - emlékeztettek a közleményben.