A legfontosabb jogi tudnivalók a munkáshitellel kapcsolatban
Hogy ki jogosult erre, egyáltalán milyen jellemzői és feltételei vannak a munkáshitelnek? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és még egy ügyvédet is felkerestünk a legfontosabb jogi tudnivalók érdekében.
A munkáshitel jellemzői
A munkáshitel egy kamatmentes kölcsönszerződés, amelynek összege legfeljebb 4 millió forintig terjedhet.
Forintalapú hitelkonstrukcióról beszélünk, amit kizárólag forintban lehet törleszteni. Bár maga a munkáshitel kamatmentes, azonban az ügyfeleknek kezességvállalási díjat kell fizetniük a felvételekor, pontosan úgy, mint például a babaváró hitel esetén.
Ennek az összege az aktuális tartozás 0,5 százaléka. A munkáshitel egy tételben kerül folyósításra, törlesztését a kiutalás napját követő hónaptól kell elkezdeni, futamideje pedig minden esetben fix 10 év.
Ki jogosult a munkáshitelre?
A munkáshitelt azok a magyar állampolgárok, itt tartózkodási joggal rendelkezők, illetve hontalan jogállásúak igényelhetik, akik már betöltötték a 17. életévüket, de még nem léptek a 26. életévükbe.
Ezen felül büntetlen előéletűek, magyarországi lakcímmel rendelkeznek, nincs adóhatóságnál nyilvántartott, 5 000 forintot meghaladó köztartozásuk és nem szerepelnek a Központi Hitelinformációs Rendszer negatív listáján.
A munkáshitel igénylésének egyéb feltételei
A hitelkonstrukció igénylésének szigorú feltételei vannak a munkaviszonyhoz kapcsolódóan.
Az igénylőnek egy 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolásra van szüksége ahhoz, hogy a kölcsön kérelmének benyújtásakor már legalább 3 hónapos folyamatos tb-jogviszonnyal rendelkezik.
Ezen felül számít a hiteligénylő jövedelme, aminek lehetővé kell tennie a rendszeres törlesztést, fennálló tb-biztosítás esetén pedig a heti munkaidőnek el kell érnie a 20 órát.
Vállalkozók esetén a könyvelő közbenjárásával kell igazolni, hogy rendszeres jövedelme meghaladja a heti 20 órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagbérét.
A munkáshitel egyik feltétele, hogy az igénylő vállalja: legalább öt évig megtartja magyarországi lakcímét és itthon vállal munkát.
Igazolni kell továbbá, hogy az igénylő nem rendelkezik érvényes hallgatói vagy tanulói jogviszonnyal, de a felsőoktatási intézményben szerzett oklevél is kizáró ok a hitelfelvétel kapcsán.
Mi történik, ha nem teljesülnek a feltételek?
Amennyiben valamilyen okból kifolyólag a munkáshitel igénylője nem tartja be a kölcsönkonstrukció feltételeit, azaz magyar lakcíme és tb-jogviszonya megszűnik, a kölcsöntartozás kamattámogatása is felmondásra kerül.
Ezen felül az addig igénybe vett kamattámogatást egy összegben, 120 napon belül vissza kell fizetni a pénzintézeten keresztül a kincstár számára.
A támogatás megszűnésével a kamatok megnövekednek az ügyleti kamathoz mérten, ami a babaváró hitelhez hasonlóan 2024-ben maximum 11,7 százalék lehet.
A kamattámogatás visszafizetésére a kormányhivataltól 24 havi részletfizetési lehetőség kérhető abban az esetben, ha az igénylő igazolni tudja, hogy ez a kiadás családi-, jövedelmi- vagy éppen szociális okból kifolyólag aránytalanul nagy terhet jelent.
Jogi konklúzió
Mivel a munkáshitelhez rengeteg olyan feltétel kapcsolódik, amelyek például egy személyi kölcsönre nem jellemzőek, ezért felkértük Dr. Barazutti Bálint ügyvédet, hogy a fentiekhez kapcsolódva adjon néhány hasznos tanácsot azok számára, akik ilyen típusú kölcsön felvétele előtt állnak:
„Habár a maximális 4.000.000,-Ft kamatmentes, illetve szabad felhasználású hitel kedvező konstrukciónak tűnhet a 17 és 25 év között álló fiatalok részére, azonban a feltételeknek való megfelelések kockázatot is jelenthetnek a hitelt igénylő személyek számára.
A hitelt felvevő fiatalok számára kockázatot jelenthet a hitel felvétele esetén, hogy kötelezettséget kell vállalni arra, hogy öt éven keresztül folyamatosan Magyarországon vállalnak munkát, mely csupán 90 nap időre szakítható meg. Abban az esetben, amennyiben a hitelt igénylő elveszti a munkahelyét és 90 napon belül nem talál új munkahelyet elveszti a kamatmentességet, illetve az addig az időpontig igénybe vett kamattámogatást is meg kell fizetnie. Szintén ezen kritérium miatt nem javasolt a munkáshitel felvétele olyan fiatalok számára, akik külföldi munkavállaláson gondolkoznak.
A munkáshitel előnyös konstrukciót kínál gyermekvállalás esetén, harmadik gyermeknél a teljes tartozás elengedésre kerül, azonban 25 év alatti fiatalok esetén az előreláthatóság, az élethelyzetek helyes felmérése, a munkahely stabilitása, a külföldi munkavállalás lehetősége, a gyermekvállalás, illetve a gyermekek száma olyan kockázati tényezőket jelentenek, melyekkel számolni kell a munkáshitel felvételekor.
Szintén kockázat az is, amelyre először úgy tekint az ember, hogy hatalmas előny, nevezetesen a szabad felhasználásra. A jelenlegi ingatlanárak mellett a 4.000.000,-Ft önerőként kevésnek bizonyul városi ingatlanok vásárlására, azonban egyéb önerő bevonása mellett, ingatlan hitel, CSOK, vagy egyéb kölcsönszerződés alapján megfelelő kezdő tőkét jelenthet a fiatalok részére első ingatlantulajdonuk megszerzéséhez.
Büntetőjogi felelősség megállapítására kizárólag extrém esetben kerülhet sor munkáshitel felvétele körében. Ilyen eset lehet például, ha hamis munkaszerződés kerül benyújtásra a hiteligénylés során, mely alkalmas lehet hamis magánokirat felhasználása, illetve csalás halmazatának megállapítására. Büntetőjogi felelősség megállapítható továbbá, ha a hitelt igénylőnek nem is volt szándéka a kölcsön összegének visszafizetésére, mely csalás bűntettének megállapítására alkalmas cselekmény, amely 4.000.000,-Ft hitel felvétele esetén 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűntett.”