A lézerszkenner: új megoldás a föld mélyének feltérképezésére
A borászok nagyon jól tudják, mekkora jelentősége van annak, ha teljesen tisztában vagyunk egy föld alatt épült járat minden zugával. A pincék felmérése a Novabird segítségével is megtörténhet. Pontfelhő technológiának köszönhetően egységes képet kapunk az üregrendszer geometriájáról, megkönnyítve ezzel a tervezés további folyamatait.
A történelem és a modern kor találkozása
Képzeld el egy híres borvidék föld alatti pincejáratait! A helyszín nemcsak a kiváló borairól híres, hanem történelmi jelentőségű is. Múltbéli királyi tanácskozások, évszázados tudás az érlelési folyamatok minden pillanatáról…
Ezeknek a több száz éves pincéknek a felderítése elengedhetetlen. Bármi is a cél velük kapcsolatban, állapotmegőrzés vagy felújítás, tudnunk kell jelenlegi statikai állapotukat. Ezen a ponton lép be a lézerszkenner, amely képes részletes térképet készíteni a felszín alatti területekről – segítve a munkafolyamatokat.
Egy konkrét példát említve: egy több száz méter hosszú pincerendszer szkenneléséhez használt eszköz akár a legszűkebb járatokat is képes részletesen feltérképezni. Ezáltal átfogó képet kapunk és olyan rejtett részleteket is felfedezhetünk, amelyek más módszerekkel esetleg elkerülték volna a figyelmünket.
Miben lesz segítségünkre a lézerszkenner?
Egy pince esetében például képes pontosan rögzíteni az összes járatot, folyosót és a legapróbb részleteket is. Ezek az adatok szükségesek a felújítások tervezésénél, hiszen előre meghatározható, hogy milyen beavatkozásokra lesz szükség, és mekkora költséggel lehet számolni.
Az anyagi oldalát is érdemes megvizsgálni. Ha belegondolunk, mennyi időt és pénzt spórolhatunk meg azzal, hogy pontos tervek állnak rendelkezésre, és nem a vakvilágba próbálunk boldogulni, azonnal láthatóvá válik, hogy miért is éri meg ebbe fektetni.
Nézzünk egy kicsit a tudomány mögé!
A föld alatti szkennelés nem mentes a nehézségektől. Gyenge világítás, magas páratartalom, szűk átjárók – mind olyan tényezők, amelyek megnehezíthetik a munkát. Például egy régi pince esetében előfordulhat, hogy az elektromos hálózat már nem működik, és a világítás sem kielégítő. Sötétben viszont nehéz színes képeket készíteni, ami szükséges lenne a pontos dokumentációhoz.
A szkennerek azonban képesek sötétben is működni, annyi, hogy ilyenkor a panorámaképek helyett a pontfelhők szolgáltatják az információkat. A kamerákat azonban ilyen esetben is érdemes használni, hiszen később ezek a kiegészítő információk nagy segítséget jelenthetnek.
Láthatjuk tehát, hogy e különleges technológia általa nyújtott részletesség és precizitás megkönnyíti a föld alatti rendszerek feltárását.