A masszív forint erősödés ezért történik most
Ez a reggeli megingást követően kisebb mértékben, de folytatódni látszik. Ugyanakkor jogosan merül fel a kérdés, hogy miként hat ez a bankok eredményére.
A duplázás azt jelenti, hogy további mintegy 1.500 milliárd forintot kell majd a bankoknak a kötelező tartalékba helyezniük április 1-től, amely valószínűleg akkor még 13 százalék lehet.
Így ennyivel kevesebb pénz fog a most 18 százalékos gyors betéti rátában landolni. Ha az infláció az első negyedévben tetőzik, s az EU-s pénzek folyósításához is közelebb kerülünk a március 31-i határidővel, akkor a második negyedév során megindulhat a gyors betéti, napos tenderek kamatrátájának csökkentése, s talán valamikor a harmadik negyedévben össze is zárulhat az alapkamat és az e közötti rés.
Ez pedig azt jelenti, hogy a tegnap bejelentett intézkedés valószínűleg nem nagyobb jövedelemkiesést jelent a bankok számára, mint 1.500 szorozva 0,05 per 4, azaz 18-19 milliárd forint.
Ez pedig az OTP-re vetítve mintegy 3,5-4 milliárd forint jövedelemkiesését jelenthet az idei évben, ami részvényenként 15 forint körüli értéket ad, mint negatív hatást az értékelésben - számolnak az ERSTE elemzői.
Ez pedig azon túlmenően, hogy a napi volatilitási tartományon belül van, a szokásos eredmény várakozások körüli bizonytalanságon is belül van, azaz nem számottevő mérték, de nyilván egy újabb pici negatív hír.