A Roszatom is megháromszorozná globálisan az atomerőművi kapacitásokat 2050-ig
A nukleáris vállalatok nyilatkozatát a COP28 Atoms4NetZero – a nukleáris energia elterjedésének felgyorsítása című rendezvényen ismertették az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény (UNFCCC) 28. konferenciája hivatalos programjának keretében. A nyilatkozat arra szólítja fel a kormányokat, a fejlesztési bankokat és a Világbankot, hogy biztosítsák az atomenergia-projekteknek a többi tiszta energiaforrással egyenértékű zöldfinanszírozáshoz jutását. Ez a pénzügyi támogatás lehetővé teszi a nukleáris vállalatok számára a termelőkapacitások kiterjesztését világszerte, amivel jelentősen hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez.
Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának üzletfejlesztésért felelős első helyettese, nemzetközi üzletági igazgató hangsúlyozta, hogy a Roszatom elkötelezett a dekarbonizációs célok mellett: „Tisztában vagyunk azzal, hogy sürgősen meg kell oldani a klímaváltozás problémáját. Az atomenergia már bizonyított: gyors és fenntartható megoldást jelent a dekarbonizációs célok elérésére. Azzal, hogy csatlakozunk az atomenergetikai ipari vállalatok közös nyilatkozatához, megerősítjük elkötelezettségünket, hogy a kormányokkal és az érdekelt felekkel együttműködve 2050-ig megháromszorozzuk a nukleáris kapacitást. Ez a kezdeményezés összhangban van a fenntartható energetikáról alkotott elképzelésünkkel, és gratulálunk azoknak a kormányoknak, amelyek már elkötelezték magukat e cél érdekében.”
Sama Bilbao y Leon, a Nukleáris Világszövetség vezetője kifejtette: „Több mint 100 vállalat támogatja a Net Zero Nuclear Industry Pledge atomenergetikai ipari vállalást, amely összhangban van azzal a törekvéssel és pragmatizmussal, amelyet a kormányok képviselői tanúsítottak a hét elején aláírva az atomenergiáról szóló nyilatkozatot. Közös munkával elérhetjük azt a célt, hogy 2050-re legalább megháromszorozzuk a nukleáris kapacitást.”
A Net Zero Nuclear Industry Pledge vállalást tevők szerint az atomenergetika fontos eszköz a nulla szén-dioxid-kibocsátási cél elérésében. Figyelembe véve az atomenergetikai létesítmények alacsonyabb anyagintenzitását és az atomerőművek kis helyigényét kötelezettséget vállalnak arra, hogy mobilizálják és támogatják az atomenergia-projektekbe történő beruházásokat, többek között innovatív finanszírozási mechanizmusokon keresztül. A nukleáris ipari vállalatai, köztük a Roszatom, elkötelezettek abban, hogy maximalizálják a meglévő atomerőművek hozzájárulását ehhez, biztonságosan és felelősségteljesen felgyorsítják az új nukleáris létesítmények építését annak érdekében, hogy 2050-re megháromszorozódjon az atomerőművek kapacitása világszerte.
A kezdeményezés résztvevői kötelezettséget vállalnak arra is, hogy évente értékelik az e cél felé tett előrehaladást, és más vállalatokat is arra ösztönöznek, hogy támogassák a fenntartható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású atomenergiát, a jövő energiáját.