A SEMCORP Megkezdi Első Lítium-Ion Akkumulátor Elválasztófilm gyártó üzemének építését Európában

Szijjártó Péter Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztere ma részt vett a SEMCORP Csoport debreceni lítium-ion akkumulátor-elválasztófilm (LiBSF) gyártó üzem építésének alapkőletételi ünnepségen. A SEMCORP tájékoztatása szerint a fejlesztés a tervezett ütemben halad, és a gyár 2023. első negyedévében megkezdi az üzemszerű termelést. A beruházás több mint 440 munkahelyet teremt Debrecenben és környékén. Dr. Papp László, Debrecen polgármestere és dr. Pósán László, a térség országgyűlési képviselője is részt vettek a rendezvényen.

A SEMCORP Csoport 10 hónappal ezelőtt, 2020 novemberében jelentette be a Debreceni Déli Ipari Parkban lévő 19 hektáros fejlesztési területen 183 millió eurós költségből megvalósítandó 97,000 m2 alapterületű gyár építését. A beruházás első ütemét képező 50,000 négyzetméteres üzemben négy alapfilm gyártósor, valamint bevonó- és hasító kap helyet. Ezzel a beruházással a SEMCORP Hungary Kft. nemrégiben elnyerte a Külügyminisztérium és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) Év Befektetője díját a „2020. év legnagyobb volumenű zöldmezős beruházása” kategóriában.

A debreceni gyár lesz a SEMCORP első gyára Kínán kívül, ahol már hat gyártóüzemmel rendelkezik a vállalat és a jelenlegi teljes éves alapfilmgyártási kapacitása 3,5 milliárd m2. A debreceni üzem várhatóan évi 400 millió m2 -rel bővíti ezt. A SEMCORP, hivatalos nevén Yunnan Energy New Material Co. Ltd. jelenleg a világ legnagyobb LiBSF szállítója. Ügyfelei közé tartoznak a lítium-ion akkumulátorok globális ellátói, köztük az LG, a Panasonic és a Samsung.

„A magyarországi fejlesztéssel a SEMCORP egy újabb nagy lépést tesz előre annak a célnak az eléréséért, hogy nem csak Kínában, de világszerte is piacvezetővé váljunk az akkumulátor elválasztófilm gyártásban” - mondta a SEMCORP elnök -vezérigazgatója, Paul Xiaoming Lee. „Európa vezeti a világ történelmi léptékű átmenetét a tiszta energiafelhasználás irányába. A SEMCORP pedig - az akkumulátor-, elektromos jármű- és energiatároló iparágban működő ügyfeleivel együtt - meghatározó alkotóeleme kíván lenni annak a technológiai ökoszisztémának, amely lehetővé teszi ezt az átmenetet” – tette hozzá Lee.

Dr. Papp László polgármester a beruházás kapcsán elmondta: Debrecen ismét nagyon erős versenyben nyerte el egy globális szinten is meghatározó cég bizalmát. „Óriási eredménynek tartom, hogy a SEMCORP Debrecent választotta első Kínán kívüli gyárának helyszíneként. Pontosan az olyan cégek miatt alakítottuk ki és fejlesztjük folyamatosan a Déli Gazdasági Övezetet, mint a SEMCORP. A vállalat több száz debreceni családnak biztosít majd megélhetést, és különösen fontosnak tartom, hogy a fenntartható jövőhöz szükséges eszközök készülnek a gyárban” – fogalmazott a városvezető.

„Rendkívül hálásak vagyunk Debrecen Város Önkormányzatának és a Gazdaságfejlesztési Központ szakembereinek, akik munkájukkal segítettek bennünket a helyszín kiválasztásában. Büszkék vagyunk arra, hogy itt, Debrecenben valósíthatjuk meg projektünket. Egy olyan városban, amely kiemelkedő eredményeket ért el globális felméréseken, mint magas szintű befektetési célpont, nagyszerű hosszú távú stratégiával és kiváló szolgáltatásokkal az újonnan érkezők számára.” - mondta James Shih, a SEMCORP globális projektekért felelős igazgatója. „Büszkék vagyunk arra, hogy mi is hozzájárulunk a Déli Ipari Park fejlődéséhez, és szívesen dolgozunk tovább partnereinkkel, hogy együtt tegyünk Debrecen gazdasági növekedéséért. Várakozással tekintünk az elé, hogy tevékenységünkkel mi is aktív és konstruktív tagjai lehessünk ennek a társadalmi és gazdasági közösségnek.”

Das WeltAuto: az elektromos márkák egy-két év múlva jelennek meg nagyobb tömegben a használtautó-piacon

A magyarországi használtautó-piacon a 2026-2027-es időszakban, a flottaautók kifutásával, második hullámként jelenhet meg nagyobb tömegben a használt elektromos autók kínálata - erre számít az egyik legjelentősebb piaci szereplő, az országos kereskedelmi hálózattal rendelkező Das WeltAuto.
2025. 10. 19. 07:00
Megosztás:

Koncz Zsófia: digitalizációval járó veszélyekre reflektálni kell

A digitalizációval egyben megnyíltak olyan veszélyek is, amelyekre reflektálni kell - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tiszalúcon tartott ifjúsági innovációs fórumon.
2025. 10. 19. 06:00
Megosztás:

A fenntartható turizmus fejlesztésért kapott rangos nemzetközi elismerést Mórahalom

A világ egyik legjelentősebb fenntartható turizmus díját, a Best Tourism Villages címet nyerte el Mórahalom – tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2025. 10. 19. 05:00
Megosztás:

Két kiemelt jelentőségű onkológiai gyógyszert fejlesztett a Pharmacenter Hungary Kft.

Két kiemelt jelentőségű onkológiai gyógyszert fejlesztett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap) támogatásával a Pharmacenter Hungary Kft., a fejlesztés teljes költségvetése meghaladta az 535 millió forintot - közölte a társaság az MTI-vel.
2025. 10. 19. 04:00
Megosztás:

Koncz Zsófia: digitalizációval járó veszélyekre reflektálni kell

A digitalizációval egyben megnyíltak olyan veszélyek is, amelyekre reflektálni kell - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tiszalúcon tartott ifjúsági innovációs fórumon.
2025. 10. 19. 03:00
Megosztás:

Ha 1972-1996 között születtél, akkor komoly bajban vagy!

A mai 30 és 50 év közötti korosztály tagjai általában még aktív dolgozók, és kevesen gondolnak előre arra, mi vár rájuk nyugdíjas korukban. Szüleik többsége még él, és már a nyugdíjas éveit tölti, megélhetésüket pedig az állami nyugdíjból próbálják fedezni – nem könnyű helyzetben, különösen egy 25%-os infláció mellett. Ez a jelenlegi társadalmi és gazdasági valóság, amelyet tovább nehezít egy viszonylag kevéssé ismert, ám komoly következményekkel járó jogi fogalom: a szülőtartás.
2025. 10. 19. 02:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj összege - nem mindegy, hogy házastárs vagy élettárs után kapod!

A hozzátartozói nyugellátások – köztük az özvegyi nyugdíj – igénylésének alapfeltétele, hogy az elhunyt személy halálakor már nyugdíjas legyen, vagy a jogszabályban előírt szolgálati időt teljesítse – olvasható az ado.hu szakportál írásában.
2025. 10. 19. 01:00
Megosztás:

Amikor a konnektorban nincs áram – mit tehetsz ilyenkor?

Sokan tapasztalták már, hogy egy eszközt bedugnának a konnektorba, azonban semmi nem történik. Egy ilyen helyzet bosszantó lehet, főleg, amikor már indulnál a dolgodra, de az áram éppen akkor dönt úgy, hogy eltűnik.
2025. 10. 19. 00:01
Megosztás:

A legígéretesebb előértékesítés alatt álló kripto projektek, amelyeket nem hagyhatsz figyelmen kívül: Digitap ($TAP), BlockDAG, Tapzi és továbbiak – egyre forróbbak 2025-ben

A kriptopiac „legokosabb” tőkéje ma már nem a hype-ot, hanem a hasznosságot követi. 2025 következő nagy nyertesei nem mémcoinok vagy üres ígéretek lesznek, hanem azok a projektek, amelyek már most építenek, működnek, és valódi problémákat oldanak meg.
2025. 10. 18. 23:00
Megosztás:

Vészfék a DeFi-ben? Miért nem működik a Wall Street-i vészfék a blokkláncon?

Miközben a múlt pénteki kriptokrach során 19 milliárd dollárnyi pozíció likvidálódott percek alatt, sokan felvetették: lehetne-e valamilyen vészféket – úgynevezett circuit breakert – beépíteni a decentralizált pénzügyekbe is, hogy megelőzzük az ilyen zuhanásokat? A válasz: nem olyan egyszerű. Sőt, néhány szakértő szerint ez még ronthat is a helyzeten. Nézzük, miért!
2025. 10. 18. 22:00
Megosztás:

A szeretet rendet hagy maga után

A halálról beszélni nehéz. Sokak számára ez a téma valóságos tabu – olyan, mint ha már az elmúlás gondolata is balszerencsét hozna, és közelebb hozná az elkerülhetetlent.
2025. 10. 18. 21:00
Megosztás:

Szemkímélő beruházás az irodában – megéri a befektetés?

A mai modern, „fehérgalléros” munka szinte elképzelhetetlen monitor előtt töltött idő nélkül. A koncentráció, a kényelem és a tartós teljesítmény ezért nem csupán HR, hanem egyenesen pénzügyi kérdés is. Néhány apró ergonómiai fejlesztés – mint például egy minőségi monitor, megfelelő világítás vagy egy jó szemüveg – meglepően gyorsan megtérülhet, ráadásul csökkenhetnek a fejfájások és javulhat a munkavállaló teljesítménye.
2025. 10. 18. 20:00
Megosztás:

A Vatikán adatai szerint nőtt a katolikusok száma, csökkent a papoké

Egy év alatt több mint 15 millióval emelkedett, és meghaladja az 1,4 milliárdot a katolikusok száma a világban, miközben a papi hivatást választók száma csökkent - derült ki a Fides katolikus hírügynökség statisztikáiból, amelyeket pénteken mutattak be a Vatikánban.
2025. 10. 18. 19:00
Megosztás:

Szalmából készíthető szigetelőelemeket fejlesztett egy magyar vállalkozás

Innovációs támogatással, építőipari hasznosításra alkalmas, szalmából készíthető szigetelőelemeket fejlesztett az SSH-System Kft. – közölte a társaság az MTI-vel.
2025. 10. 18. 18:00
Megosztás:

Adathalász csalók próbálják megtéveszteni az MVM ügyfeleit

Az utóbbi időszakban az MVM Next ügyfelei egyre gyakrabban találkozhattak adathalász kísérletekkel, a társaság kéri ügyfeleit, hogy fokozott figyelemmel járjanak el minden gyanús megkeresés esetén.
2025. 10. 18. 17:00
Megosztás:

Az Ondo Finance blokkolná a Nasdaq tokenjavaslatát – Átláthatóságot követelnek a szabályozók előtt

Az Ondo Finance éles hangon szólította fel az amerikai tőzsdefelügyeletet (SEC), hogy halassza vagy utasítsa el a Nasdaq új tokenizált értékpapírokra vonatkozó javaslatát. A cég szerint az átláthatóság és a piaci egyenlőség veszélybe kerülhet, ha a jelenlegi formában elfogadják a tervet.
2025. 10. 18. 16:00
Megosztás:

Midnight Network: A Cardano-alapító új célpontja a blokkláncok adatvédelmi trónja

Charles Hoskinson, a Cardano megalkotója, új irányt szab a decentralizált adatvédelem világában: a cél, hogy 2026-ra a Midnight Network legyen a vezető privát okosszerződés-platform. Az ambiciózus terv már most hatással van a kriptoökoszisztémák működésére és fókuszaira.
2025. 10. 18. 15:29
Megosztás:

Robottechnológia segíti a daganatos betegek kezelését Debrecenben

Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjában vezették be az automatizált citosztatikus keverékinfúzió-összeállító robotot, az innovatív technológia alkalmazásával az eddiginél is biztonságosabb lehet a daganatos betegek gyógyszerellátása - jelezte az egyetem sajtóközpontja az MTI-nek.
2025. 10. 18. 13:00
Megosztás:

Leminősítette Franciaországot az S&P

Leminősítette Franciaországot az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a költségvetési hiány további jelentős csökkentését célzó intézkedések hiánya miatt a következő években tovább romlanak a francia államadósságfolyamatok.
2025. 10. 18. 12:00
Megosztás:

A magyar nők 71 százaléka nem választaná a műszaki-informatikai pályát

A megkérdezett nők 71 százaléka nem tervezi, hogy műszaki, technológiai vagy informatikai pályán dolgozzon, míg a férfiaknál ez az arány 41 százalék - közölte az MTI-vel a CETIN Hungary friss országos kutatása alapján, amiből az is kiderült, hogy a mesterséges intelligenciával a magyarok nagy része még csak most ismerkedik.
2025. 10. 18. 11:10
Megosztás: