A szőlőtermelők és a borászok mellett áll a kormány

Kihívásokból van elég a szőlő- és borágazatban, de a magyar kormány - ahogy eddig, úgy a jövőben is - a termelők és a borászok mellett áll. Partnerként segíti a változásokhoz való alkalmazkodást. A szektor támogatási forrásai mellett a borpiaci aktualitásokról és az ágazatot érintő jogszabályváltozásokról is szó esett a csütörtökön tartott XII. Avasi Borangolás szakmai napon, Miskolcon - közölte az MTI-vel az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön.

A szőlőtermelők és a borászok mellett áll a kormány

Azt írták, Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium Közös Agrárpolitika végrehajtásért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy az idei évtől megnyíltak a KAP Stratégiai Terv forrásai a borágazat számára. Ezzel évente 10-11 milliárd forint válik hozzáférhetővé a szektorban, emellett elérhetők a vidékfejlesztési támogatások is. Az ágazat támogatására közel 112 millió euró áll rendelkezésére a 2027-ig tartó pénzügyi időszakban.

Már megjelentek a szőlőültetvények szerkezetátalakításával kapcsolatos és a borászati beruházásokat segítő támogatási lehetőségek. 2024-ben újításként bemutatkozik majd az innovációs beruházásokat támogató pályázati lehetőség, amely segítségével egyrészt környezetkímélő csomagolóeszközök, másrészt új borászati vagy boralapú termékek jelenhetnek meg. Ez is illeszkedik a szemléletváltáshoz, a fenntarthatósághoz - jegyezte meg.

Tarpataki Tamás agrárpiacért felelős helyettes  államtitkár emlékeztetett, hogy az agrártárca kiemelten kezeli a fogyasztók szélesebb körű elérését lehetővé tevő alkoholcsökkentett vagy alkoholmentes borászati termékek előállítását és a környezeti fenntarthatóságot erősítő innovációs törekvések ösztönzését. Továbbá közlése szerint folytatódik a magyar bor népszerűsítése, a bel- és külpiaci jelenlétének erősítése. Erre a célra is jelentős összeg, mintegy 6 millió euró áll rendelkezésre 2027-ig.

Andréka Tamás, a tárca közigazgatási államtitkára ismertette az eredetvédelmi törvény rendelkezéseit, amelyek  koherensen, áttekinthetően szabályozzák az agrártermékek földrajzi árujelzőivel, a borászati termékek hagyományos kifejezéseivel, valamint a hagyományos különleges termékekkel kapcsolatos nemzeti eljárásokat.

Az eredetvédelmi törvény megadja a keretet és ösztönzi a kezelő szervezetek létrehozását, amelyek felléphetnek az oltalom alatt álló földrajzi árujelzők, illetve a hozzájuk közvetlenül kapcsolódó, szellemi tulajdonhoz fűződő jogok megfelelő jogi védelmének biztosítása érdekében. Ezen túlmenően képesek tájékoztatási és promóciós tevékenységeket kidolgozni és végrehajtani, valamint bejegyzett elnevezés kereskedelemben való használatát nyomon követni és gazdasági elemzéseket készíteni. A kezelő szervezetek működésükhöz, illetve a felsorolt tevékenységük elvégzéséhez szükséges források megteremtése érdekében védelmi alapot hozhatnak létre törvényben meghatározott módon  -  részletezte az államtitkár az AM közleménye szerint.

Felpörgött a hitelezés tavaly az Ersténél

Lendületesen bővült tavaly a lakossági- és a vállalati hitelezés is az Ersténél. Az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene 2025-ben 55 százalékkal haladta meg az előző évit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt. Szépen gyarapodtak a megtakarítások is. A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági befektetések és betétek összértéke az év végére 14 százalékkal 7453 milliárd forintra nőtt.
2026. 03. 13. 06:00
Megosztás:

Mit kezdjünk az okostelefonokkal az iskolában?

A digitális eszközhasználatról szóló pedagógiai kutatások hosszú ideig szinte kizárólag az előnyöket emelték ki. A 2020-as évekig a hangsúly azon volt, hogyan képesek ezek a készülékek segíteni a tanulást és a tanítást. A Covid-járvány vége azonban fordulópontot jelentett: egyre többet tudunk meg arról, milyen árnyoldalai vannak a folyamatos online jelenlétnek, és miért van szükség a korlátozásra.
2026. 03. 13. 05:30
Megosztás:

Élénkülő forgalom és stabil hitelpiac: az állami támogatások és a kislakások húzzák az ingatlanpiacot

Az ingatlanpiaci forgalom a januári megtorpanás után februárban ismét élénkült, miközben a hitelpiaci volumen tartósan magas szinten stabilizálódott. A piaci dinamikát vidéken az állami támogatások, a fővárosban a befektetési kedv határozza meg.
2026. 03. 13. 05:00
Megosztás:

Szigorodó EPR ellenőrzések, fókuszban az adatszolgáltatás és a nyilvántartások

A 2026. évi országos hulladékgazdálkodási ellenőrzési terv alapján idén átfogó hatósági vizsgálatokra számíthatnak azok a vállalkozások, amelyekre a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer kötelezettségei vonatkoznak. A Deloitte Magyarország szakértői szerint az ellenőrzések középpontjában a nyilvántartásba vételi, nyilvántartás-vezetési, adatszolgáltatási és díjfizetési kötelezettségek teljesítése áll majd.
2026. 03. 13. 04:00
Megosztás:

Új szintre lép Kelet-Magyarország intermodális logisztikája

Új szintre emeli a térség intermodális logisztikai kapcsolatait az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. (EWG) és az A.P. Moller - Maersk együttműködése. A vállalatok képviselői a fényeslitkei EWG terminálon, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a megállapodást, amelynek keretében a világ egyik vezető integrált logisztikai vállalata konténerdepó- és dry port szolgáltatást indít a terminálon, erősítve a térség szerepét a globális ellátási láncokban és az intermodális áruszállításban. Ezzel az EWG a világ szárazföldi intermodális termináljainak abba a mintegy 10 százalékába kerül, amely infrastruktúrája és működési feltételei alapján alkalmas szárazkikötői funkció betöltésére.
2026. 03. 13. 03:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 03:00
Megosztás:

Török ügynökség: az ország turizmusa zavartalanul működik

A közel-keleti régió egyes részein zajló konfliktusok nem érintik Törökországot, az ország turisztikai szolgáltatásai minden desztinációban a megszokott rendben, fennakadás nélkül működnek - tájékoztatta a Török Turizmusfejlesztési és Promóciós Ügynökség (TGA) csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 13. 02:30
Megosztás:

Házasság nélkül éltek együtt, élettársként? Komoly bajban lesztek így

Még ma is sokan bizonytalanok az élettársak közötti vagyonjogi szabályokkal kapcsolatban, noha becslések szerint jelenleg körülbelül egymillió magyar él élettársi kapcsolatban. Egy friss kutatás szerint, amelyet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara készíttetett, az ilyen kapcsolatban élőknek csak kis része tudja pontosan, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 03. 13. 02:00
Megosztás:

Czepek Gábor: várjuk Kijev válaszát

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről - közölte Czepek Gábor, a kőolajvezeték állapotát vizsgáló magyar küldöttség vezetője az ukrán fővárosból jelentkezve esti Facebook-videójában.
2026. 03. 13. 01:30
Megosztás:

Sokk az 5-ös lottónál: bizonyos számok eltűntek

Vajon léteznek „szerencsésebb” lottószámok? Több ezer magyar ötöslottó sorsolás adatainak elemzése után meglepő statisztika rajzolódik ki. Bár a lottó elvileg teljesen véletlen, az eddigi húzások mégis azt mutatják, hogy bizonyos számok feltűnően gyakran, míg mások megdöbbentően ritkán kerültek ki a sorsológömbből.
2026. 03. 13. 01:00
Megosztás:

Aranytoll díjjal ismert el sajtómunkatársakat a NAV

Harmadik alkalommal adta át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a NAV Aranytoll díjat a magyar sajtó napja alkalmából csütörtökön azoknak a médiaszakembereknek, akik munkájukkal segítik a hivatal üzeneteinek eljuttatását az adózókhoz - tájékoztatták az MTI-t.
2026. 03. 13. 00:30
Megosztás:

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja mint idén

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja, mint idén - közölte a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) csütörtökön Madridban.
2026. 03. 12. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 11. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 12. 23:00
Megosztás:

Veszélyes termékek kiszűrése – hatodik helyen Magyarország az uniós rangsorban

2025-ben minden eddiginél több, összesen 4671 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 2025-ben 317 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország a 6. helyet szerezte meg az európai országok között, többek között olyan országokat megelőzve, mint Lengyelország, Ausztria vagy éppen Románia.
2026. 03. 12. 22:30
Megosztás:

Sztrájkba lépett a szlovén rendőrszakszervezet

Sztrájkba lépett csütörtökön a nagyobb szlovén rendőrszakszervezet (PSS): a munkabeszüntetés kezdetén mintegy kétszáz rendőr tüntetett a ljubljanai kormánypalota előtt jobb munkakörülményeket követelve.
2026. 03. 12. 22:00
Megosztás:

Hollandia álláspontot nyújt be a hágai bíróságnak az Izrael elleni népirtási ügyben

Hollandia álláspontot kíván benyújtani a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságnak a Dél-Afrika által Izrael ellen indított, népirtás gyanújával kapcsolatos ügyben - közölte csütörtökön a holland külügyminisztérium.
2026. 03. 12. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 12. 21:00
Megosztás:

Közel 61.000 lefoglalt Bitcoin sorsa a tét: jogi csata robbant ki az Egyesült Királyságban

Komoly nemzetközi jogi vita bontakozott ki az Egyesült Királyságban, miután egy hatalmas kínai befektetési csalás áldozatai követelik a lefoglalt bitcoinok közvetlen visszaszolgáltatását. A közel 61 ezer BTC sorsáról szóló ügy túlmutat egyetlen bírósági eljáráson: a döntés precedenst teremthet a jövő globális kriptoeszköz-visszaszolgáltatási gyakorlata számára.
2026. 03. 12. 20:30
Megosztás:

Az olasz elegancia találkozása a kerékpározásban

A kerékpározás egy olyan szenvedély, amely életstílussá válhat. Ha valaha is álmodoztál arról, hogy egy prémium bringán szinte súlytalanul suhanj, akkor itt az ideje megvalósítani ezt az élményt. Az olasz kerékpárok magukban hordozzák a designt, a teljesítményt és az évszázados hagyományt. Olaszországban a biciklizés többet jelent egyszerű sportnál, az emberek életének része.
2026. 03. 12. 20:00
Megosztás:

A több mint 10 fős cégek húzzák a kkv-szektort

Magyarországon a több mint 10 fővel működő cégek húzzák a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort, ez a mintegy 34 ezres vállalkozói kör foglalkoztatja a munkavállalók nagy részét, és képes innovációs kutatás-fejlesztéseket megvalósítani - mondta Lukács Zsuzsanna, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vállalkozások védelméért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Gödöllőn, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség konferenciáján.
2026. 03. 12. 19:30
Megosztás: