A Temu letarolja a hazai webshopokat – a karácsony sem hoz változást

Hiába a karácsonyi csúcsszezon, a magyar online kiskereskedelemben látványosan fogy a hazai szereplők mozgástere. Bár darabszámban még többségben vannak a magyar webshopok, az online költések kevesebb mint fele marad itthon. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a Temu vezette külföldi webshopok már a karácsonyi időszakban is dominálják a magyarok online pénzköltését.

A Temu letarolja a hazai webshopokat – a karácsony sem hoz változást

Ugyan a magyar online kiskereskedelem darabszámban még őrzi vezető szerepét, a háttérben már egyértelmű hatalomátvétel zajlik: a külföldi webshopok – elsősorban a Temu – egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a magyarok online költéséből. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a legfrissebb adatok alapján ma már csak az a kérdés, hogy ezek az – elsősorban globális – szereplők milyen gyorsan szorítják háttérbe a hazai webshopokat.

Most még többször fizettünk itthon, de összegben már többet költünk idegen webshopokban

2025. harmadik negyedévében hajszálnyi különbséggel ugyan, de még több vásárlás történt magyar webshopokban: 53,24 millió tranzakciót bonyolítottak magyar bankkártyával hazai internetes elfogadóhelyeken, szemben a 50,47 millió külföldi webshopos vásárlással. Ennek megfelelően a hazai online boltok részesedése darabszámban még 51,3 százalék, ám ez az arány történelmi összevetésben drámai visszaesést jelent – figyelmeztet a BiztosDöntés.hu szakértője.

Öt évvel ezelőtt, 2020 őszén – a koronavírus-járvány által felpörgetett online kereskedelem idején – a hazai webshopok még 57,5 százalékos részesedést tudtak felmutatni, sőt az új webshop-nyitások hatására 2022. harmadik negyedévére 62,3 százalékra tudott erősödni a hazai kiskereskedelem az online költések terén – emlékeztet Gergely Péter. Ehhez képest drámainak mondható a több mint 11 százalékpontos pozícióvesztés a szakértő szerint.

A darabszámnál beszédesebb az értékbeli eltolódás. Már 2025. második negyedévében meghaladta a külföldi webshopokban elköltött összeg a hazai online forgalmat, ám az olló a harmadik negyedévben tovább nyílt. A magyar fogyasztók 1 192 milliárd forintot költöttek külföldi internetes áruházakban, miközben a hazai webshopok forgalma visszacsúszott 1000 milliárd forint alá, és 970 milliárd forint alatt maradt. Ennek következtében a magyar bankkártyákkal fizetett webshopos költéseknek már csupán 44,9 százaléka marad belföldön.

Ez különösen éles kontrasztban áll a korábbi évekkel. Ugyanezen módszertan szerint 2020-ban még 61, 2022 végén pedig 63,7 százalék volt a hazai webshopok részesedése az online költések értékében. Néhány év alatt gyakorlatilag megfordult az irány: ma már a magyar online pénzköltés többsége külföldre áramlik – fogalmaz Gergely Péter.

Kétharmadával ugró forgalom

A növekedési ütemek alapján jól látható, mi hajtja a változást. Miközben éves szinten a hazai webshopos vásárlások darabszáma 3 százalék alatti ütemben nőtt és a hazai online költések értéke is „csak” 10,7 százalékkal emelkedett, addig a külföldi webshopoknál közel 28 százalékkal többet fizettünk, az elköltött összeg ugyanakkor kétharmadával, több mint 66 százalékkal ugrott meg. Ez a dinamika egyértelműen a Temu és a Shein robbanásszerű térnyeréséhez köthető a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Persze – teszi hozzá Gergely Péter – arról sem szabad megfeledkezni, hogy a magyar piacon régóta akár fizikai bolttal is jelen lévő, döntően online kereskedelemben érdekelt cégek, mint az Alza, az EMAG, a VidaXL, az ecipo.hu, vagy épp kifli.hu is a valóságban külföldi kereskedő – a náluk bankkártyával elköltött forintok is külföldi vásárlásnak minősülnek.

A kosárértékek még plasztikusabban mutatják a különbséget. A harmadik negyedévben egy átlagos hazai webshopos vásárlás értéke 18 226 forint volt, ami az idei év legalacsonyabb szintje, hiszen az év elején még 19 ezer forint felett költöttünk átlagosan 1-1 vásárlással a webshopokban. Ezzel szemben a külföldi online vásárlások átlagos értéke ennél közel 30 százalékkal magasabb volt és meghaladta a 23 600 forintot, ami közel 30 százalékos növekedést jelent éves összevetésben.

Gergely Péter szerint miután az elmúlt évekkel ellentétben idén a Black Friday időszak felfokozott forgalma ellenére sem lehetett arról hallani, hogy összeomlott volna a teljes hazai csomagküldő hálózat (csak az egyik szállítóról jelentek meg december közepén hírek fennakadásokról), ennek következtében jó eséllyel az év végi ajándék beszerzések jelentős része is a külföldi internetes áruházak, köztük kiemelkedően a Temut használta. Ennek okán a BiztosDöntés.hu szakembere a külföldi internetes áruházak további térnyerésére számít az év utolsó negyedévében is.

Bekavarhat a Revolut

Gergely Péter szerint ezt ugyanakkor az online kiskereskedelemtől látszólag távol álló esemény árnyalhatja. A szakember szerint ugyanis a statisztika annyiban azért torzít, hogy – annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a tranzakciós illeték fizetése – a magyarok Revolut feltöltései egyelőre külföldi kártyás vásárlásként jelennek meg.

Ha ténylegesen elindul a neobank magyar fióktelepe, akkor ezek a költések vélhetően kikerülnek a külföldi bankkártyás forgalomból és hazaiként lesznek nyilvántartva. Biztosat azért nem lehet tudni – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője –, mert egyelőre kérdéses, hogy a magyar fióktelep, vagy a litván anyabank lesz-e a jövőben a magyarországi Revolut ügyfelek bankkártya kibocsátója. Miután az már tudható, hogy a régi revolutos ügyfelek megőrzik a litván bankszámlaszámukat is, így a kártyakibocsátás kérdése is nyitott.

Veszteséges negyedik negyedév, csökkenő éves eladások a Harley-Davidsonnál

Veszteségbe fordult a Harley-Davidson 2025 negyedik negyedévében a csökkenő értékesítési volumenek miatt, éves szinten azonban még nyereséget ért el - derül ki a vállalat kedden közzétett eredménybeszámolójából.
2026. 02. 11. 01:30
Megosztás:

Átalánydíjas villanyszámlát fizetsz? Figyelj, mert a zsebedbe kell nyúlnod

Az utóbbi időszakban számos magyar háztartás tapasztalta meg az emelkedő energiaköltségek hatásait, különösen azok, akik az áramszámlájukat havi átalány formájában rendezik. Noha ez a megoldás első pillantásra kényelmesnek tűnhet, valójában több pénzügyi kockázatot és bizonytalansági tényezőt hordoz, amelyeket érdemes alaposan mérlegelni. De mit is jelent pontosan az átalánydíj?
2026. 02. 11. 01:00
Megosztás:

A közép-kelet-európai üzleti vezetők 76 százaléka optimistán ítéli meg vállalkozása növekedési kilátásait

A közép-kelet-európai (CEE) régióban a cégek egyszerre készülnek növekedésre és fokozódó kockázatokra: az üzleti vezetők 76 százaléka optimistán ítéli meg vállalkozása növekedési kilátásait, ugyanakkor a geopolitikai feszültségek, a szabályozási változások és a technológiai átalakulás jelentős nyomást helyeznek a vállalatokra - derül ki a Grayling tanácsadó cég 2026-os globális trendjelentéséből, amelynek megállapításairól kedden közleményben tájékoztatták az MTI-t.
2026. 02. 11. 00:30
Megosztás:

Átvette és forgalomba állította a 28. új CAF-villamost a BKK

Átvette és forgalomba állította a 28. új CAF-villamost a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), miután a jármű sikeresen teljesítette a futáspróbákat és a hatósági vizsgát - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 02. 11. 00:05
Megosztás:

Az Európai Parlament gyorsítaná a menekültügyi eljárásokat

Az Európai Parlament kedden elfogadta az uniós menekültügyi eljárásról szóló rendelet módosításait, amelyek célja a menedékkérelmek gyorsabb elbírálása, valamint egy uniós szintű lista létrehozása a biztonságos származási országokról.
2026. 02. 10. 23:30
Megosztás:

Bitcoin mint digitális tőke – így épít stratégiát válság idején a Strategy vállalat

Nem spekulál, építkezik: vállalati szemléletmód a kriptopiaci viharban: a 2026 eleji piaci turbulencia közepette a Strategy nevű nyilvánosan jegyzett vállalat vezérigazgatója, Phong Le, részletesen kifejtette, hogyan értelmezi a cég a Bitcoin szerepét vállalati szinten.
2026. 02. 10. 23:00
Megosztás:

Botok uralják a Solana DEX-eket – stratégiai előny vagy illúzió 2026-ban?

2026 a Solana hálózat számára újabb növekedési hullámot hoz: több ezer új token jelenik meg naponta a decentralizált tőzsdéken. A technikai bevezetés ugyan egyszerűsödött, de a legnagyobb kihívás még mindig az: hogyan tűnjön ki egy új token a zajból?
2026. 02. 10. 22:30
Megosztás:

Az EU jogszabállyal szabna gátat az online zaklatásnak

A gyermekek és tinédzserek mentális egészségének védelme érdekében az Európai Bizottság cselekvési tervet mutatott be kedden az online zaklatás felszámolására az Európai Unióban.
2026. 02. 10. 22:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 02. 10. 21:30
Megosztás:

A brit jegybank Chainlinket választotta blokkláncos elszámolási programjához

Lépés a jövő pénzügyi infrastruktúrája felé: Chainlink és a Bank of England összefog. A Chainlink újabb mérföldkőhöz érkezett: bekerült az Egyesült Királyság jegybankjának (Bank of England) Synchronisation Lab nevű kezdeményezésébe, amelynek célja a központi bankpénz és a tokenizált pénzügyi eszközök blokkláncon történő, szinkronizált elszámolásának megvalósítása.
2026. 02. 10. 21:00
Megosztás:

Újra eladási nyomás alá került a Chainlink – figyelmeztető jelek az inflow-adatokban

A spekuláció újra feléledt: nőnek az inflow-ok, s nő a kockázat is. A Chainlink (LINK) árfolyama rövid ideig tartó fellélegzés után ismét lefelé vette az irányt. A CryptoQuant legfrissebb jelentése szerint a tőzsdékre beáramló tokenek mennyiségének meredek növekedése azt sugallja, hogy az eladási nyomás újra felerősödött – nem stabilizálódott.
2026. 02. 10. 20:30
Megosztás:

Mi történt ma az MBH Bank-ban? Itt a hivatalos válasz

Az MBH Bank délután 4 órára befejezte a reggel bejelentett technikai hiba elhárítását.
2026. 02. 10. 20:00
Megosztás:

Tokenizált betétek indulnak Texasban – új korszak kezdete a banki digitalizációban

A kriptopénzek világa a hagyományos bankrendszer küszöbén – most Texas mutat példát. Texas állam új kísérleti programja lehetővé teszi, hogy helyi bankok valódi környezetben teszteljék a tokenizált betéteket. A projekt célja, hogy a kriptoeszközök világában rejlő lehetőségeket a szabályozott pénzügyi szektorba integrálják – óvatosan, de céltudatosan. Az irány egyértelmű: a pénz jövője digitális, a kérdés csak az, ki tud alkalmazkodni időben.
2026. 02. 10. 19:30
Megosztás:

Tavaszig folyamatosan erősödő kereslet jöhet az ingatlanpiacon

Januárban 79 ponton állt a Duna House keresletindexe, ami az elmúlt évtized egyik legalacsonyabb évkezdő értéke. Bár az adatok első ránézésre gyenge érdeklődést mutatnak, január végére már megérkeztek a piaci élénkülés első jelei.
2026. 02. 10. 19:00
Megosztás:

Kakaópiac 2026 elején: árstabilizálódás, de továbbra is kihívások

A kakaó ára stabilizálódni látszik 4 200 dollár/tonna felett, miután az Elefántcsontpart kikötőiben lassult a beérkező szállítmányok üteme. Bár az exportőrök visszafogott keresletét említik, a lassulás a betakarítási nehézségekre is utalhat.
2026. 02. 10. 18:30
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak Romániában a községházák alkalmazottai

Kétórás figyelmeztető sztrájkkal tiltakoztak kedden Romániában a községházák alkalmazottai a Bolojan-kormány tervezett közigazgatási reformjában szereplő létszámleépítések ellen.
2026. 02. 10. 18:00
Megosztás:

Visa áttért az Ethereumra – valós stablecoin-tranzakciókat számol el blokkláncon

Egy csendes, de történelmi lépés: a pénzügy jövője már a blokkláncon épül. A világ egyik legnagyobb fizetési hálózata, a Visa, valódi stablecoin-tranzakciókat kezdett elszámolni az Ethereum blokkláncon – nem kísérleti jelleggel, hanem éles, termelési környezetben. Mindezt különösebb felhajtás nélkül, de annál mélyebb jelentőséggel.
2026. 02. 10. 17:30
Megosztás:

Tavaly rekordszintre emelkedett a chipeladás

Tavaly 791,7 milliárd dolláros rekordértékben adtak el chipeket a világon, ami 25,6 százalékos növekedés 2024-hez képest - áll világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
2026. 02. 10. 17:00
Megosztás:

Az AstraZeneca növelte negyedéves profitját

Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat növelte nyereségét és bevételét a tavalyi utolsó negyedévben éves szinten és a tavalyi év egészében is.
2026. 02. 10. 16:30
Megosztás:

3 év után először vételi jelet mutat a Bitcoin – kifulladó eladói nyomás a piacon

A Bitcoin árfolyama az elmúlt hetekben megpróbált talpra állni a korrekció után, ám a felfelé irányuló lendület egyelőre elakadt. Bár a rövid távú kereskedők számára frusztráló oldalazás alakult ki, több történelmi és on-chain mutató arra utal, hogy a piac egy fontos fordulóponthoz érkezhetett. Három év után először jelent meg olyan „bottom signal”, amely korábbi ciklusokban gyakran egy újabb emelkedési szakasz előszobája volt.
2026. 02. 10. 16:00
Megosztás: