A vonalkódolvasó működése
A vonalkód fogalma és jellemzői
A vonalkód különböző vastagságú, függőlegesen futó fekete vonalak egymásutánisága, meghatározó jellemzője a vonalak közötti térköz is. A vonalak egy konkrét számsort kódolnak, ez a legtöbbször szerepel is a vonalkód alatt. A számsor pedig egy adott terméket vagy az adatbázis egy elemét jelöl.
A vonalkódok más, egyéb információkat is tartalmazhatnak, például a termék pontos, helyét, származási helyét, árát, gyári számát vagy cikkszámát is. A legtöbbször a kereskedelemben használják ki a vonalkódok előnyeit, hiszen segítségével könnyen beazonosíthatóak a termékek tulajdonságai. Ugyanakkor a hivatalokban, az irodákban, az egészségügyi intézményekben és a csomagküldés során is találkozhatunk velük.
A vonalkódokban rejlő információk erre szolgáló eszközök, úgynevezett vonalkódolvasók segítségével szkennelhetők be. Használatukkal az adatok azonnal kinyerhetőek és továbbíthatóak feldolgozásra.
Ezt tudja a vonalkódolvasó
A vonalkódolvasó működése fénysugarak alkalmazásával valósul meg. A fénysugarak képesek felismerni a vonalkódot alkotó különböző vastagságú és egymástól eltérő távolságban álló vonalakat és elektromos jelek segítségével adatokká alakítani azokat.
A vonalkódolvasó működése tehát egy lézersugár, valamint egy mozgó tükör vagy forgó prizma használatával megy végbe. Általában ezek az eszközök 10-60 cm-es távolságból tudják leolvasni a vonalkódot 1 dimenzióban. Az 1 dimenziós vonalkód olvasók a legtöbbször a kiskereskedelemben, az irodákban és az egészségügyi intézményekben kerülnek alkalmazásra.
A fejlettebb gépek 2 dimenziós vonalkód olvasására is alkalmasak, az ilyen vonalkódolvasó működése során kihasználásra kerül a belső képalkotó szoftverek ereje. Ezek a modellek a komolyabb kódokat (QR-kód, Data Matrix) is képesek beszkennelni akár 20-70 cm-es távolságból is. További előnyük, hogy az ilyen vonalkódolvasók működését abszolút nem befolyásolja az, hogy hol helyezkedik el a vonalkód a csomagon vagy a terméken. Sőt, a sérült, gyűrött vagy halvány vonalkódokat is felismerik, így az egyébként olvashatatlan, 1 dimenziós vonalkódok adattartalma is kibogozható a segítségükkel.
A vonalkódolvasó típusai részletesen
A vonalkódolvasó működése szempontjából megkülönböztethetünk vezetékes, fixen telepített, vezeték nélküli, memóriás és ujjon viselhető, gyűrűszkenner kialakítású eszközöket.
Elhelyezkedésük szerint is több típusuk van. Kézi vonalkódolvasók olcsóak és alapszintű szkennelést tesznek lehetővé. Legtöbbször a kis forgalmú kereskedelmi egységekben alkalmazzák. Az állványos, beépített vonalkódolvasók a nagyobb forgalmú üzletekben, az egészségügyi intézményekben, az irodákban és a csomagküldő szolgálatoknál alkalmazhatóak. Vonalkódolvasók a pult vagy asztal tetején is rögzíthetőek, több irányból is képesek pásztázni a vonalkódot. Az egyéb, fixen telepített szkennerek egy irányból, egy adott pontból olvassák a vonalkódot. Olyan helyekre megfelelőek, ahol a dolgozók keze jó, ha szabadon marad.
A szkennerek forradalmasították az adattárolást, az adatfeldolgozást, a logisztikát és a raktározást is. Számos területen alkalmazzák őket előszeretettel. A vonalkódolvasó működése egyre fejlettebb és fejlettebb lesz, tovább növelve ezzel a gyorsaságot és a hatékonyságot.