A zöld átmenetben kulcsszerepet játszhatnak a vállalati villamosenergia-szerződések

Az energiatermelők és a nagy energiafelhasználású vállalatok számára egyaránt hosszú távú, kiszámítható megoldást nyújtanak a vállalati villamosenergia-vásárlási szerződések (Corporate Power Purchase Agreements – cPPA-k), kitörési pontot kínálva a hazai megújulóenergia-piac szereplőinek. Simon Gábor és Kovaloczy Áron, a DLA Piper Hungary szakértői, valamint Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. és az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója a hazai energetikai piac helyzetét vizsgálva elemezték, hogy a korábbi KÁT és METÁR támogatási rendszerek után milyen kereskedelmi megoldások tudják biztosítani a finanszírozhatóságot a megújuló erőművi beruházók számára.

A zöld átmenetben kulcsszerepet játszhatnak a vállalati villamosenergia-szerződések

A cPPA-k szerepe a zöld átmenetben

A magyarországi energiapolitikai célkitűzések alapján 2030-ra mintegy 12.000 megawatt megújuló alapú villamosenergia-termelő kapacitásra lesz szükség, de az ehhez szükséges beruházások finanszírozása egyre nagyobb kihívást jelent. A korábban elérhető, kiszámítható támogatási rendszerek – mint a kötelező átvételi tarifán (KÁT) alapuló modell vagy a METÁR prémium támogatási rendszer – csökkenő szerepe miatt a piacnak új megoldásokat kell találnia. A hosszú távú cPPA-k lehetőséget kínálnak arra, hogy a vállalatok közvetlenül szerződjenek megújuló energiaforrások termelőivel, így biztosítva a saját zöld energiaellátásukat.

"A cPPA szerződések támogatják a megújuló energiatermelés fejlődését és finanszírozhatóságát, valamint hozzájárulnak a fenntarthatósági célok eléréséhez. Emellett lehetőséget biztosítanak a felhasználónak arra, hogy közvetlen beszerzési kapcsolatot alakítson ki egy termelővel saját beruházás létesítése nélkül. A társasági cPPA esetében a termelő a felhasználóval közvetlen szerződéses kapcsolatban áll, míg a kereskedői PPA-k esetében a termelő és a kereskedő között létesül szerződéses kapcsolat" – összegezte Simon Gábor, a DLA Piper Hungary Energia szakterületének vezetője.

Miért terjednek lassan a cPPA-k Magyarországon?

"A cPPA-k rendkívül vonzó szerződéskötési alternatívát jelentettek főként az energiaválság időszakában. Az azt jellemző extrém magas árkörnyezetben mind a vevő, mind pedig az eladó érdekelt volt abban, hogy viszonylag hosszú időtávra, a piaci folyamatokon kívül, gyakorlatilag a beruházás megtérülését figyelembe véve szerződjön le. Az energiaárak normalizálódása után most egy normál piaci időszakban kell megtalálni a helyét ezeknek a szerződéseknek" – fogalmazott Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. és az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója.

A szakértők szerint a cPPA-k széles körű elterjedésének egyik fő akadálya a hazai vállalatok energiabeszerzési stratégiája, ugyanis míg Nyugat-Európában és a régió egyes országaiban a 10-15 éves szerződések a gyakoriak, addig Magyarországon jellemzően csak néhány éves időtávban gondolkodnak a vállalatok, ami kevésbé kedvez a hosszú távú kereskedelmi kapcsolatoknak. 

„A cPPA-k hosszú távú elköteleződést igényelnek, ami a magyar piacon jelenleg kevésbé jellemző. Az ESG szempontokat stratégiai területként kezelő nagy nemzetközi vállalatok már régóta alkalmazzák ezt a modellt más, főleg nyugat-európai országokban, de hazánkban még nem alakult ki ennek a megfelelő piaci gyakorlata. A cPPA-k elterjedése természetesen függ attól is, hogy a természeti adottságok alapján mennyire versenyképes a megújuló termelés az adott országban" – emelte ki Kovaloczy Áron, a DLA Piper Business Advisory Kft. vezetője.

A hazai elterjedést hátráltatja még a finanszírozók óvatossága is, akik természetesen nagyobb étvággyal adnak hitelt olyan projekteknek, ahol alacsony a partnerkockázat. A cPPA-k összetett struktúrájúak, és a kockázatallokáció komplexitása miatt kevésbé vonzóak. Ezen kívül az elmúlt években a magyar piacon jelentősen megnőtt a negatív áras órák száma – azaz amikor a villamos energia termelője fizet azért, hogy átvegyék azt tőle –, ami növeli az időjárásfüggő termelők kockázati profilját. Ezért a beruházók sokszor inkább biztonságosabb megoldásokat keresnek, hogy ne legyenek kitéve a piaci kockázatoknak és árhullámzásnak.

Új piaci lehetőséget kínál az energiatárolók terjedése

A szakértők arra is rávilágítottak, hogy a tárolókapacitások fejlesztése ugyanakkor új lehetőségeket teremthet. A naperőművi termelők például egyre gyakrabban fontolgatják akkumulátoros energiatárolók telepítését, amelyek segítségével vonzóbb ajánlatokat kínálhatnak a vállalatok számára.

„Az időjárásfüggő zöld erőművek, így a nap- és szélerőművek által megtermelt villamos energiát tárolni képes kapacitások növelése jelentősen javíthatja a cPPA-k vonzerejét. Azok a beruházók, akik a fotovoltaikus (PV) termelés mellé energiatárolási megoldásokat is integrálnak, jobb pozícióból tárgyalhatnak a vállalati vevőkkel” – tette hozzá Kovaloczy Áron.

Piaci kilátások

Hazánkban sok projekt rendelkezik már hálózati betáplálási kapacitással, azaz ún. „ready-to-build” állapotban vannak, de a fejlesztés nem tud elindulni, amíg nincs meg a megfelelő vevő a villamos energiára. Egy kereskedő megtalálása azonban nem tartozik a legnagyobb kihívások közé, hiszen legalább 5-10 olyan nagyobb energiakereskedő céget is találni a hazai piacon, akik PPA típusú szerződésekben érdekeltek.

"A fő kérdés, hogy a cPPA szerződés milyen kockázatallokáció és milyen egyéb feltételek mentén tud megvalósulni úgy, hogy biztos megtérülést tudjon garantálni. Ha egy megújuló beruházó mégsem tud egy olyan kereskedőt találni, aki vele hosszú távra elköteleződne, akkor a szervezett villamosenergia-piac kellő alternatívát nyújt ahhoz, hogy a PV termelését el tudja adni. Az nem igaz, hogy ezek a megújuló beruházások ne tudnának megvalósulni itthon, a kérdés inkább az, hogy ez direkt piaci elérésen, kereskedőkön keresztül, önállóan a termelő által vagy pedig egy cPPA szerződés keretében történik meg" – emelte ki Orbán Gábor.

A szakértők emellett egyetértenek abban, hogy a cPPA-k népszerűségének növeléséhez mindenképpen szükség lenne a vállalatok és finanszírozók edukációjára. 

„A zöld átmenet prioritás marad az energiaszektorban, így érdemes megvizsgálni, hogy milyen eszközökkel lehet elősegíteni a cPPA-k elterjedését. Mindannyiunknak, akik ezen a piacon aktívak vagyunk, azt kell elősegítenünk, hogy egymásra találjanak ezek a szerződő felek, és ezáltal folytatódni tudjon a zöld átmenet. A szabályozás szerepe kulcsfontosságú, és minden bizonnyal a következő években egyre nagyobb figyelem irányul majd ezekre a típusú szerződésekre” – összegezte Simon Gábor.

Melyik a legnépszerűbb használt autómárka most Magyarországon?

2025-ben a DataHouse adatai szerint 128 155 import használt személyautó került hazai forgalomba Magyarországon, ami 15,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 110 961-es értéket. Noha ezzel öt éve nem látott szintre emelkedett a használtautó-import, ez a volumen továbbra is jelentősen elmarad a Covid-járványt megelőző időszak évi 155-160 ezres szintjétől.
2026. 01. 11. 04:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 2. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 11. 03:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-94 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től a nyugdíjelőleget már nem határozatban, hanem végzésben állapítják meg. Felmerül a kérdés, hogy ez a formai változás milyen hatással lehet a nyugdíjasokra és magukra a nyugdíjakra. Érdemes részletesebben utánanézni a témának, mert sokak számára fontos következményekkel járhat ez a módosítás. Mit jelent ez pontosan egy nyugdíjas szemszögéből? Elmagyarázzuk cikkünkben.
2026. 01. 11. 02:00
Megosztás:

Földgázzal fűt? Így nem vész el a kedvezményes földgázmennyiség

Az éves szinten járó kedvezményes földgázmennyiség nem vész el, azt legkésőbb az éves elszámolószámlában minden ügyfél esetében elszámolja az MVM - közölte a társaság szombaton Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 11. 01:00
Megosztás:

Hófúvás miatt másodfokú riasztást adott ki a HungaroMet egyes északkeleti járásokra

Hófúvás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye egyes járásaira a HungaroMet Nonprofit Zrt. szombat este.
2026. 01. 11. 00:05
Megosztás:

Digitap: Biztonságosabb választás, mint az ETH és a SOL? Banki szintű védelem 20-szoros növekedési potenciállal

Nemrég az Ethereum és a Solana árfolyama is ismét zöldbe fordult a 2025 negyedik negyedévi összeomlás után. Ennek ellenére sok kereskedő figyelme most inkább a Digitap ($TAP) felé fordul. Ez az előértékesítési fázisban lévő kripto-projekt jelenleg a harmadik körben jár, több mint 3,5 millió dollárt gyűjtött össze, miközben a korai befektetők már 228%-os hozamot könyvelhetnek el.
2026. 01. 10. 23:00
Megosztás:

Rekordévet zárt a Binance: 34 billió dollárnyi kriptokereskedés, 300 millió felhasználó

A Binance 2025-ben minden eddiginél erősebb évet zárt – nemcsak kereskedési volumenben, hanem szabályozói együttműködésben, Web3-fejlesztésekben és intézményi növekedésben is. A „State of the Blockchain 2025” jelentésükben publikált számok új korszakot jeleznek a világ legnagyobb kriptotőzsdéjénél.
2026. 01. 10. 22:01
Megosztás:

Cardano árfolyam előrejelzés: Lehetséges egy ugrás 2 dollárig? A Shiba Inu szárnyal, de a Digitap még nagyobb figyelmet kap

A 2025-ös év gyenge zárása után a Cardano és a SHIB árfolyama is emelkedni kezdett. Mivel heti szinten két számjegyű növekedést mutatnak, számos ismert kriptoinfluenszer is felfigyelt rájuk. Például a More Crypto Online úgy véli, hogy az ADA árfolyama hamarosan elérheti a 2 dollárt.
2026. 01. 10. 21:00
Megosztás:

A Bitcoin lehet a jövő strukturális eszköze a globális pénzpiacokon

A világ vezető intézményi befektetői közül egyre többen tekintenek úgy a Bitcoinra, mint a globális pénzügyi rendszer lehetséges jövőbeli alappillérére – nem csupán egy spekulatív eszközre. A VanEck legfrissebb elemzése szerint a Bitcoin strukturális szerepet kaphat a nemzetközi piacokon a következő évtizedekben.
2026. 01. 10. 20:00
Megosztás:

Már 22 ezer édesanya kérte az szja-mentességet

Az adóhivatal online rendszerében már 33 ezren kérték a családi kedvezményt, és több mint 22 ezer édesanya is itt jelezte az anyakedvezmények igénybevételét - ismertette szombati közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), egyben felhívta a figyelmet arra, hogy nem érdemes halogatni az adóelőleg-nyilatkozatot, hiszen az űrlapok pár perc alatt kitölthetők.
2026. 01. 10. 19:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok mindenképpen lépni fog Grönland ügyében

Az Egyesült Államok mindenképpen lépni fog Grönland ügyében – hangoztatta Donald Trump elnök pénteken.
2026. 01. 10. 18:00
Megosztás:

Napi rekordot döntött meg a hóesés Moszkvában

Félévszázados napi rekordot döntött meg a Moszkvában pénteken lehullott csapadékmennyiség - közölte az Oroszországi Föderáció Hidrometeorológiai Központja szombaton a TASZSZ hírügynökséggel.
2026. 01. 10. 17:00
Megosztás:

2026-os Bitcoin felhőbányászati útmutató kezdőknek: Regisztrálj és kapj 100 dollárt; csatlakozz a Fleet Mininghez egy alacsony belépési küszöbű passzív jövedelmi lehetőségért

A Bitcoin ára 2026-ban továbbra is ingadozó, azonban a hálózat stabilitását és az eszköz hosszú távú értékét egyre szélesebb körben ismerik el a nagyközönség körében. A hagyományos Bitcoin-bányászat bonyolult és költséges művelet, ezért sok új érdeklődőt elriaszt.
2026. 01. 10. 15:57
Megosztás:

Innovatív magkezelési megoldást fejlesztenek a Szegedi Tudományegyetemen

Marik Tamás, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) mikrobiológusa a magkezelésnél alkalmazható növénykondícionáló és terméshozam-növelő készítmény prototípusán dolgozik, amely aktív hatóanyag segítségével már egyszeri kezelés után is képes serkenteni a növények növekedését és növelni a terméshozamot - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 01. 10. 15:00
Megosztás:

Új korszak a Solana mémcoinok piacán: A Pump.fun átalakítja a díjazási rendszert

A Solana-alapú mémcoin indulóplatform, a Pump.fun, radikálisan átalakítja jutalékstruktúráját, hogy fenntarthatóbb és átláthatóbb ösztönzőket biztosítson az alkotóknak.
2026. 01. 10. 14:00
Megosztás:

A Ripple újratámad: Stratégiai akvizíciókkal és szabályozási előnnyel készül a 2026-os áttörésre

Miközben a kriptopiac figyelmét gyakran a rövid távú árfolyammozgások kötik le, a Ripple hosszú távú stratégiában gondolkodik. A vállalat vezérigazgatója szerint a 2025-ös év fordulópont volt: nemcsak kulcsfontosságú felvásárlások történtek, hanem szabályozási területen is erőteljes előrelépés történt. A Ripple célja világos – a valódi pénzügyi integráció és a globális értékáramlás új szintre emelése.
2026. 01. 10. 13:00
Megosztás:

Az XRP árfolyama már csak felfelé mehet – kriptoelemző szerint az árfolyam zuhanása kizárt

Az XRP árfolyama több mint egy éve ugyanabban a szűk sávban mozog, ami a piac számára egyszerre frusztráló és ígéretes jelenség. Egy neves kriptoelemző szerint azonban ez a hosszan tartó oldalazás nem a gyengeség, hanem éppen az erő előjele: szerinte az árfolyam már nem mehet lejjebb – sőt, a következő mozgás komoly emelkedést hozhat.
2026. 01. 10. 12:00
Megosztás:

Biztonságosan működik a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér

Az intenzív havazás ellenére teljes kapacitással, két futópályával üzemel a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér pénteken, a járatok fogadása és indítása biztonságosan megvalósul, ám egyes járatok esetében előfordulhatnak késések - tájékoztatta a Budapest Airport Zrt. az MTI-t.
2026. 01. 10. 11:00
Megosztás:

Bővült a Volkswagen Magyarországon 2025-ben

A Volkswagen márka értékesítése 6,8 százalékkal bővült 2025-ben a magyarországi újautó-piacon, kissé meghaladva a teljes személyautópiac 6,5 százalékos gyarapodását, a márka az idén a privát vásárlók megszólításában lát lehetőséget a növekedésre - ismertette Papp Zoltán, a Volkswagen konszern márkáit importáló Porsche Hungaria márkaigazgatója.
2026. 01. 10. 10:00
Megosztás:

MÁV-csoport: hosszabb menetidő a vonat- és a buszközlekedésben

A télies útviszonyok, illetve az esetleges váltóállítási problémák miatt országszerte hosszabb menetidővel közlekednek szombaton is a Volán-buszok és a vonatok, kimaradó járatokra is kell számítani - közölte a MÁV-csoport a honlapján.
2026. 01. 10. 09:00
Megosztás: