Amerikai nagybankok kriptós kihívásra készülnek: közös stabilcoin jöhet a láthatáron

Bankóriások színre lépése a stabilcoin piacon
A Wall Street Journal május 22-i értesülései szerint több vezető amerikai bank – köztük a JPMorgan Chase, a Bank of America, a Citigroup és a Wells Fargo – közös stabilcoin kibocsátását tervezi. A projekt még korai szakaszban jár, de már zajlanak az egyeztetések olyan fizetési rendszerek tulajdonosaival is, mint a Zelle-t működtető Early Warning Services és a Clearing House.
A cél egy olyan, bankok által ellenőrzött és támogatott digitális valuta létrehozása, amely biztonságosabb és szabályozottabb alternatívát kínálna a jelenlegi, gyakran decentralizált stabilcoinokkal szemben. A projekt sikeressége azonban nagyban múlik az amerikai Kongresszus előtt álló stabilcoin-szabályozás végső formáján, illetve a piaci kereslet alakulásán.
Versenyfutás a kriptóval: későn ébredő szereplők?
A stabilcoin terv bejelentése nem véletlenül időzített: alig néhány nappal korábban haladt tovább az amerikai Kongresszusban a GENIUS Act néven ismert jogszabály, amely egységes keretrendszert teremtene a stabilcoinok számára. A törvény elfogadása alapvető változásokat hozhat a digitális fizetések szabályozásában, és új versenyhelyzetet teremthet.
A hagyományos pénzintézetek egyre inkább felismerik, hogy a decentralizált pénzügyi (DeFi) rendszerek, különösen a stabilcoinok, komoly veszélyt jelenthetnek a tranzakciós volumenre és ezzel együtt a nyereségükre. Donald Trump és családja által támogatott DeFi platform, a World Liberty Financial már márciusban jelezte, hogy saját stabilcoint indít, ami újabb jelzés volt a bankok számára: lépni kell.
Stabilcoin háború: kié lesz a jövő digitális dollárja?
Arthur Hayes, a BitMEX alapítója szerint a bankok belépése akár véget is vethet a jelenlegi stabilcoin kibocsátók, például a Circle dominanciájának. Azonban sok szakértő úgy véli, a valóság ennél árnyaltabb: a banki stabilcoin valószínűleg csak amerikai ügyfelek számára lesz elérhető, szigorú megfelelőségi követelmények mellett. Ezzel szemben a globálisan hozzáférhető, decentralizált stabilcoinok továbbra is szélesebb felhasználói bázist érhetnek el.
A jelenlegi piaci számok ezt a nézetet támasztják alá: a stabilcoinok teljes piaci kapitalizációja 248 milliárd dollár, ami a teljes kriptovaluta piac 7%-át teszi ki. A stabilcoinok likviditása május elején történelmi csúcsot ért el 220 milliárd dollárral, és az amerikai Pénzügyminisztérium becslései szerint 2028-ra akár 2 billió dollárra is nőhet a szektor mérete.