Átállnak a dízelre a gáz helyett a német vállalatok
Pedig a szankciókat kiokoskodó egyik állam mondja azt, hogy minden rendben van. Ezt hívjuk úgy, hogy nem jó szándék. Sajnos ez eléggé egyértelművé teszi, hogy az oroszok valójában nem akarnak gázt szállítani Európának, vagy legalábbis egyes államoknak. Ugyanakkor mégis esik a gáz ára a holland tőzsdén, mert az amerikai LNG szállítások új erőre kapnak. Így újra 200 euró alatt kereskednek az európai gázzal a holland tőzsdén.
Mindeközben a német vállaltok egymás után állnak át dízelre a földgáz helyett, hogy a tevékenységüket zavartalanul tudják folytatni. Például a BASF vagy a Covestro is arról számolt be nem oly régen, hogy elkezdték az átállást a földgázról az olajra első lépésként afelé, hogy a fölgázfogyasztásuk csökkenjen.
Vagyis a működéshez szükséges gőzt ezentúl nem földgázból, hanem olajból állítják elő. Ebben segítségükre van az is, hogy a kőolaj ára csökken a recessziós félelmek miatt, s a történelmi kismértékű 100 ezer hordós kitermelés ellenére, amelyről tegnap az OPEC+ döntött, az olaj ára tovább esett, s így már a Brent-tel is 100 dollár alatt kereskednek. Különben a 200 euró körüli fölgáz ár nagyjából 350 dollár körüli kőolajárnak felel meg.
Azaz az átállás nem csak a várható „gázhiánynak” és a működés, ellátásbiztonság biztosításának köszönhető, hanem annak is, hogy ezzel a megugró költségeiket csökkentik a vállalatok. Ugyanakkor ezzel tovább növekszik a gáz- és fűtőolajok iránti kereslet, ami akár gázolaj hiányhoz is vezethet a közeljövőben az elégtelen finomítói kapacitások és a még inkább megugró kereslet miatt.