Az atomenergiáról tárgyalt Thierry Breton uniós biztos Szlovéniában
Golob a nyugat-szlovéniai Vipava közelében lévő Zemono kastélyban fogadtat az Európai Bizottság illetékesét. A találkozót követő sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy az atomenergiát uniós forrásokból kellene finanszírozni. "Ez az egyetlen módja annak, hogy Európa az elkövetkező 10-15 évben elegendő energiát biztosítson a szükségleteihez" - fogalmazott a kormányfő a szlovén közszolgálati televízió tudósítása szerint.
Breton is rámutatott az atomenergia szerepére a zöld átmenetben, kiemelve, hogy ennek előállítása során nem bocsátanak ki szén-dioxidot, Kiemelte az innováció szerepét is a területen. Golob elmondta: a találkozón nem csak az EU-tagállamok együttműködésére összpontosítottak a hagyományos atomreaktorok új blokkjainak építésében, hanem arra is, hogy miként lehetne szövetséget létrehozni az olyan új technológiák kutatásában, mint például a kis atomreaktorok.
"Mindkét utat be kell járnunk a jövőben, és aztán majd az idő eldönti, hogy a két technológia közül melyikben van nagyobb lehetőség az Európai Unióban arra, hogy tiszta és olcsó energiát biztosítson a jövő számára" - mondta.
Breton ismertette Golobbal, valamint Marjan Sarec védelmi és Matjaz Han gazdasági miniszterrel a nettó zéró kibocsátású technológiákról szóló jogszabálytervezetet, amellyel az Európai Bizottság a szóban forgó technológiát szeretné ösztönözni az EU-ban.
A javaslat két csoportba sorolja a tiszta technológiákat: az elsőbe az összes nettó zéró kibocsátású technológia tartozik, beleértve a fejlett nukleáris technológiát is, a másodikba pedig nyolc stratégiai tiszta technológiát sorol, amelyek a helyszín kiválasztása szempontjából prioritást élveznének. Golob jelezte: Szlovénia több más uniós országokkal együtt azt szeretné, ha a stratégiai csoportba a nukleáris technológia is bekerülne, amire szerinte még van lehetőség.
Szlovénia egyetlen atomerőműve Krskóban nemrég kapott környezetvédelmi engedélyt ahhoz, hogy élettartamát további 20 évvel, 2043-ig meghosszabbíthassák.
Az erőmű tulajdonosai 50-50 százalékban a szlovén Gen Energija és a horvát Hrvatska Elektroprivreda (HEP). Az erőmű évente 6 ezer gigawattóra (GWh) áramot termel, a szlovén villamosáram-igény mintegy negyedét, a horváténak pedig mintegy ötödét fedezi.
Három héttel ezelőtti találkozóján a két ország kormányfője megerősítette, hogy érdekeltek a közös tulajdonban lévő atomerőmű egy új blokkjának megépítésében is. Golob azonban hozzátette, hogy ehhez fontos lesz látni, sikerül-e az EU-nak az atomenergiát alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrássá minősítenie, és így jogosulttá válik-e az atomenergia uniós forrásokra.