Az INA beindította Horvátország második legnagyobb naperőművét

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Mol-csoport a fenntarthatósági törekvéseiben, az INA beindította Horvátország második legnagyobb naperőművét a magyar határhoz közeli Virjében - tájékoztatta a vállalat az MTI-t szerdán.

Az INA beindította Horvátország második legnagyobb naperőművét

A Mol-csoporthoz tartozó energiavállalat így nemcsak kereskedelmi villamosenergia-termelővé vált, hanem tovább erősítette portfólióját a megújuló energiaforrások területén is - tették hozzá.

A sajtóközlemény szerint az INA virjei naperőműve a második legnagyobb naperőmű Horvátországban, 10,2 megawatt (MW) beépített kapacitással és 9 MW csatlakozási kapacitással. Ez összesen 18 670 felszerelt napelem panelt jelent. Az erőmű várhatóan évente 12 225 megawattóra (MWh) hálózatba táplálható villamos energiát termel majd. Az INA jelenleg Sziszeken is épít egy naperőművet, amely a következő hónapokban kezdi meg működését, ezzel pedig az INA már évente mintegy 16 000 MWh megújuló forrásokból származó villamos energiát lesz képes a hálózatba juttatni, ami egy 15 ezres település átlagos éves fogyasztásának felel meg.

A Mol-csoport folyamatosan dolgozik azon, hogy a zöld energia átmenet felgyorsításával megvalósítsa hosszú távú üzleti stratégiáját. A közelmúltban jelentette be, hogy részesedést szerzett az Alteo Nyrt.-ben, ami szintén fontos előrelépés, hiszen az energiaszolgáltató vállalat 70 megawattnyi (MW) kapacitással erősíti tovább a vállalatcsoport 30 MW-os megújuló portfólióját - olvasható a tájékoztatóban.

Ratatics Péter, az INA igazgatótanácsának elnöke a naperőmű megnyitóján elmondta: az első naperőmű üzembe helyezésével történelmet írtak az INA-ban, és újabb lépést tettek egy zöldebb és fenntarthatóbb jövő felé. Jövedelmező megújulóenergia-projektjeivel az INA jelentős erőfeszítéseket tesz a hagyományos értékláncának korszerűsítésére - mutatott rá.

Jelezte: tervezik a sziszeki naperőmű üzembe helyezését is, és ezzel hamarosan újabb sikereket ünnepelhetnek az INA-ban a geotermikus energia területén.

"Az elsők között szeretnénk piaci alapon zöld hidrogént előállítani, folytatni akarjuk a közel egy évtizede tartó, szén-dioxid tartós tárolására irányuló projektjeinket is saját olajmezőinken, valamint fel akarjuk tárni a szélenergiában rejlő lehetőségeket is az Adrián" - hangsúlyozta Ratatics Péter.

Darko Koren, Kapronca-Körös megye (Koprivnicko-Krizevacka zupanija) elöljárója hangsúlyozta: támogatják az energiaágazatba, különösen a megújuló energiaforrásokba történő beruházásokat. Kiemelte, hogy az önkormányzat, a megye és az INA több mint 40 éve tartó sikeres együttműködése rendkívül pozitív hatással volt a helyi közösség fejlődésére és a helyiek életszínvonalának javulására, ezáltal a megye egész területének általános fejlesztésére is.

A virjei naperőmű tervezése és építése körülbelül egy évig tartott, az erőművet az INA számára a nemzetközi versenyen kiválasztott helyi Koncar - Inzenjering vállalat építette. Az erőmű a Koncar Horvátországban gyártott berendezéseit és szoftvereit használja, ugyanez a cég felelős az INA naperőművének építéséért Sziszeken is - áll a közleményben.

Ilyen még nem volt: több mint 50 ezer személyi kölcsönt szórtak ki két hónap alatt a bankok

Két hónap leforgása alatt több mint 51 ezer új személyihitel-szerződést kötöttek a bankok, amire korábban még nem volt példa – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez az év egészére is rendkívül erős keresletet vetít előre, miközben folytatódhat az átlagos hitelösszeg emelkedése is.
2026. 04. 17. 14:00
Megosztás:

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció - közölte a párt közleményben az MTI-vel pénteken.
2026. 04. 17. 13:30
Megosztás:

Mennyit érhet 47 935 Kaspa (KAS) token 2027-re? – Reális árfolyam-forgatókönyvek

A Kaspa egyre nagyobb figyelmet kap a kriptopiacon, miközben a befektetők azt próbálják eldönteni: már lefutott a nagy emelkedés, vagy még csak most jön az igazi áttörés? Megvizsgáltuk, milyen értéket képviselhet közel 48 ezer KAS token a következő években – több lehetséges forgatókönyv alapján.
2026. 04. 17. 13:00
Megosztás:

TOP10 kriptovaluta robbanás: ezek most a piac legnagyobb nyertesei – hol lehet a következő nagy lehetőség?

Az elmúlt 24 óra kriptopiaci mozgásai ismét bebizonyították, hogy a digitális eszközök világa elképesztő tempóban képes új lehetőségeket teremteni. A friss adatok alapján több projekt is kiemelkedő, akár 20–30%-os növekedést produkált, ami sok befektető szemében újra felveti a kérdést: vajon melyik lehet a következő legjobb kriptovaluta befektetés?
2026. 04. 17. 12:00
Megosztás:

Mi hajtja az XRP emelkedését? 3 kulcsfontosságú ok és a következő lépések

Az XRP az elmúlt napokban látványos fordulatot vett: a közelmúltbeli mélypontról gyorsan kapaszkodott vissza, és új lokális csúcsokat ért el. De mi áll a hirtelen árfolyam-emelkedés mögött, és meddig tarthat ki a lendület? Összegyűjtöttük a három legfontosabb tényezőt, amely jelenleg mozgatja a piacot.
2026. 04. 17. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások történtek a nemzetközi kötvénypiacon

Tegnap az energiahordozók árainak ismételt emelkedése ellenére viszonylagos csend volt a kötvénypiacokon és az előzetesnél kissé magasabb végleges márciusi euróövezeti infláció és a gyenge amerikai ipari termelési adat sem vezetett érdemi elmozduláshoz.
2026. 04. 17. 11:00
Megosztás:

Átalakítja a blockchain az ingatlanpiacot?

A globális ingatlanpiac értéke több száz billió dollárra tehető. Az ingatlanok ma a valós eszközök (RWA – real-world assets) piacának legnagyobb szegmensét alkotják, értékének közel egyharmadát képviselve. Ráadásul az előrejelzések szerint a tokenizáció mértéke ezen a területen a következő években többszörösére nőhet. Vajon ez már forradalom? Nem feltétlenül. A blockchain nem annyira magát az ingatlanpiacot változtatja meg, hanem inkább annak infrastruktúráját – különösen a szerződéskötés és az elszámolások módját.
2026. 04. 17. 10:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a tengerentúli tőzsdék

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a a tengerentúli tőzsdék, az S&P 0,3, a Dow 0,2, a Nasdaq 0,4%-kal került feljebb. Az enyhe optimizmust erősítette, hogy késő délutánra bejelentésre került egy Izrael és Libanon közötti tűzszüneti megállapodás, ami reményt adott arra, hogy a közel-keleti konfliktus legrosszabb szakaszán már túl lehet a térség. Mindeközben a befektetők vegyes képet mutató makrogazdasági adatokra és vállalati gyorsjelentésekre reagáltak. A legnagyobb emelkedést az energia (1,5%) és az ingatlan (1%) mutatta, míg a leggyengébben az egészségügy (-0,8%) teljesített.
2026. 04. 17. 10:00
Megosztás:

A kezdeti lendület után vegyesen zártak a nyugat-európai piacok; a BUX és a régió is gyengült

Vegyesen zártak a nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a piacok a közel-keleti konfliktus esetleges rendezése felé tett előrelépést, és a vállalati gyorsjelentési hullámot értékeltek. Erősödött az optimizmus, hogy az Irán körüli háború a végéhez közeledhet, bár Teherán jelezte, hogy nukleáris programjának sorsa továbbra is rendezetlen, és a kezdeti nagyobb emelkedést végül nem tudták megtartani az indexek.
2026. 04. 17. 09:30
Megosztás:

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedése miatt bevezetett korlátozásokat

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedésének megakadályozására öt hónapja bevezetett korlátozásokat - közölte a mezőgazdasági minisztérium csütörtökön.
2026. 04. 17. 09:00
Megosztás:

A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek

Li Csiang kínai miniszterelnök gratulált Magyar Péternek, amiért a Tisza Párt élén győzelmet aratott a magyarországi parlamenti választásokon - jelentette a kínai állami média pénteken.
2026. 04. 17. 08:30
Megosztás:

Érkeznek az adószámla-értesítők a gazdálkodóknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 20-ától küldi az adószámla-értesítőket a gazdálkodóknak. A mintegy 350 ezer érintett már a levél elején megtalálja a legfontosabb információt: tartozás vagy túlfizetés, azaz fizetni kell vagy visszakérhető az adó - hívta fel a figyelmet pénteken az adóhivatal.
2026. 04. 17. 08:00
Megosztás:

Stratégia 2030: a Bosch kihasználja innovációs erősségeit

Stuttgart és Renningen, Németország – a Bosch csoport 2026-ban is innovációs erejére támaszkodva kívánja kihasználni a globális piacokon kínálkozó növekedési lehetőségeket, jóllehet a nemzetközi környezetet geopolitikai feszültségek és kereskedelmi akadályok nehezítik. A jövőben fontos területeken szükséges előzetes beruházások – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is magas szinten maradnak. 2025-ben a Bosch mintegy 12 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre és tőkeberuházásokra. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2-5 százalékos árbevétel-növekedést és 4-6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt (EBIT margin) tervez 2026-ra.
2026. 04. 17. 07:00
Megosztás:

A horvát kormány döntött a vasútvonal fejlesztéséről és meghosszabbította a gázár-támogatást

A horvát kormány csütörtökön döntött a Dugo Selo-Novska vasútvonal mintegy 900 millió eurós fejlesztéséről, valamint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbította a lakossági gázár egy részének támogatását - közölte a kabinet.
2026. 04. 17. 06:30
Megosztás:

A tüdőrák elleni küzdelemben részt vevő szakorvosokat képeznek a Semmelweis Egyetem

Szakorvosképzés indul a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján (SEPK) a tüdőrák elleni küzdelem erősítése érdekében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény csütörtökön az MTI-t.
2026. 04. 17. 05:30
Megosztás:

Stabil üzleti teljesítmény és jelentős beruházások a Messer Group 2025-ös üzleti évében

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi, elektronikai és különleges gázszolgáltatója, a Messer Group közzétette 2025-ös éves üzleti jelentését. A vállalat stabil üzleti teljesítményt nyújtott, amely egyaránt tükrözi szervezeti ellenálló képességét és megújulásra való törekvését egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági bizonytalansággal terhelt környezetben.
2026. 04. 17. 05:00
Megosztás:

Lassul a cégfogyás, de egyre több vállalkozás tűnik el csendben

Három év után először mérséklődött a cégállomány csökkenése az első negyedévben, de a háttérben nem élénkülés, hanem szerkezeti átrendeződés zajlik. Az alapítások új mélypontra estek, miközben a kényszertörlések száma megugrott, ami arra utal, hogy egyre több vállalkozás nem klasszikus eljárásban, hanem csendben kerül ki a rendszerből.
2026. 04. 17. 04:30
Megosztás:

Újra keresik Magyarország kiválóan vezetett vállalatait – elindult a jelentkezés a Deloitte Best Managed Companies programjára

Elindult a jelentkezés a Deloitte Private által szervezett Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) kezdeményezés legújabb magyarországi programjára. Az üzleti mentorprogram célja, hogy elismerje és támogassa azokat a hazai magántulajdonú vállalatokat, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, miközben hosszú távon fenntartható és tudatos vállalatvezetési gyakorlatokat építenek.
2026. 04. 17. 04:00
Megosztás:

Sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 17. 03:30
Megosztás:

6 pontos pénzügyi „restart”: Verseny nélkül nincs hatékony gazdaság, a növekedéshez újragondolt állami szerep kell

A következő kormány komoly kihívások előtt áll, ha teljesíteni akarja vállalásait, ezeknek ugyanis jelentős költségvetési terhe lesz. A Blochamps Capital szerint ugyanakkor Magyarországon nem forráshiány van, hanem közvetítési hiba. A piacvezető privátbanki elemzőcég szerint ezért a következő kormánynak az alábbi pontok mentén kellene újragondolnia, milyen irányba akarja mozgatni a pénzügyi közvetítőrendszert, és milyen mederbe terelné a megtakarítási, hitelezési politikát.
2026. 04. 17. 03:00
Megosztás: