Beruházási iránytű: A kelet-közép-európai energiaipar lehetőségei és kihívásai

A kelet-közép-európai régió országai ambiciózus célokat tűztek ki a megújuló energiaforrások részarányának növelésére, ugyanakkor számos esetben még jelentős különbség mutatkozik a tervezett célkitűzések és a már ténylegesen kiépített energiatermelő kapacitások között.

Beruházási iránytű: A kelet-közép-európai energiaipar lehetőségei és kihívásai

Az egyes országokban alkalmazott támogatási rendszerek, többek között a CAPEX-támogatások egyre inkább képesek az adott ágazatot vonzóvá tenni a befektetők számára, ami ösztönzőleg hat a fúziós és felvásárlási tevékenységre is a szektorban. Az időjárásfüggő megújuló forrásokra támaszkodó villamosenergia-termelés növekedése óriási beruházási igényt generál az energiatárolás területén is. 

Emellett egyre több K+F projekt indul régiónkban a kisméretű moduláris reaktorok (SMR) építését és az alternatív üzemanyagok hasznosítását megcélozva, miközben robbanásszerű növekedés prognosztizálható a gépjármű-akkumulátorok újrahasznosítási piacán is. A DLA Piper szakértőinek átfogó elemzése a kelet-közép-európai energiaipar jelenlegi helyzetéről iránytűként szolgálhat a befektetők és iparági szereplők számára ebben a gyorsan változó, stratégiai jelentőségű szektorban.

A globális energiapiaci fejlődés és zöld fordulat új lehetőségeket és kihívásokat hoz a kelet-közép-európai országok számára is, amelynek hatására a régió jelentős átalakuláson megy keresztül a fenntarthatóság és a technológiai fejlődés jegyében. 2035-re a térség várhatóan vezető szerepet tölt be az integrált, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia rendszerek terén, amelyeket nemcsak az innováció, hanem a fenntarthatóság és a villamosenergia-hálózatok rugalmasságának növelése is hajt. 

Zöld átmenet és annak finanszírozása

A közép-európai országokban – különösen Magyarországon, Lengyelországban és Romániában – az elmúlt években lendületet vettek a zöldáram-termelést célzó beruházások, olyannyira, hogy a megújulóenergia-fejlesztések üteme sok esetben még nem tud lépést tartani a nemzeti energiastratégiákban meghatározott célkitűzésekkel, az időjárásfüggő forrásokra épülő villamosenergia-termelő rendszerek szerepének növekedése pedig a rendszerüzemeltetés és az ellátásbiztonság terén teremt új kihívásokat. 

„A megújuló energiaforrások kiaknázását célzó fejlesztések állnak a fókuszban a régió befektetési térképén. A zöld fordulat az energiaszektorban egyre nagyobb lendületet kap, a jövő energiapiacát pedig a finanszírozási megoldások, az energiatárolást is integráló fejlesztési modellek, valamint az országhatárokon átívelő együttműködések formálják Közép-Európában” – emelte ki Simon Gábor, Partner, a DLA Piper Hungary Energia és Beszerzések szakterületi vezetője.

A régiós országok közül Magyarország 7,76 GW beépített megújuló alapú villamosenergia-termelő kapacitással és további mintegy 3 GW építésre kész fotovoltaikus projekttel rendelkezik. Csehország 2030-ra 28 százalékos megújuló energiaarányt céloz meg, amit a hálózat modernizációja és az energiahatékonysági programok is támogatnak. Lengyelország 34,3 GW megújuló energiaforrással vezet, míg Romániában a teljes beépített villamosenergia-termelő kapacitások 76 százaléka megújuló energiaforrásokra épül, ugyanakkor a teljes bruttó végső energiafogyasztásban 2030-ra 38,3 százalékos megújuló arány elérését tűzték ki célul. Szlovákia víz-, bio- és napenergia-befektetéseket hajt végre, amelyeket egy 1 milliárd eurós állami finanszírozási program támogat. 

A már megvalósított áramtermelő kapacitásokat tekintve a napenergia súlya meghatározó, de Lengyelország és Románia megújulóenergia-mixén belül komoly jelentősége van a szélerőműveknek is. Ezen belül például Lengyelország 2030-ra 5,9 GW-tal, 2040-re pedig 11 GW-tal kívánja növelni a tengeri szélerőművek beépített teljesítményét.

Ausztria ezzel szemben a régió egyik legsikeresebb zöld átmeneti politikáját valósítja meg: energiaigényének közel 40 százalékát már most is megújuló energiaforrásokból fedezi, elsősorban vízenergiából és biomasszából. Célja, hogy 2030-ra legalább 57 százalékra, 2040-re pedig szinte teljes egészében megújuló alapokra helyezze villamosenergia-ellátását. Az osztrák zöldstratégia hangsúlyt helyez a naperőmű és szélerőmű-beruházásokra, kiemelt tekintettel a decentralizált, közösségi energiatermelés előmozdítására.

A beruházások tervezése szempontjából meghatározó, hogy Magyarország esetén 1 MW fotovoltaikus fejlesztés nettó CAPEX értéke jelenleg mintegy 0, és 1,3 millió EUR között mozog (főként a hálózati csatlakozás függvényében), ugyanakkor a CFD-alapú támogatási rendszerek, az EU-s és nemzeti források, valamint az újfajta finanszírozási modellek – mint a vállalati villamosenergia-vásárlási szerződések (CPPA-k) - is újabb fejlesztésekre ösztönzik az iparági szereplőket. 

Az energetikai beruházásokhoz kapcsolódóan egyre intenzívebbek a felvásárlások és fúziók: a szakértők szerint a vállalatfelvásárlások és fúziók (M&A) mostanra a megújuló projektek fejlesztési szakaszában is meghatározóvá váltak.

Energiatárolás: válasz az időjárásfüggő áramtermelés okozta negatív árakra

Az időjárásfüggő megújuló forrásokra támaszkodó villamosenergia-termelés volumenének felfutása, illetve az áramtermelés ebből fakadó ingadozása egyre nagyobb kihívás a villamosenergia-hálózat működtetésében és a rendszeregyensúly-tartásban. Az ennek következtében kialakuló árvolatilitás és időszakos negatív árak mindennél egyértelműbben jelzik, hogy az energiatároló-kapacitások – elsősorban az akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) – kiépítése mind sürgetőbb a régióban. Az állami támogatások és a piaci kereslet egyszerre erősítik a beruházási aktivitást, ami a hálózati stabilitás fejlesztése és a megújuló energiaforrások nagyobb arányú integrálása szempontjából egyaránt kulcsfontosságú. A régióban, így Magyarországon is jelentős támogatási programok ösztönzik a BESS fejlesztéseket. Emellett a hálózati rugalmasság fejlesztését célzó szabályozási és technológiai reformok is elindultak a régiószerte.

Ausztriában az energiatárolási megoldások fejlesztése szorosan összekapcsolódik az ipari zöldhidrogén-projektek előkészítésével. A kormány célja, hogy 2030-ig legalább 1 GW elektrolizátor-kapacitást építsen ki. Ennek elérését elősegítheti az a tervezett jogszabály-módosítás, amely feloldaná a geológiai szén-dioxid-leválasztásra és -tárolásra (CCS) vonatkozó tilalmakat, ezzel lehetővé téve a karbonmentes technológiák szélesebb körű alkalmazását.

SMR – nagy lehetőség előtt állnak a kisméretű moduláris reaktorok

„Új irányt kínálhat a nukleáris energiatermelés területén a kisméretű moduláris reaktorok (SMR) technológiája. A legfeljebb 300 MW villamosenergia teljesítményű nukleáris reaktorok a zéró kibocsátású, rugalmas áramtermelés egyik legígéretesebb technológiai irányát képviselik" – hívta fel a figyelmet Györfi-Tóth Péter, a DLA Piper Hungary Projektfejlesztési és Restrukturálási csoportvezetője, illetve ESG szakterületének vezetője. 

Magyarország, Csehország és Románia egyaránt konkrét lépéseket tett már az SMR-fejlesztések előkészítése terén. Így például Magyarország 2025 januárjában írt alá együttműködést az Egyesült Királysággal, amelynek keretében a generátorok gyártása terén a világ vezető vállalatai között jegyzett Rolls-Royce is részt vehet majd hazai projektek tervezésében, miközben Magyarország Nemzeti Energia- és Klímaterve és az MVM Csoport 2035-ig szóló stratégiája pedig legalább egy SMR telepítését irányozza elő a kitűzött dátumig.

Hasonlóan ambiciózus tervei vannak Csehországnak is, amely – a szénfelhasználás fokozatos kivezetésével párhuzamosan – 2040-re 68 százalékra kívánja növelni az atomenergiával előállított villamosenergia részarányát. A kisméretű moduláris reaktorok telepítésének lehetőségét aktívan vizsgálják Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában is, ezek telepítése pedig reálisan az évtized végén vehet lendületet régiónkban.

Alternatív üzemanyagok és energiatárolás – új válaszok a fenntarthatósági kihívásokra

Továbbra is jelentős potenciált rejt a biogáz és biometán felhasználásának növelése. Emellett egyre több kísérleti projekt indul a közép-európai országokban is azzal a céllal, hogy a megújuló energiaforrásokból megtermelt villamos energiát miként lehetne „zöld” hidrogén előállítására használni, amelynek kulcsszerepe lehet az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésben.

Magyarországon a Jedlik Ányos Program mintegy 240 millió eurót biztosít geotermikus energia, biogáz- és biometán termelésére, beleértve a fúrások és a felszíni erőművek építésének támogatását is, míg Románia és Lengyelország saját nemzeti stratégiái mentén építi ki a szükséges infrastruktúrát. Emellett megkezdődtek az ipari méretű tárolási megoldások tesztelései is – többek között a hidrogén tárolására és a hibrid rendszerekre fókuszálva.

Körforgásos gazdaság – fókuszban az akkumulátorok újrahasznosítása

Az elektromobilitás térnyerésével párhuzamosan megkerülhetetlen kérdéssé vált az életútjuk végére ért lítium-ion-akkumulátorok visszagyűjtésének és újrahasznosításának megoldása Európában, miközben a nagyságrendeket jelzi, hogy az akkumulátorok újrahasznosítási piacának értéke az előrejelzések szerint 2045-re 52 milliárd dollárra nő.

Magyarország ma az EU egyik legnagyobb akkumulátor-exportőre, így a körforgásos modell gyakorlati alkalmazásában is élen kell majd járnia. Mindemellett a kelet-közép-európai régió egészére elmondható, hogy előrehaladott kutatások folynak a lítium-ion akkumulátorok élettartamának meghosszabbítása és az akkumulátorok ipari alkalmazásokban való újrafelhasználásának előmozdítása céljával is.

Összegzés

A régió energiamixe folyamatosan átalakul: miközben a megújuló energiaforrások – különösen a nap- és szélenergia – szerepe egyre hangsúlyosabbá válik, a stabil és alacsony kibocsátású energiatermelés biztosítása érdekében a nukleáris energia is új lendületet kap. A fenntarthatósági célok elérése érdekében a döntéshozók egyre inkább a diverzifikált, rugalmas és ellenálló nemzeti energiarendszerek kialakítására törekednek, amelyekben a különböző technológiák egymást kiegészítve játszanak szerepet.

„Az energiapiac szabályozási környezete példátlan sebességgel és komplexitással változik – a technológiai innovációval lépést tartani próbáló jogalkotás, az EU-s és nemzeti normák összehangolása, valamint az új támogatási modellek értelmezése egyre több erőforrást igényel. Ebben a dinamikus közegben a megfelelés és az alkalmazkodás nem csupán jogi, hanem stratégiai feladat is, amely átfogó szemléletet és gyors reagálást igényel a piaci szereplők részéről" – összegezte Simon Gábor.

Ezúttal is kamattartás az MNB-től

Ma sem változott a kamatszint. A várakozásoknak megfelelően ma sem változtak a kamatszintek, az alapkamat 6,50 százalékon, az overnight jegybanki betét 5,50 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,50 százalékon maradt.
2025. 07. 23. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek. Az S&P 500 csekély emelkedéssel újabb csúcsra kapaszkodott. A Nasdaq Composite 0,4%-kal feljebb került, míg a Dow Jones ugyanennyivel csökkent. A napokban leginkább a kereskedelmi háborúval kapcsolatos fejlemények és a vállalati gyorsjelentések mozgatják a piacokat.
2025. 07. 23. 10:00
Megosztás:

A 300 000 dolláros Bitcoin hamarabb megérkezhet, mint gondolnánk – ez a 3 altcoin kínálhatja a legnagyobb áttörő nyereséget

Az elmúlt hetekben a piac zöldbe borult, a Bitcoin dominanciája pedig magával húzta az altcoinokat a bikás lendületében.
2025. 07. 23. 09:00
Megosztás:

MÁV FLIRT mérföldkő: 300 millió megtett kilométer, 250 millió euró energiamegtakarítás, 2 millió tonnával kevesebb CO₂

A Stadler FLIRT 123 db egységből álló flottája meghaladta a 300 millió megtett kilométert a MÁV kötelékében. A még csak élettartama harmadánál járó flotta korszerű villamos vontatásának köszönhetően már most megtakarította saját beszerzési árának harmadát a MÁV számára. A 2007 óta forgalomban lévő járművek új sztenderdeket teremtettek a hazai vasúti közlekedésben, növelték az utasforgalmat, és eddig mintegy 2 millió tonnával csökkentették a közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátást.
2025. 07. 23. 08:00
Megosztás:

Stratégiai partnerség az IAI-jal a Spacecom adósságrendezésére

A 4iG Nyrt. és az Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) közösen kidolgozott javaslatot nyújtottak be az AMOS műholdrendszereket üzemeltető és fejlesztő, izraeli tőzsdén jegyzett Space-Communication Ltd. (SpaceCom) kötvényadósságának átfogó rendezésére. A vállalatok közös fellépésének célja a SpaceCom működőképességének és pénzügyi stabilitásának hosszú távú biztosítása.
2025. 07. 23. 07:00
Megosztás:

A valaha volt legnagyobb szuverén panda-kötvény kibocsátást hajtotta végre hazánk a kínai piacon

Magyarország a mai napon jelentős kereslet és kedvező árazás mellett bocsátott ki 3 és 5 éves futamidejű, kínai renminbiben denominált kötvény-sorozatot. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szervezésében megvalósuló sikeres tranzakció keretében összesen 5 milliárd RMB értékben keltek el a magyar szuverén devizakötvények.
2025. 07. 23. 06:00
Megosztás:

A gyermekes háztartásokban népszerűbbek a streaming szolgáltatások

Lényegesen többet költenek a gyermekes családok hírközlési szolgáltatásokra, mint más háztartások – mutat rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2024-es felmérése. A többletköltség elsődleges oka, hogy a gyermeket nevelők jellemzően több ilyen szolgáltatást vesznek igénybe – streamingelni például a gyermektelen háztartások mindössze 18 százaléka szokott, míg a kettő vagy többgyermekesek körében ez az arány már 69 százalék.
2025. 07. 23. 05:00
Megosztás:

Csökkent a kötelező tartalékráta

A Monetáris Tanács a mai kamatdöntő ülésén sem változtatott az irányadó kamatokon. A jegybanki alapkamat továbbra is 6,50 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2025. 07. 23. 04:00
Megosztás:

Tényleg csak a jutalék érdekli az ingatlan ügynököket?

Az ingatlanközvetítés egy szakma, és mint minden szakmában, ebben is dolgoznak megbízható szakemberek, de olyanok is, akik csak rontják a szakma megítélését. Az utóbbiakkal kapcsolatba kerülő ügyfelek gyakran csalódottan vonják le a következtetést: „minden közvetítő egyforma, csak a jutalék érdekli őket”. De valóban így van?
2025. 07. 23. 03:00
Megosztás:

6 dolog, amit tudnod kell, ha figyelmen kívül hagyod a tartozásodat

Sokan próbálják elkerülni a szembenézést a tartozásaikkal. Halogatnak, nem veszik át a leveleket, nem reagálnak a bank vagy a követeléskezelő megkeresésére. Általában az adós már csak akkor kér segítséget, amikor a végrehajtás már elindult, és jelentős anyagi és jogi hátrányban van. dr. Nagy Rudolf ügyvéd írása.
2025. 07. 23. 02:00
Megosztás:

Súlyos nyugdíjtévedésben vannak a magyarok és ez sokba kerül

Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
2025. 07. 23. 01:00
Megosztás:

A Binance lázba hozta a Toshi követőtáborát

A Toshi és a Binance.US interakciója az X közösségi hálón ismét felkeltette a kereskedők érdeklődését a projekt iránt. Ez volt az első alkalom, hogy a Binance.US nyilvánosan tudomásul vette a Toshi létezését, ami bőven elég volt ahhoz, hogy a Toshi közössége spekulációba kezdjen.
2025. 07. 23. 00:01
Megosztás:

Befejeződött az aratás Békés vármegyében

Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző évekétől. A vihar a napraforgót, az aszály a kukoricát károsítja.
2025. 07. 22. 23:00
Megosztás:

Kijöttek az Otthon Start lakáshitel részletei

Megjelent hétfőn este a kormany.hu oldalon az Otthon Start hitelprogram jogszabálytervezete. Az alapfeltételek nem változtak: az állam 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt biztosít legfeljebb 25 évre, de számos, eddig nyitott kérdésre ad választ a tervezet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 22. 22:00
Megosztás:

Európa mentette meg a Coca-Cola második negyedévét

Az üdítőitalairól ismert vállalat az idei második negyedévben 12,54 milliárd dollár árbevételt ért el, ami 1%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az egy részvényre jutó nyereség 87 cent lett.
2025. 07. 22. 21:00
Megosztás:

Milliárdos kiesést jelentenek a vámok a General Motors-nak

A General Motors az idei második negyedévben 47,1 milliárd dollár bevételt ért el, ami 1,8%-os visszaesés az előző év azonos időszakához képest. A nyereség 35%-kal, 1,9 milliárd dollárra csökkent. A gyenge teljesítmény ellenére a vállalatnak sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat.
2025. 07. 22. 20:00
Megosztás:

Pesszimistábbá váltak az amerikai fogyasztók

A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe júniusban 5,4 ponttal romlott, és a májusi 98,4-ről 93,0-ra esett vissza.
2025. 07. 22. 19:00
Megosztás:

A világ legnagyobb vízerőműve épül Tibeten

Li Csiang kínai miniszterelnök 2025. július közepén ünnepélyesen bejelentette, hogy Kína megkezdi a világ eddigi legnagyobb vízerőművének építését Tibetben, a Yarlung Tsangpo folyón. A projekt hivatalos engedélyét még 2024 decemberében kapta meg, de a kivitelezés konkrét elindítására csak most került sor. A beruházás célja, hogy Kína újabb lépést tegyen a karbonsemleges gazdaság felé, valamint megerősítse stratégiai pozícióját a megújuló energiaforrások piacán.
2025. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás: