Beütött amitől féltünk: Jön a készpénzfizetési limit Európában!
A készpénz korlátozás célja, hogy megnehezítse a bűnözők számára az illegális pénzek tisztára mosását. A tagállamoknak lehetőségük van ennél alacsonyabb határértéket is megállapítani.
Bár a pontos részletek még formálódhatnak az új Pénzmosás Elleni Direktíva (AMLD6) életbe lépéséig, és a tagállamoknak is át kell ültetniük a szabályokat, valószínűsíthető, hogy jövő nyártól már nem lesz lehetőség nagy összegű készpénzes vásárlásra, például befektetési arany, autó vagy yacht esetében.
Az aranykereskedők számára nem meglepő ez a változás, mivel már évek óta egyre szigorúbb pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás elleni, valamint ügyfél-átvilágítási előírásokhoz kell alkalmazkodniuk.
Jelenleg magánszemélyként bárki korlátlanul vásárolhat készpénzért befektetési aranyat anélkül, hogy a hatóságokat tájékoztatni kellene a tranzakcióról vagy a vásárlók adatairól.
Ráadásul az e-számla bevezetése miatt sem kell aggódni: a magyar NAV kifejezetten megtiltja a magánszemélyek adatainak átadását az elektronikus számlák kiállítása során.
Kalkulátorunk ITT mutatja, mennyit veszítesz készpénzen pontosan.
Az EU egy új pénzmosás elleni hatóságot is létrehozott: a Frankfurtban működő, várhatóan 400 fős Anti-Money Laundering Authority (AMLA) 2025 közepétől kezdve fogja felügyelni az Unió pénzmozgásainak egy részét, beleértve a kriptotőzsdéket és a bankközi átutalásokat is.
Az AMLA pontos jogkörei még nem teljesen tisztázottak: valószínűleg a nyomozati hatáskörök tagállami szinten maradnak, de az már biztos, hogy a nagybankok és kriptotőzsdék, amelyek a tagállamok közötti pénzmozgásokat kezelik, az AMLA rendszeres figyelmére számíthatnak. Mi lesz a pénzünkkel ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t? ITT leírtuk.