Bizonyítani kell, hogy életben van-e a nyugdíjas - ha nem bizonyítja, nem kap nyugdíjat!
Szürreális helyzet, mégis igaz
Aki azt gondolja, hogy szürreális dolgok csak Kelet-Európában történnek, arra rácáfolt a brit nyugdíjfolyósító intézet, amely mindenáron el akarja kerülni, hogy olyanoknak fizessen, akik már nincsenek az élők sorában - olvashattuk a napi.hu oldalán.
Felvetődött a kérdés: kinek kell bizonyítania, hogy valaki él, a nyugdíjfolyósítónak vagy a nyugdíjasnak
A kanadai Thunder Bay városában született Barbara Reynolds két évtizeden át élt és dolgozott az Egyesült Királyságban, amikor is annak rendje és módja szerint fizette munkabére után nyugdíjbiztosítási járulékát a brit költségvetésbe.
Ezután visszatért fagyos szülőföldjére, és még egy egyszeri utalással megfejelte nyugdíjbefizetéseit.
Joggal feltételezte, hogy ennek alapján jogosulttá vált havonta egy kerek összegre a szigetország nyugdíjfolyósító intézetétől. Majdnem igaza lett - derül ki a CBC kanadai részlegének cikkéből.
Az idei év augusztusa ugyanis igen kellemetlen és váratlan meglepetést tartogatott neki: egyik hónapról a másikra leállították brit nyugdíjának folyósítását. Az indok, amelyet a tájékoztatásra sokat adó hivatal prezentált, némileg meglepő volt: nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani, hogy életben van.
Micsoda? Bizonyítsa be a nyugdíjas, hogy még él?
Aki nem él, az nem jogosult...
Reynolds elárulta a CBC riporterének, hogy dobott egy hátast, amikor elolvasta a brit Department of Works and Pensions (DWP) levelét, amelyből kiderült, hogy mivel a hivatal nem kapta vissza a levében feladott életben levési igazolást, nyugdíjának folyósítását felfüggesztették.
A papírt állítólag még márciusban küldték el a címére, ám a nyugdíjas állítja, hogy nem kapta meg.
Az idős hölgy hirtelen azt sem tudta, hogy mihez kezdjen, ugyanis halifaxi lakásának bérleti díja igen magas, s bár van egy kicsi megtakarítása, rövid időn belül az utcára kerülhetett volna, ha nem kapta volna meg a járandóságát.
Amikor kiderült az ügy, a DWP először a kanadai postára mutogatott, ám az észak-amerikai országban élő brit nyugdíjasok érdekvédelmi szervezte arról számolt be, hogy több ezer tagjuk hasonló bánásmódban részesült, miután a DWP nyilvántartásában nem jelent meg az igazolás, miszerint élnek. Több ezer levelet egy feladótól csak nem veszít el a posta.
Happy End - azaz mégis boldog lesz a történet vége...
Szerencsére a történet nem végződött tragikusan. Miután Reynolds több levelet is váltott a DWP-vel, valamint telefonon is igyekezett jelezni, hogy él, mármint valóban ő beszél a vonal másik végén, nem egy csaló, a hivatal tudomásul vette az örvendetes tényt, és visszaállította nyugdíjfizetését.
Másoknak meghosszabbították a határidőt, amit életben levésük bizonyítására adtak, megint mások továbbra is halottnak minősülnek a hivatal szemében, és nem kapnak semmit. Talán komolyan vették, ami az egyik levélen szerepelt. E szerint "nincs helye fellebbezésnek" a DWP nyugdíjmegvonó döntése ellen.
Időben kellett volna mindenkinek eldönteni, hogy él-e még vagy sem.