Borús világkép a gazdaságról - de-globalizáció következhet
A jegybankárok szerint vége az alacsony inflációs környezetnek, ami az elmúlt években meghatározta a monetáris politikát, és ami lehetővé tette a kamatok alacsonyan tartását. A megváltozott környezet rezsimváltást, a teljes gondolkodásmód megváltoztatását kényszeríti ki.
A témát a Fed elnöke fejtette ki bővebben, aki szerint vége a globalizáció inflációt csökkentő hatásának, sőt épp az ellenkezője, de-globalizáció, a termelés visszatelepítése várható az alacsonyabb hatékonyság és költségnövekedés ellenére is. A jelenleg tapasztalt magas infláció az inflációs várakozások emelkedésén keresztül ön-beteljesítő jóslatként a jövőre nézve is magasan tarthatja az inflációt.
Az infláció destruktív hatása itthon is egyre több területen érezhető. A költségoldal növekedése olyan kínálati árakat okoz, amit a fogyasztók már nem tudnak vagy nem hajlandók megfizetni, így egyes cégek tevékenységük megszüntetésére kényszerülnek. Ebből is látszik, hogy nem a magas kereslet, hanem a költségnövekedés hajtja felfelé az inflációt.
Év elején főleg a budapesti éttermek bezárásáról lehetett hallani a fenti okok miatt, majd következtek a cukrászdák, most pedig a nyomtatott gazdasági magazinokat érte utol a végzet az emelkedő energia- és papírárak miatt, bár az online tartalmak trendszerű előre törése sem kedvezett nekik. Holnaptól a Figyelő és a Világgazdaság sem jelenik meg nyomtatott formában, bár online továbbra is elérhető lesz.
Pedig az 1969 óta folyamatosan megjelenő, évtizedekig meghatározó jellegzetes színéről csak zöld újságként emlegetett Világgazdaság fontos támpontja volt a magyar befektetőknek. Ezzel valószínűleg az utolsó magyar gazdasági napilaptól is búcsúzni kényszerülünk.