Brit kormányfő: Nem szabad elhamarkodottan reagálni az amerikai vámokra

Donald Trump amerikai elnök várhatóan szerdán ismerteti az új vámokat, amelyek az előzetes tájékoztatások szerint a teljes amerikai importra kiterjednek.
Starmer a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva kedden úgy fogalmazott: senki nem örül az új amerikai vámoknak és senki nem akar kereskedelmi háborút.
Hozzátette ugyanakkor, hogy neki a brit nemzeti érdekeket kell figyelembe vennie, és minden válaszlehetőség nyitva áll.
A munkáspárti brit kormányfő szerint mindazonáltal a brit gazdaság szereplői nem reflexszerű reakciót, hanem nyugodt, megfontolt válaszlépéseket várnak az amerikai vámintézkedésekkel szemben.
Starmer elmondta, hogy London olyan gazdasági megállapodás eléréséről tárgyal az amerikai kormánnyal, amely remélhetőleg enyhíti a vámok hatását.
Jonathan Reynolds brit üzleti és kereskedelmi miniszter a BBC közszolgálati televízió keddi hírműsorában kijelentette: a Washingtonnal folyó tárgyalások alapján az összes érintett ország közül Nagy-Britanniának van a legjobb esélye arra, hogy mentesítést kapjon az amerikai kormánytól a vámok hatálya alól.
A miniszter szerint néhány nap alatt sikerült olyan tárgyalásokat folytatni, amelyek rendszerint évekig tartanak, és a megállapodás keretrendszere már egyértelműen megvan.
Reynolds hozzátette ugyanakkor, hogy minél hosszabb ideig várat magára a megoldás, a brit kormánynak annál inkább át kell gondolnia saját álláspontját.
Egybehangzó elemzői prognózisok szerint az amerikai vámemelési tervek komoly növekedési és exportkockázatokat jelentenek a brit gazdaság számára.
A brit kormánynak hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) friss elemzésében közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, ennek nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit hazai össztermék (GDP) értéke 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi alapeseti előrejelzésnél.
A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos vámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.
A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (10 600 milliárd forinttal) zuhanna. Az intézet szerint ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék 0,8 százalékát.