Budaörs 25 éves távhőszolgáltatási szerződést kötött a Veoliával
A Veolia Energia Magyarország Zrt. az önkormányzattal kötött szerződése értelmében 2022 év elejétől átvette a budaörsi távhőrendszer üzemeltetését, amelybe a település lakásainak mintegy egynegyede (2 373 háztartás) és 13 helyi intézmény tartozik. A hosszú távú együttműködés részeként új üzemeltető céget alapított a Veolia, a Budaörs-Hő Kft-t, amely zökkenőmentesen átvette az üzemeltetést, valamint a szolgáltatással foglalkozó szakembereket a korábbi, önkormányzati tulajdonú BTG Nonprofit Kft-től. Az idei fűtési szezon kiegyensúlyozott volt. Év eleje óta, amióta a cég az üzemeltető, nem történt jelentős, fogyasztói kört érintő meghibásodás, amelyhez hozzájárultak a kedvező időjárási viszonyok is.
A Veolia, mint professzionális piaci szereplő Budaörsön is hatékony és környezetkímélő távhőszolgáltatást kíván működtetni, és már elkezdte a jelenlegi rendszer (kazánház, távvezetéki hálózat, hőközponti berendezések) állapotfelmérését, valamint a bővítés és korszerűsítés lehetőségeinek átgondolását.
Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere elmondta, hogy: „Rövid távon a karbantartás színvonalának növelését várja az önkormányzat a Veoliától, mert mint ismert városunk korábbi szolgáltató cége saját erőből már nem tudta ezt az akár több százmillió forintot is elérő terhet vállalni. Mivel a Veolia jelentős és tőkeerős piaci szereplő, ezért várakozásaink szerint hosszú távon olyan fejlesztések is megvalósulhatnak, amelyek jelentős környezetkímélést is eredményeznek majd városunk számára.”
Palkó György, a Veolia Energia Magyarország Zrt. vezérigazgatója pedig úgy nyilatkozott, hogy: „Büszkék vagyunk arra, hogy Budaörs Önkormányzatának partnerévé váltunk, hiszen vállalatunk központja is ebben a városban működik, így még inkább elkötelezettek vagyunk a lehető legprofesszionális szolgáltatás biztosítása mellett. A távhőszolgáltatásban hosszú távú szakmai befektetőként kapcsolódunk be és már vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy bővíthető-e a távhőrendszer, illetve a későbbiekben milyen fejlesztéseket valósíthatunk meg.”
A Veolia távhőüzletága jelenleg 25 városban végez szolgáltatást. Ezen belül Budaörs csatlakozásával már 14 várost lát el a vállalat teljeskörű távhőszolgáltatással, ebből tízben koncessziós keretek között (Dombóvár, Algyő, Celldömölk, Érd, Dorog, Esztergom, Tata, Ajka, Siklós, Budaörs), háromban az üzemeltetést végzi (Zirc, Cegléd, Nyergesújfalu), míg Pécsett a távhőszolgáltató cég egyik tulajdonosa. A pécsi erőmű, amely Közép-Európa legnagyobb biomassza tüzelésű erőműve, 2006-ban csatlakozott a vállalatcsoporthoz, 2013 óta pedig már 100%-ban zöld alapon biztosítja Pécs város hő- és villamosenergia ellátását mintegy 31 554 háztartás és közel félezer intézmény részére. A 2017 év végén átvett ajkai erőmű is nagyrészt biomassza alapon termel villamosenergiát és biztosítja a város számára a távhőt. A tatai távhőszolgáltatás is nagy arányban erdészeti melléktermék alapú biomasszára támaszkodik.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. a hazai, míg francia anyavállalata pedig a nemzetközi távhőpiac egyik jelentős szereplője, amely összesen 450 távfűtési- és hűtési rendszert üzemeltet. Európában a vállalatcsoport jelenléte Csehországban, Romániában, Szlovákiában, Franciaországban és Lengyelországban a legerősebb. Európa legnagyobb városi távhőrendszere Varsóé, ahol a Veolia 34 PJ mennyiségű hő szolgáltatásával 650 000 lakást lát el, tehát körülbelül 2,6 millió ember számára biztosít távhőt a mintegy 1700 km-es távvezetéken keresztül. A Veolia cégcsoport az erőforrások optimalizált felhasználása révén a körkörös gazdasági megoldásokban látja a világ további fejlődési lehetőségeit. Küldetése mottója: „Erőforrások a világnak”. Tevékenységeivel hozzá kíván járulni az erőforrásokhoz való hatékony hozzáféréshez, ugyanakkor kiemelt figyelmet fordít azok megőrzésére, feltöltésére.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. hosszú távon növelni kívánja távhőpiaci részesedését, hiszen nemzetgazdasági szinten is egyre nagyobb jelentősége van a hatékony és környezetkímélő szolgáltatási megoldásoknak. Az üzletág megítélése folyamatosan javul. Eddig a felhasználók a távhőszolgáltatást legfőképp kényelmes, hatékony és költségkímélő megoldásként látták. Azonban az utóbbi évek korszerűsítési törekvéseinek köszönhetően egyre inkább környezetbarát megoldásnak is számít, amely legalább 10%-os megtakarítást biztosít az energiahordozó-felhasználásban, csökkenti a légszennyező anyagkibocsátását és ezzel élhetőbbé teszi a városokat, településeket.
Az önkormányzatok részéről is egyre erősebb az elmozdulás abba az irányba, hogy egy város energiaellátását szakcégekre bízzák. Az egyre szigorúbb fenntarthatósági elvárások és szabályozások, valamint a fokozódó szakemberhiány által teremtett környezetben az erős szakmai hátérrel rendelkező szereplők eredményesebben tudják az ellátást biztosítani.