Döbbenetes nyugdíj számok: ilyen állapotban van a magyar nyugdíjrendszer!
Növekvő eltartottsági ráta – Míg 2024-ben az időskori eltartottsági ráta 31,9%, a következő évtizedekben ez az arány drasztikusan emelkedhet.
Az egyedül élő idősek helyzete – A 65 év feletti háztartások kétharmada egyszemélyes, ami növeli a szociális és anyagi bizonytalanságot.
Nyugdíjmegtakarítások hiánya – Bár egyre többen ismerik fel a saját megtakarítások fontosságát, a lakosság nagy része továbbra is az állami nyugdíjra támaszkodik.
A szakértők szerint sürgős reformokra van szükség, különben az állami nyugdíjrendszer hosszú távon fenntarthatatlanná válhat. Az egyéni előtakarékosság szerepe ezért egyre fontosabbá válik a lakosság számára.
Ezért nem késő 50 felett sem elkezdeni a megtakarítást a nyugdíjra!
Sokan úgy gondolják, hogy 50 éves kor felett már késő elkezdeni nyugdíjcélú megtakarítást, pedig valójában ez az időszak is kulcsfontosságú lehet. Bár a fiatalabb korban megkezdett megtakarítások nagyobb hozamot eredményezhetnek, az 50 év feletti korosztály számára is van lehetőség pénzügyi biztonságot teremteni.
Kevesebb kiadás, nagyobb megtakarítás – Az idősebb korosztály gyakran kevesebbet költ családi kiadásokra, ezért könnyebb lehet félretenni.
Állami támogatások kihasználása – A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) és az önkéntes nyugdíjpénztár adókedvezményei jelentős segítséget nyújtanak.
Befektetési stratégiák – Az idősebb korban kezdett megtakarításoknál a kockázatkerülő befektetések előnyösebbek lehetnek.
Nyugdíjtervezés szakértőkkel – Egy pénzügyi tanácsadó segítségével reális célokat tűzhetsz ki, és optimális megoldásokat találhatsz.
Az 50-es éveikben járók számára az időzítés kulcsfontosságú, és a tudatos döntések akár néhány év alatt is stabil alapokat teremthetnek az időskori évekre.