Drasztikusan nő az elektromos infrafűtések iránti kereslet
Várhatóan november közepétől, megyénként lehet majd pályázni a minden korábbinál kedvezőbbnek ígérkező uniós napelemes pályázatra. A vissza nem térítendő támogatás összege 3 és 11.5 millió forint között mozoghat majd és háromféle konkrét beruházási célra lehet majd igénybe venni. A kormány célja, hogy akár 35 ezer háztartás energiahatékony ingatlanban tudjon élni.
Kis-Balázs Attila, a Jobbfólia ügyvezető-tulajdonosa arról beszélt, a véleményezési időszak lezárását követően még mindig rengeteg a bizonytalanság a támogatást illetően, így akinek biztosítatlan a fűtésre az idei télre, nem ajánlott kivárnia a pályázat indulását.
Olyanok is várnak, akiknek nincs biztosítva a fűtése télre
A szakértő elmondta, a napelemes rendszerek iránt érdeklődők jelentős része a pályázatra vár, és bár a megkeresések száma ugyan nem nőtt jelentős mértékben, a vásárlási kedv érzékelhetően megtorpant. Ez viszont sok esetben a visszájára is elsülhet, mert a kormány már többször is kitolta a határidőket és egyelőre nem lehet biztosan tudni, mikor indul élesben a program.
„Vannak olyanok, akik annak ellenére is ragaszkodnak a vissza nem térítendő támogatáshoz, hogy nem biztosított a fűtésük télre, pedig novemberben garantáltan lesznek már hidegek. Ez azért sem feltétlenül jó taktika, mert az építőiparon belül sok esetben 3-6-9 hónapos várakozási idő van és nem mindegyik cég biztosítja, hogy a megrendeléstől számítva néhány héten belül végez a kivitelezéssel” – mutatott rá Kis-Balázs Attila.
Felhívta rá a figyelmet, az építőiparban az elmúlt hónapokban 100-150 százalékos áremelkedés volt tapasztalható. A fűtési rendszerekben ez még nem köszönt vissza, de néhány hónapon belül itt is drágulás lesz, ez pedig nagyjából egybeeshet a pályázati időszakkal. Mint mondta, ha valakinek idén kell fűtés, ne habozzon a döntéssel, mert gazdaságos és biztonságos megoldások közül válogathat még a tavalyi árakon.
Hangsúlyozta, mivel a pályázati pénz nagy valószínűséggel néhány óra alatt el fog fogni, érdemes alternatív ötletekkel is tervezni. Véleménye szerint a pénzt a legjobb esetben is csak pár ezer család kapja majd meg.
A nulla forintos rezsi nem álom többé
„Ha valaki éves elszámolású szerződést köt a szolgáltatóval és olyan napelemes rendszert választ, ami a fűtést is kiszolgálja, akkor onnantól a rezsi nulla forintra kihozható. Ez persze csak átvitt értelemben igaz, hiszen az internetet attól például még fizetni kell, de a víz- és fűtésszámlát egy életre elfelejthetik a háztartásban” – magyarázta.
Közölte, míg 2019-ben csak a lakosság egy százaléka választotta az elektromos fűtést, úgy 2020-ban már 8-10 százalékos ez az arány, ami azóta is dinamikusan emelkedik. Felhívta rá ugyanakkor a figyelmet, az sem mindegy, milyen elektromos fűtést alkalmazunk.
A lehetőségek tárháza ma már meglehetősen széles. A klímás fűtéssel vigyázni kell, mert egy bizonyos kültéri hőmérséklet alatt nem tud megfelelően működni, de léteznek falra szerelhető elektromos radiátorok, amikből infra is elérhető. A fűtőhálókat járólapok alatt szokták alkalmazni, egyre elterjedtebbek az elektromos kazánok, a legtöbb lakásban pedig hőszivattyús rendszerek találhatók meg az elektromos megoldások közül.
Egy nap alatt telepíthető a jövő fűtési technológiája
Kis-Balázs Attila elmondta, a jövő fűtési technológiája a Jobbfólia. A rendszer karbantartásmentes a teljes élettartama alatt, mert mozgó és kopó alkatrész sincs benne, tehát elromlani sem tud. Egyedül a termosztát rakoncátlankodhat, de annak a cseréje néhány tízezer forintos összeg.
A szakértő arról is szót ejtett, a napelemes támogatáshoz kapcsolódóan is jó választás lehet a Jobbfólia, hiszen ellentétben más rendszerekkel 160-180 négyzetméteres lakásokig egyetlen nap alatt megoldható a telepítése valamilyen szilárd burkolat mögé. Ha tehát valaki csak novemberben lép, nem kell tartania attól, hogy egész télen fagyoskodnia kell az otthonában.
„A szakirodalom sugárzó fűtésként definiálja a fűtőfilmeket, mert azok elsősorban az előtte lévő szilárd burkolatot melegítik fel infrasugarakkal, és a továbbiakban már ez sugározza szét fokozatosan és egyenletesen a hőt a helyiségben. Ha egy szobában 5 Celsius-fok van és bekapcsolják a Jobbfóliát, az infrasugárzásnak hála már pecek múlva pólóban sem fáznak az ott tartózkodok, holott lehet, hogy a beltéri hőmérséklet még mindig nem magasabb 10 Celsius-foknál” – fogalmazott a cég ügyvezető-tulajdonosa.
A Jobbfólia beruházási költsége lényegesen alacsonyabb, mint egy gáz alapú fűtési rendszeré, a fenntartási költsége drasztikusan kevesebb, gyakorlatilag egyenlő a nullával, a fogyasztást tekintve pedig a gáz és a villany körülbelül ugyanott vannak.