Ekkora volt a központi alrendszer tavalyi hiánya

Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere 5101,5 milliárd forintos hiánnyal zárt tavaly. A költségvetés maradéktalanul biztosította a gazdaság újraindításához és a járvány elleni védekezéshez szükséges forrásokat - erősítette meg az előzetes adatokat pénteken kiadott részletes tájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).

Az éves hiány 209,8 milliárd forinttal kisebb az előző évinél, de a 2287,7 milliárd forint módosított törvényi előirányzat több mint kétszerese, 223,0 százaléka. A központi alrendszer december havi hiány 1170,2 milliárd forint volt. A szeptember végi 2292 milliárd forintos deficithez képest az éves hiány 55,1 százaléka 2809,4 milliárd forint a negyedik negyedévben halmozódott fel. A központi alrendszer 24 994,4 milliárd forint bevétele 1973,7 milliárd forinttal, 8,6 százalékkal volt több az előző évinél; a 30 095,9 milliárd forint összegű kiadások 1763,9 milliárd forinttal, 6,2 százalékkal nőttek.
    
A központi költségvetés 4662,3 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 419,4 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 19,8 milliárd forintos hiányt könyveltek el.
    
Az általános forgalmi adóból 5397,2 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, 728,2 milliárd forinttal, 15,6 százalékkal több az előző évinél. A jövedéki adóból származó bevétel 2021-ben 1243,4 milliárd forintot tett ki, 47,4 milliárd forinttal többet az egy évvel korábbinál. Az üzemanyagok utáni bevételek 27,6 milliárd forintos növekedésének hátterében a magasabb üzemanyagforgalom és az első negyedévi magasabb adómértékek állnak. A dohánytermékek utáni bevételek 12,3 milliárd forintos növekedését elsősorban a több lépcsőben megvalósult adómérték-emelés okozta.
    
A személyi jövedelemadóból származó bevétel - a magasabb bérkiáramlás miatt - 360,9 milliárd forinttal, 14,3 százalékkal 2888,6 milliárd forintra nőtt. Társasági adóból 558,0 milliárd forint realizálódott, 151,5 milliárd forinttal haladta meg az előző év egyenlegét és 24,9 százalékkal a módosított előirányzat összegét.
    
Az uniós programok bevételei 1544,5 milliárd forintot tettek ki, a tervezett 2033,5 milliárd forint 76,0 százalékát, míg a múlt év végéig 2235,0 milliárd forint összegű kifizetés történt, ami az előirányzott 2515,4 milliárd forint 88,9 százaléka volt. A felmerült kiadások túlnyomó részét, 1653,0 milliárd forintot a 2014-2020-as programozási időszak kohéziós operatív programjai adták. Az új, 2021-2027-es programozási időszak kohéziós operatív programjai közül a Gazdaságfejlesztés és Innovációs operatív program plusz 209,8 milliárd forint kifizetést teljesített. A Helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) kiadása 27,7 milliárd forintot tett ki - közölte a PM.
    
A költségvetési szervek kiadásai mérlegsoron 7267,8 milliárd forint kiadás teljesült, 0,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év kiadása, de 43,5 százalékkal meghaladták az 5063,6 milliárd forintos törvényi előirányzatot. Ebből 3706,0 milliárd forintot tett ki a személyi juttatásokra és munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg. Ezen kívül kiemelkedik a Honvédelmi Minisztériumnál meghatározó részben a gyalogsági harcjárműcsaládra, a Lynx Programra és helikopterbeszerzésre fordított 317,0 milliárd forint, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ főként a koronavírus-járványhoz kapcsolódó oltóanyag és PCR teszt beszerzése 167,5 milliárd forint értékben.
    
A nyugdíjbiztosítási alap kiadásai 4124,1 milliárd forintot értek el, 5,3 százalékkal haladták meg a tervezettet, az egészségbiztosítási alap 3248,2 milliárd forintos kiadása 11,3 százalékkal haladta meg a módosított törvényben előirányzott összeget. Az 1274,3 milliárd forint összegű nettó kamatkiadás 293,8 milliárd forinttal lett több az előző évinél, amit a hozamok év közben bekövetkezett emelkedésével és az előző évitől különböző finanszírozási szerkezettel magyaráz a PM jelentése.
    
A központi költségvetés adóssága 4012,7 milliárd forinttal növekedett a múlt év során és 40 697 milliárd forinton állt az év végén. A nettó forintkibocsátás 2884,0 milliárd forinttal finanszírozta a költségvetés hiányát.
    
A nettó devizakibocsátás 916,8 milliárd forinttal növelte a költségvetés adósságát. A forint árfolyamának az előző év végéhez képest bekövetkezett gyengülése 160,1 milliárd forinttal növelte,  az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét.

Európának reálisabb képet kell kialakítania Kínáról a stabil kapcsolatok érdekében

A kínai-európai kapcsolatok jövője nagymértékben attól függ, hogy Európa milyen képet alakít ki Kínáról - jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter a 14. Országos Népi Gyűlés keretében tartott sajtótájékoztatóján vasárnap Pekingben.
2026. 03. 08. 09:00
Megosztás:

A gazdaasszonyok szerves részei a magyar vidéknek

A gazdaasszonyok szerves részei a magyar vidéknek. A gazdaasszonyok munkája nagyban hozzájárul ahhoz, hogy megőrizzük és továbbadjuk mindazt, amit közös örökségünknek nevezünk, a magyar vidék erejét – erről beszélt a közelgő nemzetközi nőnap alkalmából Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az V. Kárpát-medencei Gazdaasszony Találkozón az agrártárca pénteki közleménye szerint.
2026. 03. 08. 08:00
Megosztás:

A kriptopiac jelzi a háborús kockázatot: a kereskedők a konfliktust árazzák

A kriptovaluta-piac ismét fontos indikátorrá vált a globális befektetők számára, miközben a közel-keleti konfliktus már a második hetébe lépett. Mivel a hagyományos piacok hétvégén zárva tartanak, a kriptotőzsdék folyamatos kereskedése az egyetlen olyan platform, ahol a befektetők valós időben tudják árazni a geopolitikai kockázatokat.
2026. 03. 08. 06:00
Megosztás:

Nagy-Britannia repülőgéphordozót küld a Földközi-tengerre

Nagy-Britannia a Földközi-tenger keleti térségébe küldi a királyi haditengerészet zászlóshajóját, a Prince of Wales repülőgéphordozót a helyi brit támaszpontok védelmére.
2026. 03. 08. 05:00
Megosztás:

Ezeken a helyeken a panelek már drágábbak, mint a tégla lakások

A panellakások többsége máig erősen megosztja a lakásvásárlókat. Egyesek kimondottan szeretik a praktikus belső elrendezésük vagy a hozzá fűződő gyerekkori emlékeik miatt, míg mások igyekeznek elkerülni ezt a típust és a tégla lakásokat keresik. Hagyományosan a paneleket olcsóbban kínálják, mint a tégla lakásokat, azonban az utóbbi időben egyre több olyan város és kerület azonosítható, ahol a panelek átlagos négyzetméterára meghaladja a tégla lakásokét. Hogy pontosan hol vannak ezek, és mi lehet az oka a fordulatnak, azt a zenga.hu legfrissebb kínálata alapján néztük meg.
2026. 03. 08. 04:00
Megosztás:

Az Instagramon a megbánás működik, a tagadás nem

Ha ma egy világsztár botrányba keveredik, a nyílt megbánás kinyilvánítása látványosan több támogatást hoz, míg a hárítás szinte törvényszerűen negatív hullámot indít el a kommentmezőben – állapítja meg a Corvinus Egyetem tanulmánya.
2026. 03. 08. 03:00
Megosztás:

Minden tavaszi erdőtűz emberi mulasztás miatt keletkezik

A hideg napok után egyre többen döntenek úgy, hogy szabadidejüket a természetben töltik, kertészkedéssel, kirándulással köszöntve a tavasz első napsugarait. Ezzel egy időben előkerülnek a bográcsok, grillsütők, nyársak is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet az elővigyázatosságra szabadtéri tűz használatakor, hiszen a tavaszi erdőtűzszezon éppen a hóolvadás utáni csapadékmentes időszakra esik.
2026. 03. 08. 02:00
Megosztás:

Vége a gáz- és a fatüzelésnek Magyarországon – ez jön helyette

Sok magyar háztartásban évtizedek óta természetesnek számít a gázkazán vagy a fatüzelésű kályha használata. Most azonban egyre több jel mutat arra, hogy ezek a rendszerek hosszabb távon háttérbe szorulhatnak. Az energiapolitika, az uniós klímacélok és az új technológiák együtt olyan változásokat hoznak, amelyek alapjaiban alakíthatják át az otthonok fűtését Magyarországon.
2026. 03. 08. 01:00
Megosztás:

Egyszeri bruttó 152 400 forintos juttatást kapnak a szakképzésben oktatók

A kormány döntése alapján egyszeri bruttó 152 400 forintos juttatást kapnak a szakképzési oktatók a pedagógusokhoz hasonlóan - jelentette be a kulturális és innovációs miniszter a Facebook-oldalán szombaton.
2026. 03. 08. 00:01
Megosztás:

Bitcoin 70 000 dollár alá esett az amerikai–iráni konfliktus miatti piaci bizonytalanságban

A kriptopiac volatilitása ismét erősödött, miután a Bitcoin árfolyama szombaton 70 000 dollár alá csúszott, és körülbelül 68 000 dollárnál stabilizálódott. A legnagyobb kriptovaluta így visszaadta a hét eleji emelkedés egy részét, amikor egy hónap után először sikerült áttörnie a 70 000 dolláros szintet.
2026. 03. 07. 23:00
Megosztás:

Hatékonyabb hőszigetelés a Debreceni Egyetem kutatóitól

Vékonyabb falak, alacsonyabb rezsi? A DE Műszaki Karán megtalálták a megoldást: az új panelek 15 százalékkal jobban teljesítenek, mint a jelenlegi csúcsmegoldások és az építőipartól az egészségügyig bárhol bevethetők. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.
2026. 03. 07. 22:00
Megosztás:

Hét országos pártlistát jelentettek be a határidőig

Hét országos pártlistát jelentettek be a szombat délután négy órai határidőig a Nemzeti Választási Bizottságnál, emellett 12 nemzetiség országos önkormányzata állított listát az országgyűlési választásra - tájékoztatta a Nemzeti Választási Iroda az MTI-t.
2026. 03. 07. 21:00
Megosztás:

A Moody’s lerontaná Románia adósbesorolását, ha a kormány nem hajtaná végre a költségvetési konszolidációt

Közzétette a román gazdaságra vonatkozó időszakos elemzését a Moody’s Ratings - írja az economedia.ro.
2026. 03. 07. 20:00
Megosztás:

Arany helyett kriptovaluta befektetés? Miért lehet okosabb döntés most a Bitcoin és az Ethereum

Az arany árfolyama történelmi magasságba emelkedett: egy uncia ára már meghaladta az 5 190 dollárt. Ez egyértelmű jele annak, hogy a befektetők világszerte menekülnek a biztonságosnak tartott eszközökbe. Amikor azonban egy eszköz ára ennyire felértékelődik, a „biztonság” gyakran rendkívül drágává válik – ami miatt a kockázatosabb, de alacsonyabb értékeltségű eszközök hirtelen sokkal vonzóbbnak tűnhetnek.
2026. 03. 07. 18:00
Megosztás:

Stílus, kényelem, gyorsaság – így fizetnek ma a hölgyek

Nőnap alkalmából a K&H megvizsgálta a hölgyek márciusi fizetési szokásait. Az adatokból kiderül: a pénzintézet női ügyfelei követik a technológiai trendeket és évről évre nagyobb arányban választják a mobilfizetési megoldásokat. A K&H elemzése szerint a hölgyek által indított tranzakciók száma és a digitálisan költött összegek is látványos növekedést mutatnak az elmúlt három év harmadik hónapjaiban.
2026. 03. 07. 17:00
Megosztás:

Újabb zuhanás jöhet? Elemző szerint a Bitcoin akár 30%-ot is eshet a következő évben

A Bitcoin árfolyama már most is jelentős korrekción ment keresztül a tavalyi történelmi csúcs óta, de egyes piaci elemzők szerint a neheze még hátra lehet. Egy ismert kripto befektetési cég vezetője úgy véli, hogy a piac mély medvefázisba lépett, és a klasszikus négyéves ciklus ismét működésbe lépett. Ha a történelmi mintázat valóban megismétlődik, akkor a világ legnagyobb kriptovalutája akár további 30%-os esést is elszenvedhet 2026 során.
2026. 03. 07. 16:00
Megosztás:

Kreml: megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt

A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az elnök sajtófőnöke pénteken újságíróknak.
2026. 03. 07. 15:00
Megosztás:

A Portwest munkaruha háttere: több mint egy évszázados iparági tapasztalat

A Portwest története 1904-ben kezdődött Írország nyugati partján, ahol egy kis textilkereskedésből indult el az a vállalkozás, amely mára a munkaruházati piac egyik meghatározó nemzetközi szereplőjévé vált. A családi tulajdonban működő vállalat fejlődése szorosan összefonódott az ipari munkavégzés változásaival: a hagyományos kézműves és mezőgazdasági környezettől a modern, technológiaintenzív iparágakig. A több generáción átívelő működés nemcsak stabilitást jelentett, hanem folyamatos alkalmazkodást is az egyre szigorúbb munkavédelmi előírásokhoz és a változó felhasználói igényekhez.
2026. 03. 07. 14:00
Megosztás:

Március végétől igényelhető az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukció az éttermek számára

A kormány 2026 januárjában bejelentett, 5+1 pontból álló vendéglátóipari akcióterve részeként az éttermek számára március 23-tól új, kombinált finanszírozás válik elérhetővé. Az „5+5”-ös pénzügyi konstrukció keretében 5 millió forint összegű KTH Start hitel mellé 5 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz is hozzájuthatnak az éttermek üzemeltetői. Az így összesen 10 millió forint jelentős segítséget nyújt versenyképességük erősítéséhez, a közelgő főszezonra való sikeres felkészülésükhöz. Az akció részletei elérhetőek a hitelt nyújtó Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont, illetve a támogatásokat biztosító Kisfaludy Program weboldalán.
2026. 03. 07. 13:00
Megosztás:

A Bitcoin határidős piac üzenete: enyhén medvés hangulat a legnagyobb kriptotőzsdéken

A kriptovaluta-piac 2025-ben egyre kifinomultabb kereskedési mintákat mutat, és a derivatív piacok – különösen a Bitcoin perpetual futures kontraktusok – fontos betekintést adnak a befektetői hangulatba. A legfrissebb adatok szerint a három legnagyobb kripto futures tőzsdén a long/short arány enyhe medvés elfogultságot mutat. Bár a különbség nem drámai, a számok arra utalnak, hogy a kereskedők jelenleg inkább óvatosak a Bitcoin rövid távú árkilátásaival kapcsolatban.
2026. 03. 07. 12:00
Megosztás: