Emelkedett az infláció Németországban

Negyvenegy éve a legmagasabb szintre, 7,4 százalékra emelkedett az infláció Németországban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) előzetes adatokra épülő csütörtöki jelentése szerint, amelyben kiemelték, hogy a folyamatot nagyban meghatározza Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja.

Emelkedett az infláció Németországban

A Destatis jelentése szerint az ukrajnai háború kezdete óta különösen az energiaárak emelkedtek jelentősen, és nagymértékben befolyásolják a magas inflációs rátát. Németországban utoljára 1981 őszén volt hasonlóan magas az infláció, amikor az Irak és Irán közötti háború következtében meredeken emelkedett a kőolaj ára - mutattak rá.

Az energia drágulása mellett a koronavírus-járvány miatt megszakadt ellátási láncolatok is komoly árfelhajtó hatást fejtettek ki - tették hozzá. A fogyasztói árak az idén eddig folyamatosan és jelentősen emelkedtek. Januárban 4,9 százalék, februárban 5,1 százalék, márciusban 7,3 százalék volt az infláció - idézte fel a statisztikai hivatal.

Németországban az 1973-as olajválság idején regisztrálták a legmagasabb inflációt, a fogyasztói árak akkor 7,8 százalékkal emelkedtek éves összevetésben. Az ARD országos közszolgálati televízió csütörtöki összeállításában ismertetett szakértői vélemények szerint előfordulhat, hogy az idén új csúcsot kell feljegyezni.

Ezt valószínűsíti a termelői árak rohamos, januárban 25 százalékos, februárban 25,9 százalékos, márciusban pedig rekordmértékű, 30,9 százalékos emelkedése - húzta alá az egyik legtekintélyesebb német elemző, Hans-Werner Sinn, a müncheni ifo gazdaságkutató intézet korábbi vezetője, rámutatva, hogy az 1973-as válság idején "csupán" 14,6 százalékkal emelkedtek a termelői árak.

Az összeállítás szerint ugyan az energia drágulása a legfontosabb tényező az infláció emelkedésében, de a német lakosság számos olyan termékcsoportnál is jelentős drágulással szembesülhet, amelyeknél nem az energiaszektorban zajló folyamatok számítanak leginkább.

Sokkal többet kell fizetni például a használt autókért, mert a chiphiány, illetve a járvány és a háború miatt a termelésben és szállításban keletkezett nehézségek következtében szűkös az új autók kínálata. Az elektronikai cikkek is drágulnak, és sok termékből szintén hiány lehet, főleg a világ legforgalmasabb kereskedelmi kikötőjét működtető kínai Sanghajt sújtó járványügyi zárlat miatt. A faanyagok drágulása miatt többet fizetni a bútorokért, és az építkezési, felújítási költségek is emelkednek.

Drágább lesz az idén a többi között a nyaralás is - fejtették ki az ARD összeállításában, példaként említve, hogy nagymértékben drágult az autóbérlés, mert a járvány miatt visszaeső turizmus a kínálat visszafogására ösztönözte a szolgáltatókat, így világszerte nagyjából 20 százalékkal kevesebb bérautót üzemeltetnek, mint a járvány előtt.

Kiemelték, hogy a szubjektív, "érzett" infláció jóval meghaladja a hivatalos adatot, ami a többi között annak tulajdonítható, hogy a járványban megváltoztak a fogyasztási szokások. Az emberek kevesebbet járnak vendéglőbe és több élelmiszert vásárolnak, amelyek ára az utóbbi időben igen jelentősen emelkedett - magyarázta Gunther Schnabl, a lipcsei egyetem gazdaságpolitikával foglalkozó kutatója, hozzátéve: mivel az emberek rendszeresen vásárolnak gyümölcsöt, zöldséget vagy kenyeret, a drágulás jobban érzékelhető, mint a ritkán vásárolt áruk, például bútorok, mosógépek vagy számítógépek esetében.

Ezt a jelenséget mutatta ki az Ipsos közvélemény-kutató intézet is az infláció szubjektív érzékeléséről az ING Bank megrendelésére készített felmérésében, amely szerint a német fogyasztók 14 százalékra becsülik a rendszeresen vásárolt áruk inflációs rátáját.

Sokkoló riasztás érkezett: –31,5 fokot mértek Magyarországon – ilyen hideg ritkán van!

Dermesztő rekord született hajnalban Magyarországon: a Bükk-fennsíkon, a Vörösmeteor-töbörben –31,5 Celsius-fokot mértek, ami a 2026-os tél eddigi legalacsonyabb hazai hőmérséklete. Az adatot az Északerdő Zrt. speciális mikroklíma-állomása rögzítette.
2026. 01. 10. 00:29
Megosztás:

Digitap ($TAP) árfolyam-előrejelzés: 2,50 dollár lehet a célár, miközben az XRP a 3 dolláros szint visszahódításáért küzd

A kriptovaluta-piac ismét élénkül, és az árfolyammozgások kezdik egyértelműbben kirajzolni az aktuális trendeket. Miközben a nagyobb eszközök a helyreállításért harcolnak, a figyelem megoszlik a bevált, nagy piaci kapitalizációjú tokenek és a gyorsan növekvő új projektek között. Ez az elmozdulás új előrejelzéseket eredményez a teljes piacon.
2026. 01. 09. 23:30
Megosztás:

Zcash összeomlás, Bitcoin tőkeáttétel-csökkentés: megremegett a kriptopiac

A kriptovaluta piac ismét turbulens időszakon megy keresztül: a Zcash teljes fejlesztőcsapatának távozása, a Bitcoin derivatívák nyitott pozícióinak bezuhanása, és a makrogazdasági feszültségek kombinációja jelentős árfolyam-ingadozást okozott. A befektetők fokozott óvatossággal reagálnak, miközben a háttérben zajló stablecoin- és altcoin-fejlemények új irányokat is jelezhetnek a közeljövőre.
2026. 01. 09. 23:00
Megosztás:

Az Erste Group felvásárolta a Santander Bank Polska 49 százalékos tulajdonrészét

Az Erste Group Bank AG sikeresen lezárta a Santander Bank Polska S.A. 49 százalékos többségi részesedésének és a Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. vagyonkezelő 50 százalékos részesedésének felvásárlását a Banco Santander S.A.-tól (Santander Group) - tájékoztatta az Erste Group pénteken az MTI-t.
2026. 01. 09. 22:00
Megosztás:

Kiemelt Hír: Az XRP elérte a 2,27 dollárt az ETF-kereskedési volumen hatására – A Digitap ($TAP) lehet a fizetések valódi jövője?

Az XRP megújult lendülettel kezdte a 2026-os évet. A token 2,27 dollárig emelkedett, ami körülbelül 25%-os növekedést jelent az év első hetében, miközben tovább áramlik a tőke az újonnan indított XRP-alapú tőzsdén kereskedett alapokba (ETF-ekbe).
2026. 01. 09. 21:00
Megosztás:

BÉT: Pozitív hangulatban telt a pénteki kereskedés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 600,54 pontos, 0,52 százalékos emelkedéssel, 116 510,12 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 09. 20:00
Megosztás:

A JPMorgan és a Bitwise szerint a Bitcoin és az Ethereum is erős év előtt áll

Véget érhet a tavalyi kockázatcsökkentési hullám a kriptopiacon – legalábbis így látják a JPMorgan elemzői és a Bitwise vezető befektetési szakemberei. Az év eleji piaci stabilizáció jelei, az ETF-ek áramlásai, és a szabályozói környezet fokozatos javulása mind arra utalnak, hogy a Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) újabb lendületet vehet 2026-ban. Vajon tényleg új csúcsok jöhetnek?
2026. 01. 09. 19:30
Megosztás:

NGM: a magyar családok év végén is olcsóbban tankolhattak

Decemberben is teljesült a kormány elvárása, a magyar családok kedvezőbb áron tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők, mindkét üzemanyag típus esetén 9 forinttal - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.
2026. 01. 09. 18:30
Megosztás:

Egy évtized alatt csaknem felére csökkent az alacsony végzettségűek száma

Egy évtized alatt 47 százalékkal csökkent a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező emberek száma, a hátrányos helyzetűek középfokú iskolai végzettséghez, illetve szakmai ismeretekhez juthattak - közölte a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Zalaegerszegen.
2026. 01. 09. 18:00
Megosztás:

Csalók a kasszában - Rekordforgalom és rekordkockázat a magyar pénzforgalomban

Soha nem mozgott még ennyi pénz digitálisan Magyarországon – és soha nem volt ekkora tétje annak, hogy ki, hogyan és milyen védelemmel vesz részt ebben a forgalomban – erről szól majd a 2026. január 28-án, a Thermal Hotel Heliában megrendezésre kerülő Financial Fraud Summit konferencia.
2026. 01. 09. 17:30
Megosztás:

Növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit a DH Group

Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 végén - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 09. 17:00
Megosztás:

Irán kriptopénzekkel kerüli meg a szankciókat – Új módszerek, növekvő feszültségek

Friss amerikai jelentések szerint Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) kriptovaluták segítségével próbálja kijátszani az Egyesült Államok gazdasági szankcióit. A digitális eszközök alkalmazása a védelmi exportban nemcsak technológiai újítás, hanem geopolitikai kihívás is: az ilyen lépések tovább feszíthetik a régió amúgy is törékeny egyensúlyát, miközben komoly figyelmeztetést jelentenek a globális kriptoszabályozás számára.
2026. 01. 09. 16:30
Megosztás:

Így alakult a kiskereskedelmi forgalom hazánkban - elemzés

A KSH ma reggel tette közzé a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait. Összességében éves alapon 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással igazított adatok szerint, ami némileg elmaradt az általunk várttól.
2026. 01. 09. 16:00
Megosztás:

2026-ra kitekintve: hogyan biztosít napi 5 000 XRP-t a CryptoMiningFirm többdevizás felhőbányászata

A 2026-os évbe lépve, egyre több kriptovaluta-felhasználó nem vár már az árfolyamemelkedésekre, hanem inkább olyan modelleket keres, amelyek napi szinten mérhető hozamokat biztosítanak.
2026. 01. 09. 15:20
Megosztás:

Az Aster árfolyama úgy alakul, ahogy az elemző jósolta – Közeleg a következő nagy lépés?

Az Aster (ASTER) árfolyamának mozgása szinte tankönyvszerűen követi azt az elemzési forgatókönyvet, amelyet @ArdiNSC kriptoelemző már decemberben felvázolt. Az esés, a megkönnyebbülés-rali, majd a kulcsszinteken való bizonytalankodás mind beleillenek az eredeti elemzésbe. Most a piac ismét kritikus ponthoz érkezett – és a következő mozgás akár jelentős is lehet.
2026. 01. 09. 14:30
Megosztás:

A Vodafone nem tájékoztatott megfelelően az inflációkövető díjkorrekcióról

A fogyasztók számára nem egyértelműen kommunikálta 2022 októberétől 2024 májusáig az inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket a Vodafone Magyarország Zrt. (Vodafone) – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogutód One Magyarország Zrt. (One) az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, valamint 2024 májusától a telekommunikációs cég megszüntette a kifogásolt kereskedelmi gyakorlatot. Mindezek figyelembevételével a GVH Versenytanácsa 352 millió forintos bírságot szabott ki a jogutód vállalkozásra.
2026. 01. 09. 13:30
Megosztás:

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás: