Európa élmezőnyében a magyar albérlet-drágulás üteme, pedig most jön még csak a roham

Az albérletárakat a következő hetekben sokan fogják a saját bőrükön érezni, hiszen július 23-án hirdetik ki a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, amit követően sokan kezdenek majd el albérletet keresni. Most annak próbálunk utánajárni, mire számíthatnak az érintettek Budapesten.
„Általánosságban továbbra is elmondható, hogy a fővárosban elsősorban az egyetemekhez, főiskolákhoz közeli, jó közlekedési kapcsolattal rendelkező kisebb lakások a leginkább keresettek a piacon” – világít rá Valkó Dávid. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője kiemelte, hogy a legnépszerűbbek a XI., a XIII., a XIV., valamint a belső kerületek (VI., VII., VIII. és IX.), a leendő diákok elsősorban ezeket a környékeket keresik. Az érdeklődők számára a jó elhelyezkedés mellett ma már egyre fontosabb a lakás állapota, egy felújított vagy újépítésű lakást sokkal könnyebb kiadni, még magasabb áron is.
„Idén talán kicsit kedvezőbb feltételekkel kereshetnek albérletet az egyetemisták, mivel csökkent az áremelkedés dinamikája” – emelte ki Kurecskó József, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője. Hozzátette, hogy az utóbbi hónapokban az albérletárak már inkább csak stagnáltak, az egy évvel korábbihoz képest pedig az inflációt alig meghaladó mértékben emelkedtek. Ezt a tendenciát jelzi az is, hogy míg – a bérleti díjaknál gyorsabban emelkedő lakásáraknak köszönhetően –az előző években jellemzően 4,5-5%-os hozammal lehetett lakást bérbe adni, mostanra ez már 4% környékére, vagy az alá csökkent.
A régióvezető szerint nyáron a megnövekedett kereslet eredményeként mindig emelkednek valamelyest a bérleti díjak, főleg az egyetemek környékén. Ugyanakkor szintén jó hír lehet a diákok számára, hogy bővült a kínálat, sok az üres lakás, így akár a tavalyi árszintek környékén is lehet találni kiadó ingatlant. Jelenleg a budapesti albérletárak 160-180 ezer forinttól indulnak, de bőven vannak 300 ezer forint körüli havi bérleti díjak is a fővárosban, még a kis lakások között is – hangsúlyozta Kurecskó József.
A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján a tavalyi első fél évben 250 ezer forint volt az átlagos albérleti díj Budapesten, azóta idén májusban éves alapon további 7%-os áremelkedés volt tapasztalható, így most valahol 270 ezer forint környékén lehet ez az átlag. Érdekesség, hogy a legnagyobb, 9,7%-os áremelkedést a pesti külső kerületekben tapasztalták az utóbbi egy évben, miközben a pesti belső kerületekben 7,7%-os volt a drágulás. A budai kerületekben átlagon aluli, 4,8-6,5%-os áremelkedés volt az utóbbi egy évben, elhelyezkedéstől függően.
Az OTP Ingatlanpont régióvezetője szerint, ha valaki megrettenne a nyári áremelkedéstől, annak a szeptember-október még ideális lehet az albérletkeresésre, bár azzal azt is kockáztatja, hogy a legjobb lakások már elkelnek a piacról.
Külön megbolygathatja a piacot a kormány nemrég bejelentett 3%-os kedvezményes hitelkonstrukciója, mellyel a fiatalok első lakáshoz jutását támogatnák. A legfeljebb 50 millió forintos hitelt szeptembertől lehet felvenni, vagyis a most albérletet kereső egyetemistáknak az már késő lehet, ugyanakkor a kedvezményes kamatozás miatt a hitel törlesztőrészlete akár alacsonyabb is lehet, mint az albérletek ára, így egyre többen mozdulhatnak el a bérlés felől a vásárlás irányába, ha rendelkeznek a szükséges 10%-os önerővel. Az első lakásukat vásárlókat célzó új hitelkonstrukció pedig pont az albérletpiacon is leginkább fókuszban lévő kisebb lakások iránt élénkítheti a keresletet.
A szeptemberben induló Otthon Start konstrukció kapcsán egyelőre becsülni is nehéz, hányan élnek majd a kedvezményes hitellehetőséggel, de az biztos, hogy a következő hónapokban a lakáspiac minden területére hatással lesz majd az intézkedés.