Ezek befolyásolhatják a szürkehályog kialakulását
Amíg fiatalok vagyunk, és nem érint minket a probléma, addig hajlamosak vagyunk nem is gondolni arra, hogy az aktuális életvitelünk megágyazhat egy későbbi szürkehályognak, amely nemcsak kellemetlen, hanem látásvesztéshez is vezethet. Mivel fájdalommentes, sokan észre sem veszik, hogy valami baj van, inkább csak vesznek egy új szemüveget és remélik, hogy az majd megoldja a gondot - de nem oldja meg.
Hogy tudatosabban viszonyulhassunk a szürkehályog témaköréhez, íme pár olyan tényező, amely hozzájárulhat a szürkehályog kialakulásához.
Túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás
Mindenki tudja, hogy a dohányzás és az alkoholfogyasztás nem tartozik az egészséges tevékenységek közé, de azt már kevesebben, hogy hozzájárulhatnak a szürkehályog, orvosi nevén cataracta kialakulásához. Bár az még nem derült ki, hogy pontosan mi is a kapcsolat ezek és a szürkehályog között, azt már alátámasztották kutatások, hogy a dohányzás növeli az időskori makula degeneráció kialakulásának kockázatát.
UV-sugárzás, szabadgyökök
Köztudott, hogy az UV-sugárzás nincs jó hatással a bőrünkre, és aki ezt olvassa, az azt is tudni fogja, hogy a szemünk számára is ártalmas. Érdemes tehát megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüveget hordani, hisz az UV-sugarak visszafordíthatatlan elváltozásokat okozhatnak az ideghártyán, sőt a szemlencsében is növelhetik a szabadgyökök számát, amelyek túlságosan lelkesen segítik a szürkehályog megjelenését. A szabadgyökök nem csak az UV-sugárzás "jóvoltából" szaporodhatnak el a szervezetünkben, hanem az egészségtelen táplálkozás miatt is. A szabadgyökök persze nemcsak az UV-sugárzás miatt gyarapodhatnak meg a szervezetünkben, hanem például a helytelen táplálkozás miatt is. A szabadgyökök legyőzése érdekében érdemes szabadgyököket semlegesítő antioxidánsokat (pl. C- és E-vitamint, illetve flavonoidokat) fogyasztani.
Egyes gyógyszerek
Kutatások bizonyították, hogy vannak olyan szteroid-alapú és immunszupresszív gyógyszerek, amelyek növelhetik a szürkehályog kialakulásának kockázatát. Akinek persze muszáj ilyen gyógyszereket szedni, az vegye be őket, ha erre utasította az orvosa, viszont elővigyázatosságból érdemes évente elvégeztetnie egy szemészeti ellenőrző vizsgálatot is.
Külső behatásból eredő, mechanikus sérülések
Bizonyos esetekben egy-egy szemsérülés (ütés vagy más mechanikai sérülés) következménye is lehet a szürkehályog kialakulása. Ehhez sajnos elég egy meglepő irányból érkező labda a focipályán, egy rosszul hárított ütés a ringben, de akár egy eltévedt pezsgősdugó, vagy rossz helyre pattanó forgácsdarab is előidézheti a szürkehályogot.
Bizonyos genetikai tényezők
Sajnos vannak olyan genetikai tényezők, amelyek hajlamosító tényezőknek számítanak, ha szürkehályogról van szó. Ilyen például a cukorbetegség és az autoimmun betegségek, ezért akit érint ilyen típusú betegség, annak érdemes évente megjelenni a szemészeti vizsgálaton.
Aki pedig szeretne végleg megszabadulni a szürkehályogtól, az jelentkezzen szürkehályog műtétre a Focus Medicalhoz, ahol a legmodernebb gépek és tapasztalt, kedves orvosok segítségével inthet búcsút a problémának és kaphatja vissza az éles látását!