Fellendülés jöhet a hazai építőiparban: Most érdemes belevágni a felújításba!

Indul az Otthonfelújítási támogatás, amellyel akár hatmillió forintos támogatást is kaphatunk kamatmentes hitel és vissza nem térítendő támogatás formájában, ha 1990 előtt épült házunkat szeretnénk modernebbé és energiatakarékosabbá tenni.

Fellendülés jöhet a hazai építőiparban: Most érdemes belevágni a felújításba!

Az állami támogatás most remek lehetőséget nyújt azoknak, akik régóta halogatják már az esedékes felújításokat. De nem csak emiatt érdemes most belevágni a munkálatokba, hanem a várható építőipari fellendülés miatt is.

„Most még egy ínséges időszak tart az építőiparban, érezhető az elmúlt 1-2 évben bekövetkezett 20-30 százalékos visszaesés. Kevés az új beruházás, és a felújításokat is sokan halogatják már jó ideje a gazdasági helyzet miatt. Ez azonban változóban van, és előbb-utóbb várható a fellendülés, ami a költségek emelkedését is magával hozhatja. Ennek és az Otthonfelújítási támogatásnak köszönhetően most érdemes belevágni a szükséges munkálatokba” - magyarázta Ambrus Balázs építészmérnök, az ELBA Kft. ügyvezetője.

Nem mindegy azonban hogyan kezdünk bele egy ekkora projektbe, főként ha a pályázaton is sikerrel szeretnénk részt venni. Az első lépés a tervezés, amelynek a nulladik fázisa, hogy kikalkuláljuk – akár háztulajdonosként, akár kivitelezőként –, hogy milyen költségvetéssel dolgozhatunk. A rejtett költségek, a piaci árváltozások és a pályázati feltételek ugyanis sok olyan buktatót jelenthetnek, amelyekre nem árt már jó előre felkészülni, hogy a munkálatok végén több pénz maradjon a zsebünkben.

Akár többmilliót is spórolhatunk

„Az otthonfelújítási vagy építkezési kalkulátorunk abban segít, hogy érdemes-e elindulnunk a pályázaton, megmutatja az energetikai javulás mértékét, és a várható költséget. A költségvetési terv az első és egyik legfontosabb lépése a felújítási vagy építési munkálatoknak, hiszen ez határozza meg, milyen keretek között mozoghatunk. A pályázat esetében például nagyon fontos, hogy energetikailag 30 százalékos fejlesztést kell elérni, amit energetikusnak kell tanúsítania. Szintén a pályázat fontos feltétele, hogy kizárólag regisztrált kivitelezőkkel lehet dolgozni, amire nem csak a háztulajdonosoknak, de a kivitelezőknek is érdemes figyelnie, hiszen ha nincsenek a rendszerben, nem igényelhető a támogatás” - figyelmeztet a szakember.

Ambrus Balázs szerint akár milliókat is spórolhatunk, ha körültekintően készítjük vagy készíttetjük el a költségvetést, ám az is lényeges, hogy mindez közérthető és átlátható legyen, ráadásul rejtett költségektől mentesen.

„Nagyon sokan szembesülnek azzal, hogy az az összeg, amit előre kikalkuláltak egy felújításra, a munkálatok végére akár ennek a dupláját is elérheti. Ennek több oka is van, ilyen például hogy nem kivitelezőtől független árajánlatot kapunk, vagy nem veszik figyelembe az árak és a munkadíjak változását. Sok esetben nem egyszerű értelmezni a kivitelezőktől kapott kalkulációt.

Az ELBA költségvetés készítő rendszer segítségével összeállított árajánlatot azonban egyszerűen és érthetően láthatják a háztulajdonosok is. A legtöbb építtető nincs tisztában azzal sem, hogy mennyire reális az az árajánlat, amit kapott. Előfordult olyan eset, amikor egy közel kétszáz milliós árajánlat után ellenőrizte az építtető a kalkulátorunk segítségével a munkálatokra szánt kalkulációt, a végén pedig ez az összeg közel a felére csökkent. Az ezután bekért árajánlatok között pedig akadt olyan, ami a kalkulátorral kiszámolt összeghez esett közel, így sokmilliós összeget sikerült a végén megspórolni” - fejtette ki az építészmérnök. Érdemes tehát a kalkulátorral ellenőrizni a kapott árajánlatokat, hogy biztosan csak annyit fizessünk a munkákért, amennyi szükséges.

Rászoruló gyermekeknek szervezett adventi élményprogramot az Ökumenikus Segélyszervezet

Egy osztálynyi gyermek számára szervezett élményprogramot vasárnap az Ökumenikus Segélyszervezet Budapesten, az Advent Bazilika rendezvénysorozat helyszínén - közölte a segélyszervezet vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 08. 02:00
Megosztás:

A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Az éghajlatváltozás okozta kihívások és a járványok ellenére a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült - jelentette ki az agrárminiszter a Facebook-oldalára feltöltött vasárnapi videójában.
2025. 12. 08. 00:05
Megosztás:

A fenyőfát vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel

December első hetében tömegesen is elkezdődött a fenyőfák árusítása az alkalmi árusok utcai és piaci standjain, a vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában - közölte az Agroinform.hu vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 07. 23:00
Megosztás:

Az XRP-tulajdonosok diverzifikálnak: a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, ha valódi költési lehetőséget keresel

Ahogy a szélesebb piac korrekcióba fordul, az XRP-tulajdonosok is egyre inkább új lehetőségek felé fordulnak a diverzifikáció jegyében.
2025. 12. 07. 22:00
Megosztás:

Kitiltották a mesterséges intelligencia felhasználásával készített ajándéktárgyakat egy nagyszabású karácsonyi piacról

Kitiltották a mesterséges intelligencia felhasználásával készített ajándéktárgyakat a legnagyobb belfasti karácsonyi piacról.
2025. 12. 07. 21:00
Megosztás:

5 kriptovaluta az év végi nagy hozamért – A Digitap ($TAP) vezeti a listát, mint a legjobb befektetés 2026 előtt

Ahogy 2025 a végéhez közeledik, a kriptobefektetők továbbra is olyan altcoinokat keresnek, amelyek kiemelkedő nyereséget hozhatnak az új év kezdetére. December fokozott volatilitást és lehetőségeket tartogathat, és idén több kriptovaluta – beleértve presale (előértékesítési) projekteket is – kiemelkedik erős lendületével és ösztönző tényezőivel.
2025. 12. 07. 20:00
Megosztás:

Folytatódik az átlagosnál enyhébb időjárás

Folytatódik az átlagosnál enyhébb időjárás a jövő héten is, de marad a borult, párás, gyakran ködös idő, néhol szitálás is várható. A hőmérséklet csúcsértéke a hét első felében 10 Celsius-fok körül alakul, majd csökken a nappali felmelegedés mértéke és vasárnap már csak 1-5 fok valószínű a legmelegebb órákban - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 12. 07. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 49. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 07. 18:00
Megosztás:

Piacra jutás étrend-kiegészítőkkel: Így kerüld el legnagyobb buktatókat

Az étrend-kiegészítők piaca soha nem volt olyan telített és szigorúan szabályozott, mint manapság. Rengeteg új márka jelenik meg minden évben, miközben a fogyasztók egyre tudatosabbak, a hatóságok pedig egyre szigorúbban ellenőrzik a termékeket. A kihívások nem csupán a versenyből fakadnak: a megfelelő összetevők kiválasztása, a jogszabályoknak való megfelelés, a szabályos címkézés és a minőségbiztosítási előírások teljesítése mind kritikus pontok.
2025. 12. 07. 17:00
Megosztás:

LED-innováció erősítheti a hazai agráriumot

Magyar fejlesztésű LED-technológia kínál megoldást az agrárium energiahatékonysági kihívásaira, akár harmadára csökkentve a világítási költségeket.
2025. 12. 07. 16:00
Megosztás:

Átmeneti otthonban élő gyermekek kaptak ajándékot Miskolcon

Az Ökumenikus Segélyszervezet intézményhálózatához tartozó miskolci Családok Átmeneti Otthonában élő gyermekeket ajándékozott meg Mikulás napja alkalmából szombaton a Porsche Hungaria Kft. Skoda márkája.
2025. 12. 07. 15:00
Megosztás:

Bitcoin esése miatt bajban lehet a Strategy részvénye?

A Strategy (NASDAQ: MSTR) – korábbi nevén MicroStrategy – mára gyakorlatilag egy erősen tőkeáttételes Bitcoin-befektetési vállalattá alakult. A cég teljes értéke szinte teljesen a Bitcoin árfolyamától függ.
2025. 12. 07. 14:00
Megosztás:

A kényelmi díj eltörlésével több mint félmilliárd forint marad az autósoknál

Szeptember óta az autópálya-matrica online megvásárlása nem kerül többe annál, mintha benzinkúton szereznénk be, a kényelmi díj eltörlésével idén ősszel több mint félmilliárd forint marad az autósoknál - közölte az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára szombaton Facebook-oldalán.
2025. 12. 07. 13:00
Megosztás:

A lakossági számlákra jellemző kedvezmények már a vállalkozói csomagoknál is megjelennek

A bankok egyre inkább a lakossági termékeknél bevált kedvezményekkel próbálják megszólítani az új vállalkozói számlanyitókat: ilyen például az egyszeri jóváírás vagy a díjmentes számlavezetés – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője. Ugyanakkor a kedvező költségek megtartása érdekében különösen fontos tisztában lenni a számlahasználati feltételekkel és a cég bankolási gyakorlatával.
2025. 12. 07. 12:00
Megosztás:

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója, amelyen 800 tételből álló kollekció került kalapács alá a MOM Kulturális Központban - közölte a BÁV ART pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 07. 11:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű applikáció segít összekötni a segíteni vágyókat a jó ügyekkel

Az önkéntesek nemzetközi napján, december 5-én startol a BuzzGo, egy ingyenes, hazai fejlesztésű alkalmazás, amely megkönnyíti az önkéntes munkák megtalálását és szervezését. Az app célja, hogy a jó szándék találkozzon a valódi szükséglettel. A Családokért Alapítványnak köszönhetően létrejött felület összeköti a segíteni vágyókat az önkéntes munkát hirdető szervezetekkel, intézményekkel, támogatva ezzel a közösségi összefogást.
2025. 12. 07. 10:00
Megosztás:

Feloldotta a kriptozárat a REVOLUT – újra pénzhez juthatnak a magyar felhasználók!

Meglepetésszerű enyhítéssel rukkolt elő a Revolut: ismét eladhatóvá váltak a bent ragadt kriptók mind a Revolut, mind a Revolut X felületén – noha új tokent továbbra sem lehet vásárolni, a szolgáltató fenntartja a korlátozásokat - számolt be a revb.hu portál.
2025. 12. 07. 08:30
Megosztás:

Hétfőtől megvásárolhatóak a 2026-os éves autópálya-matricák

Hétfőtől elérhetőek lesznek a 2026-ra érvényes éves autópálya-matricák. 2025. december 8-tól a jövő évi éves országos és vármegyei e-matricák mellett az új terméknek számító éves M1 regionális úthasználati jogosultság is megvásárolható lesz a NÚSZ Zrt.-nél és a legtöbb viszonteladó partnerénél, online és offline módon is. Fontos tudni, hogy az elővásárlás keretében idén decemberben megvett e-matricák érvényessége 2026. január 1-én kezdődik.
2025. 12. 07. 08:00
Megosztás:

Átadták az idei Prima Primissima Díjakat

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
2025. 12. 07. 07:00
Megosztás:

MetaMask belép az előrejelző piacokra a Polymarket-integrációval

A MetaMask, a világ legnépszerűbb Ethereum-tárcája új területre lép: közvetlenül a predikciós piacokba integrálódik a Polymarket révén. A friss együttműködés lehetővé teszi, hogy a felhasználók valós események kimenetelére fogadjanak közvetlenül a tárcájukból.
2025. 12. 07. 06:00
Megosztás: