Folyamatosan csökken a kínálat a jó adottságú lakásokból az ingatlanpiacon

Már most érezni az elkövetkező másfél évben várható ingatlanpiaci lendület előszelét. Habár a VI. kerületben érezhetően megrogyott a piac az Airbnb-szabályozás hatására, a többi belvárosi kerület fokozódó keresleti nyomás érzékelhető, amit egyre nehezebb kiszolgálni normális lakásokkal.

Folyamatosan csökken a kínálat a jó adottságú lakásokból az ingatlanpiacon

Egyértelműen érezhető, hogy felpörgött az érdeklődés és a kereslet a belső kerületek ingatlanpiacán is az őszi hónapokban, ami azt eredményezte, hogy jóval nagyobb a kereslet a jó ingatlanokra, mint amennyi most a piacon található - jelezte Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője. Azt is hozzátette, hogy ez annyiban okoz problémát, hogy egyre nehezebb megfelelő lakásokkal kiszolgálni a vevőket.

Szavaiból az derül ki, hogy erős a keresleti nyomás, mivel a vevők a várható áremelkedéstől tartva vásárolni szeretnének, ugyanakkor az eladói oldalon egyre erősebben jelentkezik a kivárás ugyanezen okból. Összességében az mondható el a jelenlegi piacról, hogy keresletivé vált, ahol folyamatosan csökken a kínálat a jó adottságú lakásokból.

Eközben az árak már elkezdtek emelkedni, igaz, egyelőre csak minimális mértékben. Várakozásaik szerint azonban a továbbiakban folytatódni fog a drágulás, és még az is elképzelhető, hogy egyre fokozódó mértékben, bár ezzel kapcsolatban azért jelentős a bizonytalanság - vélekedett a szakértő.

Mindez persze kicsit másként fest a VI. kerület esetében, ahol az Airbnb-szabályozás erősen megbolygatta a piacot. Ennek eredményeként nagyjából felére esett vissza az iroda által ott értékesített ingatlanok száma, miközben az árak is csökkentek. Garaba Gergely szerint mindenképp át fogja formálni a piacot a már megtörtént és a jövőbeni további szigorítás. 

Úgy véli, hogy bővülhet a hosszú távra kiadott lakások száma, ami akár bérleti díj csökkenéssel is járhat, de legalábbis megáll a bérleti díjak további emelkedése. Ezek egyébként jelenleg 180-400 ezer forint között mozognak. Az egyelőre nem jellemző, hogy a rövid távú lakáskiadással foglalkozók szabadulni próbálnának az ingatlanaiktól, habár néhány ilyen lakás már megjelent a piacon, de egyelőre nem számottevő mennyiségben, ugyanakkor jövőre már több lehet belőlük.

A befektetők mindenesetre a szakértő szerint eltűntek, és kizárólag lakhatási célra keresnek ingatlanokat a VI. kerületben vevők. Persze a befektetőknek a többi kerületben sem igazán nőtt a száma, valamint az is jellemző, hogy aki befektetési céllal keres lakást, az a kisebb, olcsóbb ingatlanokat nézegeti.

Problémát okoz a piacon a túlárazottság is, azaz bár kismértékben emelkedtek az árak, a tulajdonosok ennél jóval nagyobb mértékben árazzák túl az ingatlanaikat, akár 15-20 százalékkal magasabbra, mint a jelenlegi piaci árak.

Ennek hatására persze az értékesítési idő hosszúra nyúlik, miközben a tulajdonos kénytelen folyamatosan csökkenteni az árat, és aztán a folyamat végén lehet, hogy rosszabbul jár, mintha eleve piaci árral indított volna. 

Ezeknél az erősen túlárazott ingatlanoknál jelentős alkukkal próbálkoznak a vevők, ugyanakkor a jó ár/érték arányú lakásoknál maximum 5 százalékot lehet alkudni - mondta Garaba Gergely, aki szerint normális esetben egy jól árazott, jól hirdetett ingatlan esetében 2-3 hónapnál jelenleg nem tart tovább az értékesítés. 

A leginkább keresett lakások a közepes méretű ingatlanok, de figyelembe veszik a vevők a fenntartási és a felújítási költségeket is. Emellett persze figyelnek arra is, hogy jó legyen a közlekedés és az infrastruktúra, valamint leginkább a tiszta, parkosított, kulturált lakókörnyezetet preferálják. Egy ilyen adottságokkal rendelkező lakást megfelelő ár mellett az átlagosan jóval könnyebben el lehet adni.

És habár sok újépítésű ingatlan is megfelelne az előbbi feltételeknek, ezek iránt mégis erősen lecsökkent az érdeklődés, aminek a túl magas ár az oka: a belvárosban kialakult 1,5-2,5 millió forintos átlagos négyzetméterár egyszerűen túl sok a vásárlóknak, így aki újépítésű lakást szeretne, az inkább a külső kerületekben néz körül a szakértő szerint. 

Ami pedig a jövőt illeti, Garaba Gergely szerint a következő évben, illetve egészen a választásokig lendületben marad az ingatlanpiac, mivel többek között az “osztogatási időszak” megnyílása miatt is. Ez pedig alapvetően erősödő keresletet jelent, miközben az árak is emelkedni fognak.

Csalók a kasszában - Rekordforgalom és rekordkockázat a magyar pénzforgalomban

Soha nem mozgott még ennyi pénz digitálisan Magyarországon – és soha nem volt ekkora tétje annak, hogy ki, hogyan és milyen védelemmel vesz részt ebben a forgalomban – erről szól majd a 2026. január 28-án, a Thermal Hotel Heliában megrendezésre kerülő Financial Fraud Summit konferencia.
2026. 01. 09. 17:30
Megosztás:

Növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit a DH Group

Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 végén - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 09. 17:00
Megosztás:

Irán kriptopénzekkel kerüli meg a szankciókat – Új módszerek, növekvő feszültségek

Friss amerikai jelentések szerint Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) kriptovaluták segítségével próbálja kijátszani az Egyesült Államok gazdasági szankcióit. A digitális eszközök alkalmazása a védelmi exportban nemcsak technológiai újítás, hanem geopolitikai kihívás is: az ilyen lépések tovább feszíthetik a régió amúgy is törékeny egyensúlyát, miközben komoly figyelmeztetést jelentenek a globális kriptoszabályozás számára.
2026. 01. 09. 16:30
Megosztás:

Így alakult a kiskereskedelmi forgalom hazánkban - elemzés

A KSH ma reggel tette közzé a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait. Összességében éves alapon 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással igazított adatok szerint, ami némileg elmaradt az általunk várttól.
2026. 01. 09. 16:00
Megosztás:

2026-ra kitekintve: hogyan biztosít napi 5 000 XRP-t a CryptoMiningFirm többdevizás felhőbányászata

A 2026-os évbe lépve, egyre több kriptovaluta-felhasználó nem vár már az árfolyamemelkedésekre, hanem inkább olyan modelleket keres, amelyek napi szinten mérhető hozamokat biztosítanak.
2026. 01. 09. 15:20
Megosztás:

Az Aster árfolyama úgy alakul, ahogy az elemző jósolta – Közeleg a következő nagy lépés?

Az Aster (ASTER) árfolyamának mozgása szinte tankönyvszerűen követi azt az elemzési forgatókönyvet, amelyet @ArdiNSC kriptoelemző már decemberben felvázolt. Az esés, a megkönnyebbülés-rali, majd a kulcsszinteken való bizonytalankodás mind beleillenek az eredeti elemzésbe. Most a piac ismét kritikus ponthoz érkezett – és a következő mozgás akár jelentős is lehet.
2026. 01. 09. 14:30
Megosztás:

A Vodafone nem tájékoztatott megfelelően az inflációkövető díjkorrekcióról

A fogyasztók számára nem egyértelműen kommunikálta 2022 októberétől 2024 májusáig az inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket a Vodafone Magyarország Zrt. (Vodafone) – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogutód One Magyarország Zrt. (One) az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, valamint 2024 májusától a telekommunikációs cég megszüntette a kifogásolt kereskedelmi gyakorlatot. Mindezek figyelembevételével a GVH Versenytanácsa 352 millió forintos bírságot szabott ki a jogutód vállalkozásra.
2026. 01. 09. 13:30
Megosztás:

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás: