Forradalmi magyar találmány a szigetelőanyag-hulladék újrahasznosításában

Óriási környezeti kihívást jelent az ipari felhasználás során keletkezett kemény szigetelőhab-hulladék kezelése, melyből évente világszerte több mint egymillió tonna kerül hulladéklerakókba vagy égetőkbe. Tárolása és megsemmisítése komoly környezeti terhelést jelent. Egy magyar startup most a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel közösen forradalmi megoldást fejlesztett ki a szigetelőanyag-hulladék újrahasznosításában, egy új és értékes alapanyagot létrehozva. Az innováció gyorsan és alacsony költséggel alkalmazható ipari méretekben a hulladékgazdálkodásban, segíthet elkerülni a hulladéklerakást vagy az égetést, miközben környezetbarát építő- vagy bútoripari termékek jöhetnek létre.

Forradalmi magyar találmány a szigetelőanyag-hulladék újrahasznosításában

A szigetelőhab-hulladék nehezen bomlik le és mikroműanyagokra esik szét  

A kemény szigetelőanyagot (poliuretánhab) számos területen alkalmazzák, főként az építőiparban homlokzati, tető, födém- és falpanel szigetelésnél, hűtő- és fagyasztószekrények szigetelésénél, járművek karosszériájának zaj- és hőszigetelésénél, valamint bútorokban keményhab magként. A poliuretánhab könnyű, strapabíró, viszont több, a környezetvédelem szempontjából káros hatása lehet.

Óriási környezeti terhelést jelent, hogy az ipari felhasználás során keletkezett jelentős mennyiségű poliuretán hulladék nehezen újrahasznosítható és biológiailag lebonthatatlan. Évente világszerte több mint egymillió tonna poliuretánból készült szigetelőanyag kerül hulladéklerakókba vagy égetőkbe. Komoly aggályokat vet fel, hogy a szeméttelepeken hosszú ideig fennmarad, helyet foglal, szennyezheti a levegőt, a talajt és a vizeket is, mivel idővel mikroműanyagokra eshet szét. A nem megfelelő körülmények között történő égetése esetén pedig mérgező füstöt és szennyező anyagokat bocsáthat ki.

A hazai technológia fenntarthatóbb alternatívát biztosít az újrahasznosításban  

Nemzetközi kutatások hosszú ideje keresik azokat az eljárásokat, amelyek lehetővé teszik ezeknek az anyagoknak a környezetbarát hasznosítását. A merev poliuretánhab összetett kémiai szerkezete miatt a jelenleg ismert eljárások azonban nem kielégítőek. A kémiai újrahasznosítás drága és összetett technológia, amely során a poliuretánhabot újrafelhasználható kémiai összetevőkre bontják. A mechanikai újrahasznosítás során a habot kisebb részecskékre darálják, de ez jellemzően gyengébb minőségű anyagokat eredményez.

Ezzel szemben a magyar Purman® és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös fejlesztése egy jóval fenntarthatóbb alternatívát kínál. A módszer mechanikus eljárással apró részecskékké őrli a szigetelőanyag-hulladékot, majd a fás szárú növények sejtfalában található lignint használnak hozzá kötőanyagként, amely a papír- és cellulózipar megújuló mellékterméke. A forradalmi technológiával tehát két hulladékforrás, a kemény poliuretán és a lignin ötvözésével jön létre új, értékes alapanyag, amelyből környezetbarát termékek készíthetők.

Egyszerűen előállítható alapanyag és csökkenő környezeti terhelés

„A szigetelőanyag-hulladék kezelése az ipar egyik legsürgetőbb problémája. Küldetésünk, hogy a Purman® módszer segítségével a kemény poliuretánhabok – például a hűtőszekrények szigetelése és a szendvicspanelek hulladékai – ne hulladéklerakókban vagy égetőben végezzék, hanem új, fenntartható termékek formájában hasznosuljanak. A növényi alapú lignin révén a folyamat környezetbarátabb és gazdaságilag is gyorsan megtérül. A kifejlesztett technológia hatékony megoldást nyújthat a nagy mennyiségű poliuretánhulladékot kezelő hulladékgazdálkodási cégek vagy ipari vállalatok számára” mondta Hangosi Gábor, a Purman Recycling and Processing Kft. ügyvezetője.

A magyar technológiával sűrűbb, szilárdabb és tűzállóbb alapanyag készül, amely tovább hasznosítható az építőipar vagy akár a bútorgyártás területén is. Az eljárás jóval költséghatékonyabb a hagyományos módszerekkel szemben, ugyanis nem igényel magas hőmérsékletet vagy speciális berendezéseket, gyorsan adaptálható az ipari folyamatokhoz, és viszonylag kis beruházással, a szállítási költségeket elkerülve helyben alkalmazható.

Így nemcsak a környezet terhelése csökkenthető, hanem gazdasági lehetőséget is kínál azoknak a vállalatoknak, amelyek eddig csak kevésbé fenntartható módon tudták kezelni a poliuretánhab-hulladékot.

„A technológia bejelentését követően már most komoly nemzetközi érdeklődés mutatkozik a találmány iránt, hiszen a hulladékgazdálkodó és gyártó vállalatok világszerte keresik a hatékony, környezetbarát és gazdaságos megoldásokat a poliuretánhab hulladék kezelésére” – tette hozzá az ügyvezető.

A hét utolsó napján látott visszapattanás sem mentette meg az amerikai piacokat a negatív mérlegű héttől

A kamatcsökkentési várakozások emelkedése segítette az amerikai piacokat pénteken, melyek így jelentős pluszban tudtak zárni: a Dow 1,1%- kal, az S&P 1,0%-kal, a Nasdaq pedig 0,9%-kal emelkedett a hét utolsó napján.
2025. 11. 24. 10:30
Megosztás:

Politikai vitát tart ma a parlament

A devizahitel-károsultak megsegítéséről tart ellenzéki kezdeményezésre politikai vitát az Országgyűlés hétfőn.
2025. 11. 24. 10:00
Megosztás:

A tech szektor túlértékeltségétől való félelem és az ukrajnai háborúval kapcsolatos béketárgyalások tartották lázban az európai befektetőket

Az európai részvények pénteken csökkentek, és heti szinten is jelentős visszaesést mutattak; a pán-európai STOXX 600 index 0,3%-kal esett, miután a kereskedés korábbi szakaszában elérte szeptember vége óta a legalacsonyabb szintjét.
2025. 11. 24. 09:30
Megosztás:

Mi várható ma a magyar tőzsdén?

Emelkedés várható hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A BÉT részvényindexe, a BUX 309,98 pontos, 0,29 százalékos csökkenéssel, 107 255,57 ponton zárt pénteken.
2025. 11. 24. 09:00
Megosztás:

Mi történt a forinttal hétfő reggelre?

Az euróval szemben változatlanul állt hétfő reggel a forint a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben, a dollárral és a svájci frankkal szemben kissé erősödött.
2025. 11. 24. 08:30
Megosztás:

Továbbra is támogatja a kormány az élelmiszeripari fejlesztéseket

A kormány kiemelt stratégiájának része a hazai élelmiszeripar modernizációja és versenyképességének erősítése. Az Agrárminisztérium (AM) ismét elérhetővé teszi az ezen célokat segítő felhívást a 2023-ban indult új agrártámogatási rendszer elemeként. A mostani kiírásban 20 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, ezzel akár 100 millió forintos támogatási lehetőség nyílik meg az érintett vállalkozások számára - jelentette be Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán vasárnap.
2025. 11. 24. 07:30
Megosztás:

A minimálbér-emelés mindent borít

Az év vége a legtöbb vállalat számára nemcsak a zárások, hanem a következő évi bértervezés időszaka is. A közelgő minimálbér-emelés miatt ez a feladat különösen összetett: a változás ugyanis nem pusztán a fizetéseket, hanem szinte minden ügyviteli folyamatot érint – a HR-től kezdve a bérszámfejtésen és az adózáson át egészen a cafeteria-rendszerekig – összegzi a Niveus.
2025. 11. 24. 07:00
Megosztás:

Együttműködik a Szegedi Tudományegyetem és a Roche Magyarország

A november 17-én aláírt stratégiai együttműködési megállapodás célja, hogy a Szegedi Tudományegyetem és a Roche Magyarország kölcsönösen támogassák egymást kutatási, fejlesztési és oktatási tevékenységeikben, valamint közös innovációs projekteket valósítsanak meg. A partnerség kiemelten az alap- és alkalmazott kutatásokra, valamint a klinikai vizsgálatok területére koncentrál – különösen a neurológia, immunológia, onkológia, kardiológia, diabetológia, ritka betegségek, szemészet, labormedicina és patológia szakterületeire. Az együttműködés lehetőséget ad a közös klinikai vizsgálati stratégiák kialakítására és a hazai szakmai igényekhez való igazításra is.
2025. 11. 24. 06:00
Megosztás:

Így reagál az okos magyar ember az energiaválságra

Az elmúlt évek során a magyar lakosság jelentős része állt át hőszivattyús fűtésre: 2022 és 2025 között közel 1,4 millió levegő–levegő hőszivattyút, vagyis hűtő-fűtő klímát értékesítettek Magyarországon. A levegő-víz hőszivattyúk iránti kereslet lényegesen kisebb volt, nagyságrendileg 35 ezer készülék került forgalomba ugyanebben az időszakban.
2025. 11. 24. 05:00
Megosztás:

Változnak a CSOK Plusz szabályai: 2026-ban is megmarad egy fontos könnyítés

Fontos ponton módosítja a CSOK Plusz hitelprogram jogosultsági feltételeit a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet. A rendelet célja, hogy a várandós vagy örökbefogadási engedélyezési eljárásban részt vevő anyák 2025. december 31-e után is életkorukra való tekintet nélkül igényelhessék a CSOK Plusz lakáshitelt – írja közleményében a Bank360.
2025. 11. 24. 04:00
Megosztás:

A legolcsóbb és legdrágább utcák lakásáraiban 112-514-szeresek a különbségek

Továbbra is rendkívül széles skálán mozognak a lakásárak, és az egyes közterületek árszintjei között is többszázszoros különbségek mutatkoznak. A legdrágább utcákban több millió forintos négyzetméterárakkal találkozhatnak a vevők, addig a lista végén mindössze tízezres a nagyságrend. A KSH legfrissebb hivatalos adataiból jól látható, hogy a legolcsóbb települések többsége kisebb vidéki városokból és falvakból került ki, ahol a lakáspiaci kereslet általában gyengébb. Ezzel szemben a legdrágább utcák szinte kivétel nélkül a főváros legértékesebb részein, elsősorban a budai kerületekben és az V. kerületben találhatók, kiegészülve néhány balatoni lokációval - derül ki az ingatlan.com a legfrissebb hivatalos és a saját adatok alapján készült összeállításából, amely a múlt évi és idei rangsorokat is bemutatja.
2025. 11. 24. 03:00
Megosztás:

Ilyen lesz az ország karácsonyfája

November 24-én, hétfő reggel érkezik az ország karácsonyfája az Országház elé. A nagyjából huszonhárom méter magas, negyvenéves ezüstfenyőt Ibrányból szállítják a fővárosba.
2025. 11. 24. 02:00
Megosztás:

Fiatalodik a hazai használtautó-kínálat, nő az elektromos és hibrid modellek aránya a piacon

Elérhetővé vált a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, októberi közös statisztikája, amely a hazai használtautó-piac lassú szerkezetváltását jelzi. A kínálat fiatalodott, nőtt az alternatív hajtású modellek aránya, miközben az árstruktúra is átalakult: csökkent az olcsóbb autók részesedése, és tovább nőtt a magasabb árkategóriák súlya.
2025. 11. 24. 01:00
Megosztás:

A háromgyermekes anyák adókedvezményére hívta fel a figyelmet Szentkirályi Alexandra

Október elsejétől a három gyermeket nevelő anyáknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük - erre hívta fel a figyelmet Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz elnöke, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője a Facebook-oldalán közzétett videóban vasárnap.
2025. 11. 24. 00:05
Megosztás:

Csapadékos idővel indul a hét

Felhős, csapadékos idővel indul a hét, majd átmenetileg szárazabb és naposabb idő várható, de a hétvégére újra beborul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 11. 23. 23:00
Megosztás:

Sulyok Tamás képviseli Magyarországot az EU-Afrika csúcstalálkozón

Sulyok Tamás köztársasági elnök képviseli Magyarországot az Európai Unió és az Afrikai Unió Angola fővárosában, Luandában tartott csúcstalálkozóján; az államfő a "Béke, biztonság és kormányzás" témában szólal fel - közölte a Sándor-palota, az államfő hivatala vasárnap az MTI-vel.
2025. 11. 23. 22:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 47. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 11. 23. 21:00
Megosztás:

Ünnepi adománygyűjtést indít a Katolikus Karitász

Idén is elindítja december végéig tartó, "Tárjátok ki a szíveteket!" nevű ünnepi adománygyűjtő akcióját a Katolikus Karitász - jelentette be a szervezet országos igazgatója vasárnap sajtótájékoztatón Budapesten.
2025. 11. 23. 20:00
Megosztás:

Hol lesz a Bitcoin egy év múlva? – Egyre több a bizonytalanság a kriptopiacon

Három év alatt 455%-os árfolyamerősödés után a Bitcoinra újra a volatilitás és a bizonytalanság árnyéka vetül. Bár a spot Bitcoin ETF-ek bevezetése történelmi mérföldkő volt, az AI-láz táplálta túlzott optimizmus elpárolgott, a kriptó értéke pedig az elmúlt hónapokban meredeken visszaesett. Mi várhat a befektetőkre a következő 12 hónapban?
2025. 11. 23. 19:00
Megosztás:

Harmincmillió forintot sikkasztott egy dohánybolti alkalmazott

Vádat emeltek egy dohánybolti eladóval szemben, aki több mint 30 millió forinttal károsította meg munkáltatóját - közölte a Békés Vármegyei Főügyészség vasárnap az MTI-vel.
2025. 11. 23. 18:00
Megosztás: